All public logs

Jump to navigation Jump to search

Combined display of all available logs of myViewBoard. You can narrow down the view by selecting a log type, the username (case-sensitive), or the affected page (also case-sensitive).

Logs
(newest | oldest) View (newer 500 | ) (20 | 50 | 100 | 250 | 500)
 • 13:32, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:US Map Puzzle (content was: "#REDIRECT tr:OC US Map Puzzle", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 13:32, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Kanban board (content was: "在課堂上該如何管理學生的任務分配呢? ==說明== Kanban(看板管理) 運用在課堂上,老師們可以透過Kanban(看板管理) 來改善學生的學習和組織能力。影片中,老師可以先將要執行的任務寫在便利貼上,放在“待辦事項”(TO DO),接著將任務分配給學生。當學生開始進行任務時,將任務移到“正在處理”(DOING)。完成任務後,將其移至“完成”(DONE)。 您可以使用...")
 • 13:32, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC Kanban board (content was: "Deze activiteit is een voorbeeld van hoe leerkrachten gemakkelijk een Kanban-bord kunnen gebruiken Whiteboard for Windows. Als je hulp nodig hebt, heeft de tweede pagina een hyperlink naar de wikipagina, zodat je een korte handleiding hebt over het gebruik sticky notes. Je kunt ook de ingesloten Magic Box/YouTube video bekijken. <div cl...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 13:32, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC Kanban board (content was: "Cette activité vous propose de découvrir comment, en tant que professeur, vous pouvez facilement utiliser le tableau Kanban sur myViewBoard pour Windows. Le tableau Kanban (du japonais カンバン, "fiche cartonnée") est un système d’organisation de la production dont l'invention dans les années 60 est attribuée à l'ingénieur Taiichi Ōno. Les fiches cartonnées étaient accrochées au produit permettant un suivi de la ligne de productio...")
 • 13:32, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page es:OC Kanban board (content was: "Esta actividad es un ejemplo de como los maestros pueden utilizar facilmente una Kanban board en Whiteboard for Windows. Si de verdad necesitas ayuda, la segunda pagina contiene un hyperlink a la pagina de Wiki, asi que tienes una guia rapida de como utilizar sticky notes. Tambien puedes visualizar el video Magic Box/YouTube. ==Instruc...", and the only contributor was "Adriana.Najera" (talk))
 • 13:32, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC Kanban board (content was: "Dieser Original Content ist ein Beispiel wie Lehrer mit Hilfe eines Kanban Boards Aufgaben in myViewBoard für Windows verwalten können. Die Aufgaben werden als Haftnotizen auf dem Canvas erstellt. Falls Sie Hilfe zum Erstellen von Haftnotizen benötigen, klicken Sie hier. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/043d6030-fb2a-4820-92cd-c76b32d77f71/061_Aufgaben_verw...")
 • 13:32, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Kanban board (content was: "Bu Kanban panosundaki Yapışkan Notlar'ı kullanarak görevlerinizi düzenleyin. Yardıma ihtiyacınız varsa, gömülü YouTube videosunu kılavuz olarak izleyin. ==Instructions== * Tuvale yapışkan notlar ekleyin. * Her yapışkan notta, düzenlenmesi gereken bir görev yazın * Yapışkan notları 'Yapılacaklar' sütununa yerleştirerek başlayın...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:32, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC How are sounds made (content was: "Titreşimler seslere neden olabilir ve sesler de malzemelerin titreşmesine neden olabilir. Bu etkinlik, değişen titreşimlerin nasıl farklı sesler oluşturabileceğini gösterir. ==Instructions== Öğretmenler derse titreşimlerin seslere neden olabileceğini ve seslerin de malzemeleri titreştirebileceğini açıklayarak başlayabilirler. Öğren...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:31, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Greater than less than alligators (content was: "Büyüktür ve Küçüktür işaretlerini, daha büyük sayıya doğru açılan bir timsah ağzı olarak hayal ederek kullanmayı öğrenin. ==Instructions== # Öğretmenler verilen kutulara iki sayı yazar. Alternatif olarak, kutulara da nesne yerleştirebiliyorlar. # Öğrenciler doğru timsahı kutular arasında taşıyorlar. ==Related Media== {{#...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:31, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC French Numbers (content was: "myViewBoard Orijinal İçeriği olan video destekli myViewBoard Kliplerini kullanarak Fransızca rakam öğretmeyi her yaştan ve dilden öğrencilerin eğlenceli hale getirir! ==Instructions== # 1'den 10'a kadar olan Fransızca kelimeleri öğrenmek için videoyu oynatmaya başlayın. # Numaraya uyacak şekilde doğru Fransızca kelimeyi hareket ettirin...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:31, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Fractions and Circles (content was: "A fraction (from Latin fractus, "broken") represents a part of a whole or, more generally, any number of equal parts. ==Talimatlar== Aşağıdaki daireleri üç farklı şekilde tamamlamak için üstteki pasta dilimlerini kullanın. * Tam bir daire oluşturmak için aşağıdaki şekle bir 'dilim' sürükleyin. * Yalnızca varolan dilimleri kullanın. Yeni bir dilim kopyalamayın, çoğaltmayın veya oluşturmayın. * Etkinliğe birden fazla oyuncu katılabilir. ==İlgili M...")
 • 13:31, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Do You Want to Build a Snowman (content was: "Bu eğlenceli etkinlik, öğrencilerin Dört Adımlı Sıralama: İlk, Sonraki, Sonra, Son kullanarak bir kardan adam oluşturmalarını gerektirir. ==Instructions== * Doğru etiketleri boş karelere sürükleyin. * Sonunda kardan adam giydirin. ==Related media== {{#evt:service=youtube|id=zu4c4vGHs0Y}} <div id="rod-original-content">    </...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:30, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Difference of 2 sets (content was: "Bu içerik, öğrencileri iki veya daha fazla karmaşık kavram arasındaki bağlantılar hakkında derin düşünmeye teşvik eder. ==Instructions== Dijital dünyada, Venn ve Carroll diyagramları tarafından kullanılan kavramlar değişmeden kalıyor. '''Amaç:''' * Öğrenciler, bilgileri karşılaştırmak ve karşılaştırmak ve kavramlar aras...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:30, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Combination Correspondence (content was: "içerik, öğrencilerin görsel algısını geliştirmek için Carroll ve Venn diyagramlarını kullanır. ==Instructions== Dijital dünyada, Venn ve Carroll diyagramları tarafından kullanılan kavramlar değişmeden kalıyor. '''Amaç:''' * Öğrenciler, bilgileri karşılaştırmak ve karşılaştırmak ve kavramlar arasındaki ilişkileri tanı...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:30, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Color Quiz (content was: "Beyninin sağ mı sol tarafını mı kullanıyorsun? Bu basit renk testi alın ve kendiniz hakkında yeni bir şey öğrenme sona erebilir. ==Instructions== Bu etkinlik birkaç bölümden oluşmaktadır: * Kelimelere bakın ve her kelimenin rengini söyleyin. Gösterilen kelimeleri okumayın. * Zamanlayıcıyı başlatın, sonra kelimelere bakın ve her...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:30, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Color (VAL) (content was: "myViewBoard原創內容結合myViewBoardClips影片輔助教學,增進學生們在課堂上的互動與學習效果。 ==活動說明== # 播放myViewBoardClips影片(此功能帳號等級需為教育機構)。 # 依照影片上的提到的顏色,移動色塊到對位置上。 ==Related media== {{#evt:service=youtube|id=EoutVRDRwRI}} <div id="rod-original-content">    </div> {{BR}} {{tct:OrCo-nav-footer}} {{DISPLAYTITLE: 顏色1 (影片輔助教學)}} <...")
 • 13:30, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC Color (VAL) (content was: "Cette leçon intègre myViewBoard Clips avec des activités du Contenu original myViewBoard pour favoriser l'implication des étudiants en classe. ==Instructions== Utilisez la vidéo pour faire correspondre les cercles colorés aux étiquettes. Faites glisser les cercles colorés au bon endroit. ==Médias associés== {{#evt:service=youtube|id=ut9O...", and the only contributor was "Juliette.Forest" (talk))
 • 13:30, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC Color (VAL) (content was: "#REDIRECT de:OC Color 1", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:30, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page es:OC Color (VAL) (content was: "Esta lección integra myViewBoard Clips con actividades del Contenido Original de myViewBoard para incrementar la participacion de los estudiantes en el salon de clases. ==Instructions== Utiliza el video para hacer coincidir el color de los nombres presentados. Arrastra el color de los circulos a la caja de color correspondiente. ==Related media== {{#...", and the only contributor was "Adriana.Najera" (talk))
 • 13:30, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Color (VAL) (content was: "Renk (Video Destekli Öğrenme) \ Doğru renkli daireleri etiketlerle eşleştirmek için videoyu kullanın. ==Instructions== etiketlerle eşleştirmek için videoyu kullanın. Renkli daireleri doğru etiketlenmiş kutuya sürükleyin. ==Related media== {{#evt:service=youtube|id=EoutVRDRwRI}} <div id="rod-original-content">    </div> {{BR}}...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:30, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC About the Moon (content was: "Ay ışığın kendisini yaymaz, gördüğümüz 'ay ışığı' aslında Güneş'in ay yüzeyinden yansıyan ışığıdır. ==Instructions== Bu etkinlik, öğrencilerin aşağıdaki etkinlikleri tamamlamalarını gerektirir: * Ay evrelerini doğru yerlere koyun * Sözcükleri doğru ay evrelerine taşıyın. * Gelgit nasıl olacak? * Güneş tutulmas...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:29, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Coding Ambulance (content was: "Bu içerik, hastaların hastaneye taşınmasına ve öğrencilere gerçek dünyadaki bir sorunu çözmeleri için bir meydan okuma verilmesine dayanmaktadır. ==Instructions== Kodu "Bloklar", talimatları takip ederek ambulansı hastaneye doğru hareket ettirecek şekilde düzenleyin. ==Related Media== {{#evt:service=youtube|id=7a9iOrhuLrE}} <div id="...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:29, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Christmas Finding Patterns (content was: "Çocukların yinelenen desenleri tanımlamasını gerektiren bir desen sırası etkinliği. Sırada hangi nesne nin var olduğunu söyleyebilir misin? ==Instructions== Geyikli Ağacı süslemeye yardımcı olalım: * Renkli şekilleri/sayıları incele ve eksik "ampullere" hangi renk/sayı nın yerleştirileceğini tahmin edin. * Renkli şekli/sayıyı...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:29, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Butterfly life cycle (content was: "Bu etkinlik, öğrencilere bir kelebeğin yaşam döngüsünü öğretmek için bir KWL grafiği ve bir videonun nasıl entegre edilebildiğini göstermektedir. (KWL=Know/Bildiği-WantToKnow/Öğrenmek İstediği-Learn/Öğrendiği) ==Instructions== Dersi tanıtmak için bir (KWL=Know/Bildiği-WantToKnow/Öğrenmek İstediği-Learn/Öğrendiği) panosu...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:29, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Architecture Puzzle (content was: "Öğrenciler, dünya çapında bulunan sanal bir tur ile şöhretli mimari şekilleri tanımlarlar. ==Instructions== * Dünyanın dört bir yanındaki ünlü mimari eserdeki çeşitli şekilleri araştırmak ve tanımlamak için gruplar halinde çalışın. * Bu bulmaca öğrencilerin şekil tanıma, konsantrasyon, hedef belirleme ve sabır gibi temel b...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:27, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Learning numbers in German (content was: "Bu myViewBoard Orijinal İçeriği, Almanca'da nasıl sayılacağını öğretmek için myViewBoard Klipleri video destekli öğrenmeyi kullanır. ==Instructions== # 1 - 10 arasındaki Almanca kelimeleri öğrenmek için videoyu oynatmaya başlayın. # Sayıya uyacak şekilde doğru Almanca kelimeyi hareket ettirin. # Öğrencilere meyve ve hayvanları s...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:27, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Learning colors in German (content was: "This activity aims to develop the students' writing skills. Use the "myViewBoard Original Content Background - Germany Primary Schools Lines" as a background. ==Instructions== Bu etkinlik öğrencilerin yazma becerilerini geliştirmeyi amaçlamaktadır." "MyViewBoard Orijinal İçerik Arkaplanı - Almanya İlköğretim Okulları Hatları" "nı arka plan...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:27, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page Paste from clipboard (content was: "When you copy a text or image from a website or another program, you can paste it onto your canvas. There are two ways to paste into myViewboard: * Use a keyboard shortcut <code>Ctrl</code> + <code>V</code>. * When you’re at the board (when a keyboard isn’t connected) you can touch the Paste Icon. <br/> ==Related Media== {{YouTube-box|ziOOpTtZ0Ro|Adorning Menu - Copy & Paste}} {{BR}} <noinclude> {{ent:Mvbw-nav-footer}} {{ent:Get_more_information}} <seo metak="myviewboa...")
 • 13:27, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:Paste from clipboard (content was: "從Windows上的網站或其他程式複製文本或圖像時,可以將其粘貼到畫布上。 有兩種方法可以貼到myViewboard中 * 使用鍵盤快捷鍵 <code>Ctrl</code> + <code>V</code> * 當您在ViewBoard上時(未連接鍵盤時),您可以觸摸粘貼圖標。 <br/> <noinclude> {{tct:Mvbw-nav-footer}} </noinclude> {{DISPLAYTITLE:從剪貼板粘貼}}")
 • 13:27, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:Paste from clipboard (content was: "Wanneer u tekst of afbeeldingen van een website of een ander programma op Windows kopieert, kunt u deze op uw canvas plakken. Er zijn twee manieren om in myViewboard te plakken * Gebruik een sneltoets <code> Ctrl </code> + <code> V </code> * Als je bij het bord bent (als er geen toetsenbord is aangesloten), kun je het pictogram Plakken aanraken. <br/> ==Gerelateerde media== {{YouTube-box|ziOOpTtZ0Ro|Adorning Menu - Copy & Paste}} {{BR}} <noinclude> {{ent:Mvbw-nav-footer}}...")
 • 13:26, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:Paste from clipboard (content was: "Lorsque vous copiez un texte ou bien une image depuis un site Internet ou un autre programme sur Windows, vous pouvez le coller directement sur le canevas. Il y a deux façons de coller depuis le Presse-papier sur myViewboard : * Utilisez le raccourci clavier <code>Ctrl</code> + <code>V</code> * Lorsque vous utilisez un écran tactile où aucun clav...", and the only contributor was "Juliette.Forest" (talk))
 • 13:26, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page es:Paste from clipboard (content was: "Cuando copias texto o una imagen desde un sitio web u otro programa de Windows, puedes pegarlo en la pizarra. Existen dos formas de realizar esta acción en myViewboard: * Utilizar un atajo desde el teclado presionando la combinación <code>Ctrl</code> + <code>V</code> * Durante la interacción con la pizarra puedes presionar el icono de "Pegar". La imagen o elemento se pegara automáticamente. <br/> ==Multimedia Relacionada== {{YouTube-box|ziOOpTtZ0Ro|Adorning Menu - Co...")
 • 13:26, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:Paste from clipboard (content was: "Sie können sowohl Text als auch Bilder von der Zwischenablage in den Canvas einfügen. Sie haben dazu folgende zwei Möglichkeiten: * Tastenkombination <code>Ctrl</code> + <code>V</code> * Wenn Sie keine Tastatur zur Verfügung haben, klicken Sie auf das Einfügen Symbol in der Floating Bar. <br/> ==Verwandte Medien== {{YouTube-box|ziOOpTtZ0Ro|Verzie...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:26, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:Paste from clipboard (content was: "Bir web sitesinden veya Windows'taki başka bir programdan metin veya görüntü kopyaladığınızda, bunu tuvalinize yapıştırabilirsiniz. MyViewboard'a yapıştırmanın iki yolu vardır * Klavye kısayolu kullanın <code>Ctrl</code> + <code>V</code> * Tahtadayken (klavye bağlı değilken) Yapıştır Simgesine dokunabilirsiniz. <br/> ==İlgili M...", and the only contributor was "Hasan.Kocyigit" (talk))
 • 13:25, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Mixing Colors (content was: "Bu içerik, çocukların kırmızı, sarı ve mavinin birincil renkler olduğunu öğrenmelerini sağlayabilir. İki birincil rengi birleştirmek ikincil bir renk yapar. ==Instructions== Bu etkinliğin birkaç bölümü vardır: '''Etkinlik 1:''' # Soruyu okuyun ve istenen rengi not edin. # Üstteki iki renkli daireyi boş daireye sürükleyip bırak...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:25, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Matching Colors (content was: "The first step to learning colors is matching them. Most children can name one color and match different objects based on their color by the time they are 36 months. This content can help children learn colors by matching them in blocks of the same color. ==Instructions== Bu etkinlik birkaç bölümden oluşmaktadır: * Aynı renkteki şekilleri 'yanıt...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:25, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Magnetism (content was: "Manyetizma üzerine etkinlikler ve temel kavramlar. Öğretmen bu deneyleri sınıftaki öğrencilerle de yapabilir. ==Instructions== Bu orijinal içerikteki etkinlikler aşağıdaki temel kavramları keşfetmek için tasarlanmıştır: * '''Etkinlik 1''': Mıknatıslar hangi nesneleri çekebilir? : '''Anahtar kavramlar''': Mıknatıslar sadece metalde...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:25, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Lion goat and cabbage problem (content was: "Aslan, keçi ve lahana problemi bir nehir geçiş bulmacasıdır. ==Instructions== Adam hayvanları ve lahanayı diğer tarafa götürmek istiyor. Bu amaçla kullanabileceği bir teknesi var ama bir sorun var. Adam teknede üç kişiden sadece birini yanında taşıyabilir. * Eğer aslanı bir tarafta koyunlarla yalnız bırakırsa, aslan koyunları yer....", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:25, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Thankful Turkey Math (content was: "Bu içerik temel matematiği güçlendirmek için eğlenceli bir yoldur. ==Instructions== Bu etkinlik, öğrencilerin aşağıdakileri yapmasını gerektirir: * Hindi üzerine doğru sayıda tüy yerleştirin * Kaç tüy gerektiğini belirlemek için denklemleri çözün * Her tüy üzerine birşeyler yazabilirsiniz! ==Related Media== {{#evt:service=y...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:25, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Scrabble Hard (content was: "Scrabble - Zor, Scrabble'ın gerçek kurallarına dayanır. Öğrencinin kelime dağarcığını geliştirmek ve imla egzersizi için güzel bir oyun. ==Instructions== Scrabble, 15 x 15 karelere bölünmüş bir oyun tahtasındai tek bir harfi tahta üzerindeki bir kare üzerine taşıyarak puan kazanmayı hedefleyen bir oyundur. Öğretmeler, Scrabble...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:25, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Scrabble Easy (content was: "Scrabble - Kolay (3 yaş ve üstü), sözcükleri ezberleme ve kelime dağarcığı oluşturmaya motive etmek için kelime oluşturmak için tasarlanmıştır. ==Talimatlar== Bu etkinlik, öğrencileri kelimeleri ezberlemeye ve kelime dağarcığı oluşturmaya motive eden, kelime oluşturmaya renkli bir başlangıç olacak şekilde tasarlanmıştır. Nesnenin doğru adını hecelemek için sağdaki tablodan harfleri sürükleyin. ==İlgili İçerik== {{#evt:service=youtu...")
 • 13:25, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Play Bingo (content was: "Bingo deseni tamamlayan ilk oyuncu kazanır. ==Instructions== Bingo her zaman bir sınıf favorisidir. İstediğiniz sayıda öğrenciyle oynayabilirsiniz. # Her oyuncuya bir jeton rengi atayın. (mavi veya sarı). # Her oyuncu sırayla çarkı döndürür. #: a. Seçim aracına ve çark ikonuna tıklayın. #: b. Süsleme menüsünde, döndür altyazı simgesini tıklayın. #: c. Çarkın dönmesini bekleyin. Çarkın'ın her iki ucunun da bulunduğu yerleri not edin: * M...")
 • 13:25, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Nets of Solids (content was: "Bu etkinlik Görsel-Uzamsal Zekanın temellerini öğretir. Öğrenciler, sağlam bir 3B şekli kendi anından nasıl görselleştireceklerini öğrenirler. ==Instructions== # Verilen 2D görüntünün "katlanması" sonucu 3B şekli tahmin etme. # Doğru 3B şekli kutuya sürükleyin. Bu aktivite için Amaçlar: * Öğrenciler küp, küboid, üçgen...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:24, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Tangram (content was: "Tangrams, öğrencilere uzamsal ilişkileri öğretebilir, geometrik terimler öğrenebilir ve daha güçlü problem çözme yetenekleri geliştirebilir. ==Instructions== Bu etkinlik ayrı ayrı veya takımlar halinde oynanabilir. Ek zorluk için zamanlayıcıyı başlatarak önce hangi oyuncunun / takımın bittirdiğini görün. Tüm nesneleri çerçe...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:24, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Sudoku (content was: "Sudoku is a great teaching tool for building students' critical thinking skills ==Instructions== Sudoku mantık tabanlı, birleştirici bir sayı yerleştirme bulmacasıdır. Amaç 9 × 9 luk bloğu rakamlarla doldurmaktır, böylece her sütun, her satır ve dokuz 3 × 3 alt bloklardan her biri bloğu (ayrıca " kutular ", " ızgaralar " veya " bölgele...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:24, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Static Electricity (content was: "Statik elektrik, negatif ve pozitif yükler arasında bir dengesizliktir ve boşalana kadar yüzeylerde birikebilir. ==Instructions== Bu orijinal içerikteki etkinlikler aşağıdaki temel kavramları keşfetmek için tasarlanmıştır: * Statik elektrik, nesnelerdeki negatif ve pozitif yükler arasındaki dengesizliğin sonucudur. Bu yükler, serbest...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:24, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Spatial Intelligence (content was: "Mekansal (Uzamsal) Zeka üç boyutlu figürleri ve görüntüleri anlama yeteneğidir. ==Instructions== Dosya aşağıdaki etkinlikleri kullanır: ;* Sağlanan şekli oluşturmak için hangi seçenek katlanabilir / açılabilir? : Soruyu cevaplayan şekli seçin. ;* Verilen şekli oluşturmak için blokları yeniden düzenleyin. : Referans şeklini olu...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:24, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Sorting Rings (content was: "Öğrenciler, sıralamak, karşılaştırmak ve sınıflandırmak için Carroll ve Venn diyagramlarını kullanarak çeşitli veri kümelerini kategorilere ayırır. ==Instructions== Dijital dünyada, Venn ve Carroll diyagramları tarafından kullanılan kavramlar değişmeden kalıyor. '''Amaç:''' * Öğrenciler, bilgileri karşılaştırmak ve kar...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:24, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:Open Source Education Resources (content was: "myViewBoard ilgi çekici etkileşimli dersler oluşturmak için güçlü bir araçtır. Eğitimciler zaman zaman dijital beyaz tahtalar için içerik oluşturmayı genellikle zor bulmaktadır. MyViewBoard ile ders oluşturmayı biraz daha kolay hale getirmek için çeşitli kaynaklar topladık. == Ders Planları == Ders planı fikirleri için aşağıdak...", and the only contributor was "Hasan.Kocyigit" (talk))
 • 13:24, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:Open Source Education Resources (content was: "myViewBoard est un outil puissant pour créer des cours stimulants ! Il arrive que les membres de l'éducation prennent la création de contenu sur des tableaux blancs numériques comme un réel défi. Nous avons donc réuni sur cette page de nombreuses ressources pour concevoir plus facilement des leçons avec myViewBoard. ==Plans de cours== Pour de...", and the only contributor was "Juliette.Forest" (talk))
 • 13:23, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page es:Open Source Education Resources (content was: "{{Breadcrumb3 |1=Aprende con myViewBoard |2=Aprende con myViewBoard |3= Recursos educativos abiertos }} myViewBoard es una herramienta innovadora y poderosa para crear lecciones interactivas y enriquecer procesos de aprendizaje. Los siguientes recursos han sido diseñados para facilitar a los educadores el acceso a herramientas y contenido para pizarras digitales. ==Plan de Cla...")
 • 13:23, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:Open Source Education Resources (content was: "myViewBoard是創建引人入勝的互動式課程的強大工具。 教育人員通常不時地發現為數位白板創建內容具有挑戰性。 我們收集了一些資源,使使用myViewBoard創建課程更加容易。 ==課程計劃== 有關課程計劃的想法,請檢查以下開源資源。 請注意,其中大多數提供了範例課程,可以免費下載。 :* '''https://www.oercommons.org''' :: 開放作者可以幫助您(自己或與他人)構建開...")
 • 13:23, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:Open Source Education Resources (content was: "myViewBoard ist ein umfangreiches Werkzeug, zum Erstellen von interaktiven Aufgaben. Holen Sie sich Ideen und Inspiration von den folgenden Open Educational Resources Seiten. ==Open Educational Resources (OER)== Hier finden Sie eine Zusammenstellung von Suchdiensten, die verteilte Materialsammlungen zusammenführen, bzw. Plattformen einzelner Anbieter, a...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:23, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page Open Source Education Resources (content was: "myViewBoard is a powerful tool to create engaging interactive lessons. From time to time, educators usually find it challenging to create content for digital whiteboards. We've assembled several resources to make creating lessons with myViewBoard a bit easier. ==Lesson Plans== For lesson plan ideas, check the following open source resources. Note that most of these provide sample...", and the only contributor was "Admin" (talk))
 • 13:23, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Wash your hands (content was: "CDC tarafından önerilen bu beş el yıkama adımını izleyerek ellerinizi doğru şekilde yıkayın. ==Instructions== # Doğru el yıkama adımlarını öğrenmek için videoyu oynatmaya başlayın. # Etiketleri doğru el yıkama tekniğine uyacak şekilde sürükleyin. ==Related Media== {{#evt:service=youtube|id=a29GhpIL01o}} <div id="rod-origin...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:23, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Valentines Day (content was: "Bu etkinlik, Sevgililer Günü hakkında ilginç gerçekleri paylaşmak için video destekli öğrenme kullanımını göstermektedir?? ==Instructions== Dosya aşağıdaki etkinlikleri kullanır: * Sağlanan şekli oluşturmak için hangi seçenek katlanabilir / açılabilir? * Soruyu cevaplayan şekli seçin. Verilen şekli oluşturmak için blokları...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:22, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC US Map Puzzle (content was: "ABD eyaletlerinin her biri hakkında önemli gerçekleri hafızaya almayı ve hafızada tutmayı en üst düzeye çıkaran dinamik, etkileşimli video formatında tanıtın. ==Instructions== Bu içeriğe tam erişim için önce myViewBoard varlık hesabınızda oturum açın. Daha sonra, öğrencilerden aşağıdakileri yapmalarını isteyin: * myViewBoard Klipleri'ni kullanarak, her ABD eyaletiyle ilgili ilgili videoları tuvale ekleyin. Videolar, ABD eyaletlerinin her bir...")
 • 13:22, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Turkey Map Puzzle (content was: "Harita parçalarını doğru konuma taşıyarak bir Türkiye haritası oluşturun. ==Instructions== Harita parçalarını doğru yere sürükleyip bırakarak Türkiye haritasını bir araya getirin. ==Related Media== {{#evt:service=youtube|id=6c6Cao6JrbQ}} <div id="rod-original-content">    </div> {{BR}} {{ent:OrCo-nav-footer}} {{DISPLAY...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:22, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Towers of Hanoi (content was: "Hanoi Kuleleri de sık sık problem çözme ve beceri öğrenme psikolojisi uygulanan klasik bir matematiksel oyundur. ==Instructions== Amaç, tüm diskleri A sütünundan C sütununa taşımaktır. Diskler, belirli kurallara uyarak, peg C'de göründükleri gibi A mandalında aynı sırada olmalıdır. # Aynı anda yalnızca bir disk taşıyabilirsiniz. # Daha küçük bir diskin üzerine asla daha büyük bir disk yerleştiremezsiniz. ==Related Media== {{#evt:service=y...")
 • 13:22, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Time (VAL) (content was: "Zaman (Video Destekli Öğrenme) \ Saatin kollarını videoda gösterilen zamana uyacak şekilde hareket ettirin ==Instructions== * Oynatmaya başlamak için videoyu tıklatın. * Videoda gösterilen süreyle eşleşecek şekilde saatin kollarını hareket ettirin. * Öğrenciler videodaki nesneleri saysın. Öğrencilerin saymak için daha fazla zamana...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:22, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Thankful Turkey Word Search (content was: "Eğlenceli bir kelime arama oyunu. Kelime pratiği yapın ve aynı zamanda Şükran Günü hakkında bilgi edinin. ==Instructions== Bu etkinlik, öğrencilerin aşağıdakileri yapmasını gerektirir: # Sağdaki "ipuçları" dayalı arama yaparak için kelimeleri tahmin edin. İpuçları, aranacak kelimelerin ilk ve son harflerini sağlar. # Ana araç...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:22, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC The 3 bears and the 3 chicks (content was: "3 ayı ve 3 civcivin nehri geçmesine yardımcı olur. ==Instructions== 3 ayı ve 3 civciv nehrin diğer tarafına taşınmalı. * Tekne bir seferde en fazla iki hayvan taşıyabilir. * Ayılar nehrin her iki yanındaki civcivlerden daha fazla olursa, ayılar civcivleri yiyecektir. ==Related Media== {{#evt:service=youtube|id=rD7aak2wBFM}} {{DISPLAYTIT...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:20, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page US Map Puzzle (content was: "#REDIRECT OC US Map Puzzle", and the only contributor was "Admin" (talk))
 • 13:20, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:US Map Puzzle (content was: "#REDIRECT de:OC US Map Puzzle", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:20, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:US Map Puzzle (content was: "#REDIRECT tc:OC US Map Puzzle", and the only contributor was "Admin" (talk))
 • 13:19, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC soccer (content was: "Students get a brief overview of soccer rules and learn how to correctly identify parts of the soccer court. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/0f0cf254-64ee-4062-b736-7d5a377aa901/soccer.vboard |iwb= }} ==Instructions== # Students get a brief overview of soccer rules. # Have the students identify parts of the soccer court by moving the correct term. # Use myViewBoard digital whiteboard as a coaching board by drawing a s...")
 • 13:19, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC soccer (content was: "Schüler lernen die wichtigsten Begriffe zu Fußball. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/4c68f91c-f559-40c7-b570-a7ae821c3f15/089_Fu%C3%9Fball.vboard |iwb= }} ==Anleitung== # Schüler bekommen eine kurze Einführung in Fußball. # Schüler müssen ein Fußballfeld beschriften. # Verwenden Sie myView...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:19, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC soccer (content was: "Les élèves apprennent les règles du football et peuvent ensuite déterminer les zones du terrain. {{frt:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/2696bbcf-e5f1-4cbd-8992-7fa3577f7a15/football.vboard |iwb= }} ==Instructions== # Les élèves apprennent les règles du football. # Ils apprennent à identifier les zones du terrain de football et déplacent les termes au bon endroit. # Ils doivent ensuite dessiner sur le canevas leur st...")
 • 13:19, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC soccer (content was: "Studenten krijgen een kort overzicht van voetbalregels en leren hoe ze delen van het voetbalveld correct kunnen identificeren. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/0f0cf254-64ee-4062-b736-7d5a377aa901/soccer.vboard <span class="RedButtonInner" title=".vBoard Download">''...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 13:19, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC sports (content was: "A quick review of our sports lessons. Move the players to the correct playing court. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/008f75ce-9815-42d9-a3fa-3f62e268e96c/sports.vboard |iwb= }} ==Instructions== # Move the players to the correct playing court. ==Related Media== {{#evt:service=youtube|id=H_Rx2EaJcPY}} <div id="rod-original-content">    </div> {{BR}} {{ent:OrCo-nav-footer}} {{DISPLAYTITLE: Sports}} Cate...")
 • 13:19, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC sports (content was: "Une révision rapide des sports. {{frt:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/0929936f-41e9-45c1-98cb-56ac68161ac7/sports-FR.vboard |iwb= }} ==Instructions== # Déplacez le joueur sur son terrain. ==Médias associés== {{#evt:service=youtube|id=H_Rx2EaJcPY}} <div id="rod-original-content">    </div> {{BR}} {{frt:OrCo-nav-footer}} {{DISPLAYTITLE: Sports}} Category:Original Content")
 • 13:19, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC sports (content was: "Een korte terugblik op onze sportlessen. Verplaats de spelers naar het juiste speelveld. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/008f75ce-9815-42d9-a3fa-3f62e268e96c/sports.vboard <span class="RedButtonInner" title=".vBoard Download">'''.vBoard Download'''</span>] </div>...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 13:18, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC tennis (content was: "Los estudiantes obtienen una breve explicacion de las reglas de juego y partes que componen una cancha de tenis. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/d104055f-db7b-4017-be27-28e8306dd8ec/tennis.vboard |iwb= }} ==Instrucciones== # Permite a los estudiantes obtener una breve explicación de las reglas de juego reproduciendo el video. # Los estudiantes podrán ubicar y organizar las etiquetas para identificar las partes de...")
 • 13:18, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC tennis (content was: "Schüler lernen die wichtigsten Begriffe zu Tennis. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/8e06f78b-a570-45ed-868c-1dec18c5467d/087_Tennis.vboard |iwb= }} ==Anleitung== # Schüler bekommen eine kurze Einführung in Tennis. # Lassen Sie Ihre Schüler das Spielfeld beschriften. # Spielen Sie das Wortsuchs...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:18, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page es:OC tennis (content was: "Los estudiantes obtienen una breve explicacion de las reglas de juego y partes que componen una cancha de tenis. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/d104055f-db7b-4017-be27-28e8306dd8ec/tennis.vboard |iwb= }} ==Instrucciones== # Permite a los estudiantes obtener una breve explicaci...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 13:18, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC tennis (content was: "Les élèves apprennent les règles du tennis et peuvent ensuite déterminer les zones du court. {{frt:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/af2bb5ca-3ac2-4587-b46e-d00a36fd9025/tennis-FR.vboard |iwb= }} ==Instructions== # Les élèves apprennent les règles du tennis. # Ils apprennent à identifier les zones d'un court de tennis et déplacent les termes au bon endroit. # Cherchez les mots cachés dans la grille. ==Médias assoc...")
 • 13:18, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC tennis (content was: "Studenten krijgen een kort overzicht van tennisregels en leren hoe ze delen van de tennisbaan correct kunnen identificeren. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/d104055f-db7b-4017-be27-28e8306dd8ec/tennis.vboard <span class="RedButtonInner" title=".vBoard Download">'''.v...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 13:18, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC volleyball (content was: "Schüler lernen die wichtigsten Begriffe zu Volleyball. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/9ce0c638-97c1-49ca-bd89-537895f60e28/086_Volleyball.vboard |iwb= }} ==Anleitung== # Schüler lernen die wichtigsten Begriffe zu Volleyball. # Schüler müssen ein Volleyballfeld beschriften. # Verwenden Sie m...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:18, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC volleyball (content was: "Les élèves apprennent les règles du volley et peuvent ensuite déterminer les zones du terrain. {{frt:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/e7a2d586-a2a4-4fbb-9e97-addef6b15560/volleyball-FR.vboard |iwb= }} ==Instructions== # Les élèves apprennent les règles du volley. # Ils apprennent à identifier les zones du terrain de football et déplacent les termes au bon endroit. # Ils doivent ensuite dessiner sur le canevas leur...")
 • 13:18, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC volleyball (content was: "Studenten krijgen een kort overzicht van volleybalregels en leren hoe ze delen van het volleybalveld correct kunnen identificeren. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/13c2fcfc-7dba-48b6-9f61-dbdddbe0056d/volleyball.vboard <span class="RedButtonInner" title=".vBoard Down...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 13:18, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC volleyball (content was: "Students get a brief overview of volleyball rules and learn how to correctly identify parts of the volleyball court. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/13c2fcfc-7dba-48b6-9f61-dbdddbe0056d/volleyball.vboard |iwb= }} ==Instructions== # Students get a brief overview of volleyball rules. # Have students move the labels to identify parts of the volleyball court. # Use myViewBoard digital whiteboard as a coaching board by d...")
 • 13:17, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Zhuyin Bopomofo (content was: "'''Bopomofo''' (''Zhuyin'') is the predominant phonetic system in teaching reading and writing in elementary school in Taiwan. Let’s learn how to pronounce and write Bopomofo in 15 minutes. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/dd677420-cd74-4073-b64d-aa1d98c8af37/Zhuyin_global.vboard...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 13:17, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC make a color wheel (content was: "要教學生認識三維色域嗎?色相環除了讓我們一目了然各個顏色的關聯性外,還讓藝術家知道要如何配色,並讓他們對色彩有不一樣的思考。 {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/a903a24e-35bd-4a96-920c-1613566f7131/make_a__colorwheel_TC.vboa...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 13:17, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC make a color wheel (content was: "Do you teach your students about color in three-dimensions? Color wheels show us how colors are related. They remind artists how to mix and think about colors. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/6463da8f-997f-45de-81a5-33d9c172b232/make_a_colorwheel.vboard |iwb= }} ==Instructions== Objectives: * Understand co...", and the only contributor was "Jenny.Chen" (talk))
 • 13:17, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC basketball (content was: "Schüler lernen die wichtigsten Begriffe zu Basketball. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/43d7bd30-ff39-4f8f-9d6b-7b9d4b26758a/090_Basketball.vboard |iwb= }} ==Anleitung== # Schüler bekommen die wichtigsten Basketballregeln erklärt. # Schüler müssen die Bestandteile eine Basketballfeldes beschr...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:17, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC basketball (content was: "Les élèves apprennent les règles du basket et peuvent ensuite déterminer les zones du terrain. {{frt:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/5814be4b-d490-4f38-b980-680c5e6bbe96/basketball-FR.vboard |iwb= }} ==Instructions== # Les élèves apprennent les règles du basket. # Ils apprennent à identifier les zones du terrain. # Ils doivent ensuite dessiner sur le canevas leur stratégie pour le match. ==Médias associés== {...")
 • 13:17, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC basketball (content was: "Studenten krijgen een kort overzicht van basketbalregels en leren hoe ze delen van het basketbalveld correct kunnen identificeren. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/958e8f68-5f03-4fa5-af7d-ff300f3e5e3e/basketball.vboard <span class="RedButtonInner" title=".vBoard Down...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 13:17, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC basketball (content was: "Students get a brief overview of basketball rules and learn how to correctly identify parts of the basketball court. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/958e8f68-5f03-4fa5-af7d-ff300f3e5e3e/basketball.vboard |iwb= }} ==Instructions== # Students get a brief overview of basketball rules. # Have the students identify parts of the basketball court. # Use myViewBoard digital whiteboard as a coaching board by drawing a basketb...")
 • 13:17, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Zhuyin Bopomofo (content was: "<big>讓我們一起來學ㄅㄆㄇ!</big> {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/67aa6ccb-a5c0-4e8e-9c8e-bc17cca4f8ec/Zhuyin_global.vboard |iwb= }} ==指導說明== 數位白板應用小技巧: : ✅ 您可以調整 myViewBoard數位白板的基本設定(點選標題列上的齒輪圖...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 13:16, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC badminton (content was: "Students get a brief overview of badminton rules and learn how to correctly identify parts of the badminton court. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/6da57db9-a89b-4496-bb05-834c39ac83db/badminton.vboard |iwb= }} ==Instructions== # Students get a brief overview of badminton rules. # Play the word search game. # Learn basic English vocabulary and spelling. ==Related Media== {{#evt:service=youtube|id=WKCW6QaS2LY}}...")
 • 13:16, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC baseball (content was: "Schüler lernen die wichtigsten Begriffe zu Baseball. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/90355d62-2d0b-4346-9a41-3b88d36815d4/091_Baseball.vboard |iwb= }} ==Anleitung== # Schüler bekommen eine kurze Übersicht über die Baseballregeln. # Spiele das Wortsuchspiel. # Lerne die wichtigsten Begriffe ü...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:16, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC baseball (content was: "Les élèves apprennent les règles du baseball et peuvent ensuite déterminer les zones du terrain. {{frt:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/d28e4489-85bd-4674-960d-fa2a629a1fdb/baseball.vboard |iwb= }} ==Instructions== # Les élèves apprennent les règles du baseball. # Retrouvez les mots de la grille. # Retrouvez les lettres manquantes pour former des mots. # Améliorez votre vocabulaire et votre orthographe. ==Médias...")
 • 13:16, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC baseball (content was: "Studenten krijgen een kort overzicht van honkbalregels en leren hoe ze delen van het honkbalveld correct kunnen identificeren. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/d28e4489-85bd-4674-960d-fa2a629a1fdb/baseball.vboard <span class="RedButtonInner" title=".vBoard Download">...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 13:16, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC baseball (content was: "Students get a brief overview of baseball rules and learn how to correctly identify parts of the baseball court. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/d28e4489-85bd-4674-960d-fa2a629a1fdb/baseball.vboard |iwb= }} ==Instructions== # Students get a brief overview of baseball rules. # Play the word search and missing vowels puzzle activities. # Learn basic English vocabulary and spelling. ==Related Media== {{#evt:service=y...")
 • 13:16, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC badminton (content was: "Schüler lernen die wichtigsten Begriffe zu Tennis. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/838ef75b-b3bb-41e5-8c08-2d3c8c7f0a94/092_Badminton.vboard |iwb= }} ==Anleitung== # Schüler bekommen eine kurze Einführung in Badminton. # Spiele das Wortsuchspiel. # Lerne die wichtigsten Begriffe zu Badminton....", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:16, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC badminton (content was: "Les élèves apprennent les règles du badminton et peuvent ensuite déterminer les zones du terrain. {{frt:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/af6ad1ca-c480-453a-aba8-1aeac2bc1159/badminton-FR.vboard |iwb= }} ==Instructions== # Les élèves apprennent les règles du badminton. # Trouvez les mots cachés. # Améliorez votre vocabulaire et l'orthographe. ==Médias associés== {{#evt:service=youtube|id=WKCW6QaS2LY}} <div id=...")
 • 13:16, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC badminton (content was: "Studenten krijgen een kort overzicht van de badmintonregels en leren hoe ze delen van het badmintonveld correct kunnen identificeren. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/6da57db9-a89b-4496-bb05-834c39ac83db/badminton.vboard <span class="RedButtonInner" title=".vBoard Do...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 13:15, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC What is supporting the building (content was: "建築師姚仁喜認為建築是人類情感的容器。在疫情之下,雖然乖乖待在家可能是強制性的,但跟孩子的相處並不一定會很無聊。就從瞭解我們所居住的房子構造並來加以練習視覺空間的思維能力。 {{BR}} 我們設計了兩個myViewBoard 原創內容,讓國小低年級的學...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 13:15, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC What is supporting the building (content was: "🏡 Stefano Dorata, a Rome-based architect and designer, believes that architecture is the container of human emotion! As people now tend to stay at home more often, while staying at home might be mandatory, it doesn’t have to be boring with kids. Let’s learn more about the house we stay in and practice the visual-spatial thinking sk...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 13:15, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Wolf goat and cabbage problem (content was: "#REDIRECT OC Lion goat and cabbage problem", and the only contributor was "Admin" (talk))
 • 13:14, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Waves (content was: "Why are we able to see? 👀 Because there is light. What is light? It is a wave. <br>Why are we able to hear? 👂 Because there is sound. What is sound? It is a wave. <br>Waves are all around us from the light we see to the sound we hear, to the earthquake that shakes the ground. <br>'''What are waves?''' 🔊👂👀 🌏🔦📺🧲...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 13:14, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Waves (content was: "在我們的日常生活中,如果沒有光波我們就看不見東西,如果沒有聲波我們就聽不到聲音,在台灣常常發生的地震也是一種波動。今天我們就藉由有趣的互動活動來瞭解波的特性並完成活動練習吧! {{BR}} {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 13:14, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC What are cells (content was: "Zellen sind das Grundgerüst aller Tiere und Zellen? Wie unterscheiden sich Planzen- von Tierzellen? {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/be6eb2b2-7903-4d52-9737-8bbc6eab0212/082_Was_sind_Zellen.vboard |iwb= }} ==Anleitung== Lernziele für diese Aktivität: * Lerne die Funktionen von verschiedenen Te...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:14, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC What are cells (content was: "Les cellules sont des éléments de base des animaux et des plantes. En quoi ces derniers sont-ils différents ? : "Ferme les yeux, et imagine un mur de briques. Quel est le bloc de base de ce mur ? C'est la brique bien sûr ! Comme une brique dans le mur, ton corps se compose de blocs basiques appelés cellules." : - ''Intro to cells, Khan Academy'' {{frt:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/28bd818a-5d86-4411-b41a-2a8f81c5a9...")
 • 13:14, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC What are cells (content was: "Cellen zijn de basisbouwstenen van alle dieren en planten. Hoe verschillen planten- en dierencellen? : "Sluit je ogen en stel je een bakstenen muur voor. Wat is de basisbouwsteen van die muur? Het is natuurlijk een enkele baksteen. Als een bakstenen muur is je lichaam samengesteld uit basisbouwstenen en de bouwstenen van je lichaam zijn cellen. " : - ''...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 13:14, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC What are cells (content was: "myViewBoard原創內容結合均一教育平台的影片輔助教學,讓老師們在進行教學的時候,可以先運用均一的影片輔助教學,再接著進行課堂活動,來看看學生們是否已經吸收授課的內容。 : "Close your eyes and picture a brick wall. What is the basic building block of that wall? It is a single brick, of course. Like a brick wall, your body is composed of basic building blocks, and the building blocks of your body are cells."...")
 • 13:14, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC What are cells (content was: "Cells are the basic building blocks of all animals and plants. How are plant and animal cells different? : "Close your eyes and picture a brick wall. What is the basic building block of that wall? It is a single brick, of course. Like a brick wall, your body is composed of basic building blocks, and the building blocks of your body are cells." : - ''Intro to cells, Khan Academy'' {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/14452...")
 • 13:14, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Wash your hands (content was: "Wash your hands the right way by following these five hand washing steps recommended by the CDC. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/b2ab945f-3b40-4ec7-a9a9-f014e89ea0f9/wash_hands.vboard |iwb=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/a59bbf79-5e89-43ab-acf4-e5e6b6d6e167/wash_hands.iwb }} ==Instructions== # Start playing the video to learn the correct hand washing steps. # Drag the labels to match...")
 • 13:14, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC Wash your hands (content was: "Lerne wie man sich die Hände in 5 Schritten korrekt wäscht. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/c2134ee1-522f-4035-823b-36cdf2392307/068_Wasch_dir_die_Haende.vboard |iwb= }} ==Anleitung== # Starte das Video. # Ziehe die Beschriftungen zur korrekten Technik. ==Verwandte Medien== {{#evt:service=you...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:14, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC Wash your hands (content was: "Lave-toi les mains de la bonne manière en suivant ces 5 étapes recommandées par les médecins. {{frt:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/471bdd30-8c98-4ab9-80a9-e27e827c627e/fr_wash_hands.vboard |iwb=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/a59bbf79-5e89-43ab-acf4-e5e6b6d6e167/wash_hands.iwb }} ==Instructions== # Commence par visionner la vidéo sur les étapes pour se laver les mains. # Fais glisser...")
 • 13:14, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC Wash your hands (content was: "Was uw handen op de juiste manier door deze vijf stappen voor het wassen van de handen te volgen die door de CDC worden aanbevolen. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/b2ab945f-3b40-4ec7-a9a9-f014e89ea0f9/wash_hands.vboard <span class="RedButtonInner" title=".vBoard Dow...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 13:13, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Wash your hands (content was: "隨著開學季的到來,勤洗手是保護自己和家人不生病的最佳方法之一。 透過myViewBoard Original Content原創內容,老師可以先進行“影片輔助教學”,運用輕快的歌曲來鼓勵孩子養成洗手的習慣並按照正確洗手的五個步驟:濕搓沖捧擦,以減少手部細菌數量,達到對抗流感病毒最佳效果。 ==Related Media== {{#evt:service=youtube|id=hNWGPunmA6k}} <div id="rod-original-content">  &nbs...")
 • 13:13, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Turkey Map Puzzle (content was: "Familiarize yourself with the geography of Turkey. Learn more about Turkey [https://en.wikipedia.org/wiki/Turkey here]. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/737aac1a-2d51-4150-a654-dc831a3c3a49/T%C3%BCrkiye_Haritas%C4%B1.vboard |iwb=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/09761f20-863f-4f2c-803d-0c88526d4db7/Turkey_map.iwb }} ==Instructions== Assemble a map of Turkey by dragging and dropping the m...")
 • 13:13, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC Turkey Map Puzzle (content was: "Lerne die Regionen der Türkei. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/720ec1f8-8656-4ed2-a971-685b2152424a/069_Tuerkei_Puzzle.vboard |iwb= }} ==Anleitung== Füge die Regionen der Türke zusammen und bilde eine vollständige Karte der Türkei. ==Verwandte Medien== {{#evt:service=youtube|id=53ga2kGUin...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:13, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC Turkey Map Puzzle (content was: "Familiarise-toi avec la géographie de la Turquie. Apprends-en plus sur la Turquie [https://fr.wikipedia.org/wiki/Turquie ici]. {{frt:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/737aac1a-2d51-4150-a654-dc831a3c3a49/T%C3%BCrkiye_Haritas%C4%B1.vboard |iwb=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/09761f20-863f-4f2c-803d-0c88526d4db7/Turkey_map.iwb }} ==Instructions== Assemble la carte de la Turquie en sélectionnan...")
 • 13:13, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC Turkey Map Puzzle (content was: "Maak uzelf vertrouwd met de geografie van Turkije. Lees meer over Turkije [https://en.wikipedia.org/wiki/Turkey here]. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/737aac1a-2d51-4150-a654-dc831a3c3a49/T%C3%BCrkiye_Haritas%C4%B1.vboard <span class="RedButtonInner" title=".vBoard...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 13:13, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Valentines Day (content was: "This activity demonstrates the use of video-assisted learning to share interesting facts about Valentine’s Day 💗. Let’s celebrate this day by showing love and appreciation to our parents, family, colleagues, and friends. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/58aa89be-29ca-4e99-b964-744be005a79a/valentine.vboard |iwb= }} ==Instructions== Guide questions in this lesson: * Who receives the most "Valentines" each year?...")
 • 13:13, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC Valentines Day (content was: "Dieser Original Content zeigt interessante Fakten über den den Valentinstag mit Hilfe von myViewBoard Clips 💗. Wir schenken am Valentinstag Eltern, Familienmitgliedern, Kollegen und Freunden Liebe und Wertschätzung. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/b83f77bb-2249-4036-a9ca-4120f7573bc8/066_Vale...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:13, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC Valentines Day (content was: "Cette activité illustre l'usage de l'apprentissage assisté par vidéo pour connaître des anecdotes sur la Saint-Valentin 💗. Célébrons la Saint-Valentin en partageant notre amour et notre reconnaissance avec nos parents, notre famille, nos collègues et nos amis. {{frt:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/2fd2d0ed-fdbc-4874-ba1e-0dec1e324db4/fr_valentine.vboard |iwb= }} ==Instructions== Questions-guides de cette leçon...")
 • 13:12, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC Valentines Day (content was: "Deze activiteit demonstreert het gebruik van video-ondersteund leren om interessante feiten over Valentijnsdag te delen 💗. Laten we deze dag vieren door liefde en waardering te tonen aan onze ouders, familie, collega's en vrienden. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Conten...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 13:12, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Valentines Day (content was: "您可以從myViewBoard原創內容裡的myViewBoard Clips影片輔助教學了解這些關於情人節的由來! 原創內容裡面另一部影片是一首英文歌,讓小朋友們在情人節時慶祝友誼的歌,以表達感情,增進友誼!💖 在2月14日這一天,讓我們向父母,家人,同事和朋友表達愛和感謝,來慶祝這一天吧! 情人節快樂! ==Instructions== 問題: * 猜一猜,是誰每年收到最多的情人節卡片呢...")
 • 13:12, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Towers of Hanoi (content was: " The Tower of Hanoi is a mathematical game or puzzle. It consists of three rods and a number of disks of different sizes, which can slide onto any rod. The puzzle starts with the disks in a neat stack in ascending order of size on one rod, the smallest at the top, thus making a conical shape. [https://en.wikipedia.org/wiki/Tower_of_Hanoi] <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/ef1f9b6a-c5ac-46f...")
 • 13:12, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC Towers of Hanoi (content was: "Die Türme von Hanoi sind ein mathematisches Knobel- und Geduldsspiel. Das Spiel besteht aus drei gleich großen Stäben A, B und C, auf die mehrere gelochte Scheiben gelegt werden, alle verschieden groß. Zu Beginn liegen alle Scheiben auf Stab A, der Größe nach geordnet, mit der größten Scheibe unten und der kleinsten oben. Ziel des Spiels ist es, den kompletten Scheiben-Stapel von A nach C zu versetzen. Bei jedem Zug darf die oberste Scheibe eines beliebigen Stabes unte...")
 • 13:12, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page es:OC Towers of Hanoi (content was: "La Torre de Hanoi es un juego matemático o rompecabezas. Se compone de tres barras y una cantidad de discos de diferentes tamaños, que pueden deslizarse sobre cualquier barra. El rompecabezas comienza con los discos en una pila ordenada en orden ascendente de tamaño en una varilla, la más pequeña en la parte superior, creando así una forma cónica. [https://en.wikipedia.org/wiki/Tower_of_Hanoi] ==Instrucciones== El objetivo es mover todos los discos de la clavija A a la...")
 • 13:12, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC Towers of Hanoi (content was: "Les tours de Hanoï sont une énigme mathématique. Vous avez devant vous 3 piquets et plusieurs disques de diamètres différents. Au départ, tous les disques sont empilés sur le piquet de gauche, du plus grand au plus petit formant un cône. [https://en.wikipedia.org/wiki/Tower_of_Hanoi] {{frt:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/f1341da0-7dcb-48b5-b81a-2ee0469ac156/fr_tower_of_hanoi.vboard |iwb= }} ==Instructions== Votre b...")
 • 13:12, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC Towers of Hanoi (content was: "De Toren van Hanoi is een wiskundig spel of puzzel. Het bestaat uit drie staven en een aantal schijven van verschillende afmetingen, die op elke stang kunnen schuiven. De puzzel begint met de schijven in een nette stapel in oplopende volgorde van grootte op één staaf, de kleinste bovenaan, waardoor een conische vorm ontstaat. [https://en.wikipedia.org/wiki/Tower_of_Hanoi] <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20...")
 • 13:12, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Towers of Hanoi (content was: "河內塔是一款數學的遊戲及謎題。它由三根桿子和多個不同尺寸的圓盤組成,且圓盤能移動到任何一個桿子上。在謎題一開始,圓盤會整齊堆疊在一根桿子上,並按照尺寸順序由小至大的排列,最小的會在頂端,因此會形成一個圓錐的形狀。 ==說明== 目標是將所有的圓盤從A柱移到C柱,在結束時C柱上的圓盤排列必須跟一開始在A柱上的順序相同,並遵守特定的規...")
 • 13:11, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Time (VAL) (content was: "#REDIRECT OC Time", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:11, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC Time (VAL) (content was: "#REDIRECT de:OC Time", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:11, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page es:OC Time (VAL) (content was: "Esta lección integra myViewBoard Clips con las actividades de myViewBoard Contenido Original para incrementar la atencion y la interaccion en el salon de clases. ==Instrucciones== * Clic el video para iniciar a reproducir. * Mover las manecillas del reloj para hacer coincidir el tiempo mostrado en el video. * Los estudiantes pueden contar los objetos...", and the only contributor was "Adriana.Najera" (talk))
 • 13:11, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC Time (VAL) (content was: "Cette leçon intègre myViewBoard Clips avec des activités du Contenu original myViewBoard pour favoriser l'implication des étudiants en classe. ==Instructions== * Cliquez sur la vidéo pour commencer l'activité. * Déplacez les aiguilles de l'horloge pour la régler à l'heure affichée dans la vidéo. * Laissez les élèves compter le nombres...", and the only contributor was "Juliette.Forest" (talk))
 • 13:11, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Time (VAL) (content was: "myViewBoard原創內容結合myViewBoardClips影片輔助教學,增進學生們在課堂上的互動與學習效果。 ==活動說明== # 播放myViewBoardClips影片(此功能帳號等級需為教育機構) # 依照影片上的時間去撥動時鐘的指針 ==Related media== {{#evt:service=youtube|id=Gr0Sv2flIXY}} <div id="rod-original-content">    </div> {{BR}} {{tct:OrCo-nav-footer}} Category:原創內容 {{DISPLAYTITLE: 時間(影片輔助教學)}...")
 • 13:10, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC The Name of Food (content was: "Kids will be reviewing how to say the names of food. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/a3077097-a450-4420-8219-86f18fdfe0c7/food2-name.vboard |iwb= }} ==Instructions== # Watch the video. # Drag the pictures into the the empty fields provided. ==Related Media== {{#evt:service=youtube|id=7rkkvKuamtw}} <div id="rod-original-content">    </div> {{BR}} {{ent:OrCo-nav-footer}} {{DISPLAYTITLE: The Name of Food}...")
 • 13:10, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC The Name of Food (content was: "Lerne die Namen verschiedener Lebensmittel. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/e5e1efe4-ff2a-44a8-904d-d11f477ddb1d/079_Essen_Name.vboard |iwb= }} ==Anleitung== # Sieh dir das Video an. # Ziehe die Bilder in die richtigen Felder. ==Related Media== {{#evt:service=youtube|id=ltyfg2X-fyg}} <div id...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:10, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC The Name of Food (content was: "Les élèves peuvent apprendre le nom des aliment en anglais ! {{frt:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/4b890d7d-659b-4f25-a5cf-9e99004b1530/aliment2-motanglais.vboard |iwb= }} ==Instructions== # Regardez la vidéo. # Faites glisser les images au bon endroit, dans les champs fournis. ==Médias associés== {{#evt:service=youtube|id=7rkkvKuamtw}} <div id="rod-original-content">    </div> {{BR}} {{frt:OrCo-nav-foote...")
 • 13:10, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC The Name of Food (content was: "In deze les kunnen kinderen de namen van voedsel leren gebruiken. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/a3077097-a450-4420-8219-86f18fdfe0c7/food2-name.vboard <span class="RedButtonInner" title=".vBoard Download">'''.vBoard Download'''</span>] </div> == Instructies == #...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 13:10, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC The Shape of Food (content was: "Use myViewBoard Clips and Video Assisted Learning to learn the shape of food. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/7b52b671-2886-4bc1-bd46-56f1b15f2cc2/food1-shape.vboard |iwb= }} ==Instructions== # Watch the video. # Drag the pictures and the corresponding description into the boxes provided. ==Related Media== {{#evt:service=youtube|id=AAIPTO_EIVI}} <div id="rod-original-content">    </div> {{BR}} {{ent:OrC...")
 • 13:10, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC The Shape of Food (content was: "Lerne mit Hilfe von myViewBoard Clips mehr über Essen! {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/e1113bb8-379d-42a5-bef2-e116b54bd756/080_Essen_Form.vboard |iwb= }} ==Anleitung== # Sieh dir das Video an. # Ziehe Bild und Beschriftung in die passenden Felder. ==Verwandte Medien== {{#evt:service=youtube|i...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:10, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC The Shape of Food (content was: "Utilisez myViewBoard Clips et l'apprentissage assisté par vidéo pour apprendre la forme des aliments. {{frt:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/138eb6e0-c13d-469f-acf3-120b9b9c63d9/aliment1-forme.vboard |iwb= }} </div> ==Instructions== # Regardez la vidéo. # Faites glisser les images dans la description correspondante dans les zones fournies. ==Médias associés== {{#evt:service=youtube|id=AAIPTO_EIVI}} <div id="rod-or...")
 • 13:10, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC The Shape of Food (content was: "Gebruik myViewBoard-clips en video-ondersteund leren om de vorm van voedsel te leren. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/7b52b671-2886-4bc1-bd46-56f1b15f2cc2/food1-shape.vboard <span class="RedButtonInner" title=".vBoard Download">'''.vBoard Download'''</span>] </div>...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 13:10, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC The Shape of Food (content was: "讓學生看著影片猜猜看,不同的剪影分別是什麼食物,填入正確的答案。接著找出他們喜歡吃的食物吧~ <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/599616b3-51a7-4ef3-9cec-ee6549644169/food-shape-TC.vboard <span class="RedButtonInner" title=".vBoard Download">'''下載 .vBoard'''</span>] </div> ==使用說明== # 看影片。 # 拖曳圖片與相應的敘述至...")
 • 13:09, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC Time (content was: "Diese Lektion integriert myViewBoard Clips in myViewBoard Original Content, um das Schülerengagement und die Mitarbeit im Klassenzimmer zu erhöhen. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/f2a874e0-88cf-415a-84c8-5d0a4c6ffaa0/063_Uhrzeit.vboard |iwb= }} ==Anleitung== * Klicken Sie zum Abspielen auf das...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:09, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC Time (content was: "Deze les integreert myViewBoard-clips met myViewBoard Original Content-activiteiten om de betrokkenheid en deelname van leerlingen in de klas te vergroten. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/51bca01b-b2a7-497e-b6d2-f6165e6b1537/Time-val.vboard <span class="RedButtonInne...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 13:09, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Time (content was: "This lesson integrates myViewBoard Clips with myViewBoard Original Content activities to increase students engagement and participation in the classroom. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/51bca01b-b2a7-497e-b6d2-f6165e6b1537/Time-val.vboard |iwb= }} ==Instructions== * Click the video to start playing. * Move the hands of the clock to match the time shown on the video. * Have the students count the objects on the video....")
 • 13:09, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page Test and Experiments (content was: "__NOTOC__ {{Landing_page |1=<big>'''myViewBoard Visual Learning Platform'''</big><br>Collaborate, communicate, and engage with myViewBoard - a purpose built ecosystem for visual spaces. |2='''Our services''' |3=MyViewBoard_Whiteboard <!--NOTE it's a page url from 4--> |4=<big>'''Whiteboard'''</big><br>A digital whiteboard for Windows/Android OS or online |5=myViewBoard.com <!--NOTE it's a page url from 6--> |6=<big>'''myViewBoard....")
 • 13:08, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC The Color of Food (content was: "Lerne die Farben verschiedener Früchte. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/1d7ae97c-f62e-4d73-b084-a8ccb947c13e/078_Essen_Farbe.vboard |iwb= }} ==Anleitung== Ziehe die Früchte ihrer Farbe entsprechend in die verschiedenen Farbfelder. ==Verwandte Medien== {{#evt:service=youtube|id=z_B9dHKSVeA}}...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:08, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC The Color of Food (content was: "Revoir les couleurs des aliments. {{frt:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/003c9fcd-052c-4a5f-b56c-d72a55765ca2/aliment2-couleur.vboard |iwb= }} ==Instructions== Faites glisser les fruits selon leur couleur, dans les bonnes catégories. ==Médias associés== {{#evt:service=youtube|id=Y7OvRXqLESs}} <div id="rod-original-content">    </div> {{BR}} {{frt:OrCo-nav-footer}} {{DISPLAYTITLE: La couleur des aliments}}")
 • 13:08, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC The Color of Food (content was: "Speel met de kleuren van ons voedsel. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/8a2f725f-e289-4dea-bbc3-b86910810d68/food3-color.vboard <span class="RedButtonInner" title=".vBoard Download">'''.vBoard Download'''</span>] </div> == Instructies == Sleep de vruchten volgens hu...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 13:08, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC The Color of Food (content was: "以顏色來分類,讓孩子將不同的水果填入正確的顏色框框。 <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/fb817e85-25d7-4f5f-afe7-3da173f04959/food3-color-TC.vboard <span class="RedButtonInner" title=".vBoard Download">'''下載 .vBoard'''</span>] </div> ==使用說明== 依顏色拖曳水果至正確的欄位。 ==相關媒體== {{#evt:service=youtube|id=aHuOj5PJtGU}} <div id...")
 • 13:08, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC The Color of Food (content was: "Reinforce the color of food. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/8a2f725f-e289-4dea-bbc3-b86910810d68/food3-color.vboard |iwb= }} ==Instructions== Drag the fruits according their color into the correct field. ==Related Media== {{#evt:service=youtube|id=z_B9dHKSVeA}} <div id="rod-original-content">    </div> {{BR}} {{ent:OrCo-nav-footer}} {{DISPLAYTITLE: The Color of Food}} Category:Original Content")
 • 13:08, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC The 3 bears and the 3 chicks (content was: "The 3 bears and the 3 chicks is a river crossing puzzle. River-crossing puzzles are older than a thousand years and were devised to help children develop logic and reasoning skills. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/1e844392-b8e1-4783-aeda-f8055cd63ac5/River_Crossing2.vboard <span class="RedButtonInner" title=".vBoard Download">'''.vBoard Download'''</span>] </div> ==Instructions== Th...")
 • 13:08, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC The 3 bears and the 3 chicks (content was: "Die hungrigen Bären und die Hühnchen Puzzlespiel. Dieses Spiel hält sich seit tausenden von Jahren. Im Grunde genommen ist es ein Puzzelspiel für jung und alt und hilft vor allem Kindern ihr logisches Denken zu verbessern. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/ff6b9ff3-ae48-49c9-b133-9f0729b5ca24/04...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:08, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page es:OC The 3 bears and the 3 chicks (content was: "The 3 bears and the 3 chicks is a river crossing puzzle. River-crossing puzzles are older than a thousand years and were devised to help children develop logic and reasoning skills. ==Instructions== The 3 bears and the 3 chicks need to move to the other side of the river. * The boat can carry up to two of animals at a time. * If the bears ever outnumbe...", and the only contributor was "Adriana.Najera" (talk))
 • 13:08, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC The 3 bears and the 3 chicks (content was: "Les 3 ours et les 3 poules sont un problème de passage de rivière. Les problèmes de passage de rivière sont des exercices de réflexion très anciens et permettent aux élèves de développer leur logique et leur capacité de raisonnement. {{frt:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/3581398f-d089-4ec3-b2c0-db7cf69f247f/fr_River_Crossing2.vboard |iwb= }} ==Instructions== Les 3 ours et les 3 poules doivent passer de l'autre c...")
 • 13:08, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC The 3 bears and the 3 chicks (content was: "De 3 beren en de 3 kuikens is een puzzel over de rivier. River-crossing puzzels zijn ouder dan duizend jaar en zijn bedacht om kinderen te helpen logische en redeneervaardigheden te ontwikkelen. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/1e844392-b8e1-4783-aeda-f8055cd63ac5/R...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 13:08, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC The 3 bears and the 3 chicks (content was: "三隻熊與三隻小雞為一個過河的謎題。 過河謎題為一個歷史悠久的遊戲,其目的為幫助兒童發展邏輯思考及推理能力。 ==說明== 3隻熊與3隻小雞需要渡河到另一側的森林。 * 小船每次只能乘載兩隻動物。 * 當河的任何一側熊的數量多於小雞,小雞將會被吃掉。 ==相關媒體== {{#evt:service=youtube|id=rD7aak2wBFM}} {{DISPLAYTITLE:3隻熊和3隻小雞}} <div id="rod-original-content"> ...")
 • 13:07, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC Thankful Turkey Math (content was: "Dies ist ein kleines Kopfrechenspiel für Zwischendurch. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/d958e9c3-211f-4d61-bdf2-585b9b8d4e6b/054_Das_Mathe_Moorhuhn.vboard |iwb= }} ==Anleitung== In diesem Spiel muss der Schüler folgendes tun: * Ziehe die korrekte Anzahl an Federn zum Truthahn. * Berechne die k...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:07, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page es:OC Thankful Turkey Math (content was: "This content is a fun way to reinforce basic math during the Thanksgiving holidays. Celebrating Thanksgiving while doing math will definitely add some seasoning to get students in the spirit of this special season of harvest and gratitude. ==Instructions== This activity requires students to do the following: * Place the correct number of feathers on th...", and the only contributor was "Adriana.Najera" (talk))
 • 13:07, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC Thankful Turkey Math (content was: "Ce contenu est un moyen amusant pour solidifier les connaissances mathématiques de bases pendant les vacances de la Toussaint. <br> Découvrez l'esprit bienveillant et reconnaissant de Thanksgiving en aidant la Dinde à retrouver son nombre exacte de plumes. ==Instructions== Les élèves peuvent suivre les instructions ci-dessous : * Place le nombre exacte de plumes sur la dinde * Résous les calculs pour déterminer le nombres de plumes dont la dinde a besoin * Écris s...")
 • 13:07, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC Thankful Turkey Math (content was: "Deze inhoud is een leuke manier om de basiswiskunde tijdens de Thanksgiving-feestdagen te versterken. Het vieren van Thanksgiving terwijl je wiskunde doet, zal zeker wat kruiden toevoegen om studenten in de geest van dit speciale seizoen van oogst en dankbaarheid te krijgen. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.co...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 13:07, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Thankful Turkey Math (content was: "藉由感恩節主題,加強學生數學基礎。 讓學生在感恩節歡樂的氣氛下,開心地遊戲學習,並以感恩的心感謝一切收穫及付出。 ==說明== 這個活動需要學生們依照下方說明操做: * 請幫助火雞獲得正確數量的羽毛。 * 請在每個羽毛上寫下你想要感謝的人事物。 ==相關媒體== {{#evt:service=youtube|id=f1Xm58JjtF4}} {{DISPLAYTITLE:感恩節-火雞陪你算數學}} <div id="rod-original-content">&...")
 • 13:07, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Thankful Turkey Math (content was: "This content is a fun way to reinforce basic math during the Thanksgiving holidays. Celebrating Thanksgiving while doing math will definitely add some seasoning to get students in the spirit of this special season of harvest and gratitude. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/df4a03b0-0216-4121-abbb-19a66fd05313/thankgsiving_turkey_math.vboard |iwb= }} ==Instructions== This activity requires students to do the following:...")
 • 13:07, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC Thankful Turkey Word Search (content was: "Versetze dich in Erntedankstimmung mit einem Suchspiel von myViewBoard Original Content. Schüler können ihr Vokabular erweitern und lernen zur gleichen Zeit etwas über Erntedank. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/23d70f4c-d935-45de-ba32-60cb606b812d/055_Moorhuhn_Woerterraten.vboard |iwb= }} ==Spi...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:06, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page es:OC Thankful Turkey Word Search (content was: "Celebra el Dia de Accion de Gracias y a la mismma vez aprende mas acerca de los datos curiosos de esta festividad. ==Instrucciones== Esta actividad requiere que los estudiantes: # Adivinen y encuentren las palabras correctas basadas en las pistas que se proveen a la derecha del canvas. # En la barra principal de herramientas, clic en la herramienta de L...", and the only contributor was "Adriana.Najera" (talk))
 • 13:06, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC Thankful Turkey Word Search (content was: "Découvrez l'esprit de Thanksgiving avec ces mots cachés amusants ! Les élèves peuvent développer leur vocabulaire en anglais tout en découvrant la tradition américaine de Thanksgiving. ==Instructions== Suivez les instructions ci-dessous pour résoudre cette grille de mots cachés : # Devinez les mots à chercher grâce aux indices de droite. Les indices vous donnent la première et la dernière lettre du mot. # Sur la barre d'outils principale, cliquez sur l'outil Sty...")
 • 13:06, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC Thankful Turkey Word Search (content was: "Kom in de stemming van Thanksgiving met een leuk woordzoekspel op myViewBoard Original Content. Kinderen kunnen hun woordenschat oefenen en tegelijkertijd meer te weten komen over Thanksgiving. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/7f1ca2b9-0fb2-4a28-b6c8-8c957057f431/Tha...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 13:06, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Thankful Turkey Word Search (content was: "透過文字搜尋的遊戲帶動感恩節歡樂的氣氛,並藉次學習感恩節相關單字。 ==說明== 這個活動需要學生依照以下說明操作: # 根據右側的“線索”猜測要搜索的字。 這些線索提供了要搜索的字的第一個和最後一個字母。 # 在主工具欄上,點擊“筆”工具,然後選擇“螢光筆”。 # 在表格上尋找與線索相符的單字,並使用螢光筆做標記。 # 找到所有字後,點擊問答...")
 • 13:06, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Thankful Turkey Word Search (content was: "Get into the spirit of Thanksgiving with a fun word search game on myViewBoard Original Content. Kids can practice their vocabulary and learn about Thanksgiving at the same time. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/7f1ca2b9-0fb2-4a28-b6c8-8c957057f431/Thanksgiving2%20%281%29.vboard |iwb= }} ==Instructions== This activity requires students to do the following: # Guess the words to search based on the "clues" on the right....")
 • 13:06, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Teeth Knowledge (content was: "Now that Halloween 👻 is over, how much candy 🍬🍭🍫 you accumulated by the end of Halloween night? <br>Remember that we ever practiced the activity to organize the best and worst foods for your teeth? <br> We should limit sugary drinks and sticky food on keeping oral health. 😉 <br> '''Why is it important to keep teeth health...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 13:06, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Thankful ABCs (content was: "<big>🦃 透過影片認識感恩節的由來,並透過感恩A-Z 學習單寫下要感謝的每個英文字母開頭的內容, 學習感恩與分享自己感謝的人事物。</big> {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/7bac5902-c137-4ecc-bcdc-ca34f3e72316/thanksgiving_TC.vboard |iw...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 13:06, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Teeth Knowledge (content was: "學習目標: 讓孩童對於認識牙齒有進一步的了解。🦷 {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/a104a80b-68c6-4337-87f8-31e7a17b1f50/teeth-TC.vboard |iwb= }} ==指導說明== # 為什麼我們需要牙齒? # 認識牙齒的類型名稱。 # 認識不同類型牙齒的...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 13:06, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Thankful ABCs (content was: "<big>LET’S KEEP SAFE AND HAPPY DURING THIS PANDEMIC THANKSGIVING.</big> <br>300px|link= 300px|link= <br>Tips: <br>🦃 Food Safety- washing hands before cooking/eating Thanksgiving meal. <br>🦃 A virtual dinner with family a...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 13:05, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Table Tennis (content was: "<blockquote>'''''The most important thing in the Olympic Games is not to win but to take part, just as the most important thing in life is not the triumph, but the struggle. The essential thing is not to have conquered, but to have fought well.''''' <br>''Olympic Creed''</blockquote> Did you know that [https://en.wikipedia.org/wiki/Table...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 13:05, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC Tangram (content was: "Tangram (auch Siebenbrett oder Siebenschlau bzw. chinesisch 七巧板, Pinyin qī qiǎo bǎn) ist ein altes chinesisches Legespiel, das vermutlich zwischen dem 8. und 4. Jahrhundert v. Chr. entstand. Der westliche Name des Geduldsspiels scheint ein Kunstwort zu sein, das möglicherweise Anklang an die chinesische Tang-Dynastie hat. [https://de.wikipedia.or...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:05, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page es:OC Tangram (content was: "El tangram es un rompecabezas de disección que consta de siete formas planas, llamadas tans, que se unen creando formas geométricas. El objetivo del rompecabezas es la creación de una forma especifica (dada solo un contorno o silueta) usando las siete piezas, que no pueden superponerse. [https://en.wikipedia.org/wiki/Tangram?oldformat=true] ==Instrucciones== Esta actividad se puede jugar individualmente o en equipo. Para un desafío adicional, inicie el temporizador y vea...")
 • 13:05, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC Tangram (content was: "Les tangrams sont des puzzles chinois. Ces dissections sont composées de 7 pièces de puzzles qui, rassemblées selon un ordre précis, correspondent à une forme (un animal, un objet, une figure...). Le but de cette activité est de reconstruire la forme selon la cadre affiché. Toutes les pièces doivent être utilisées et la forme doit correspondre parfaitement au cadre (rien ne doit dépasser). [https://en.wikipedia.org/wiki/Tangram?oldformat=true] {{frt:RedButton |vboa...")
 • 13:05, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC Tangram (content was: "De tangram is een dissectiepuzzel die bestaat uit zeven platte vormen, tans genaamd, die tot vormen worden samengevoegd. Het doel van de puzzel is om een specifieke vorm te vormen (alleen een omtrek of silhouet gegeven) met gebruik van alle zeven stukken, die elkaar niet mogen overlappen.[https://en.wikipedia.org/wiki/Tangram?oldformat=true] <div class="...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 13:05, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Tangram (content was: "七巧板是由七個平面圖形組成的分割拼圖,被用來組成形狀。目標是使用每一塊七巧板且不能重疊,來拼出特殊的形狀(僅提供輪廓)。 [https://en.wikipedia.org/wiki/Tangram?oldformat=true] ==說明== 此myViewBoard原創內容可以個人進行或小組進行,若想要更多的挑戰,可以打開計時器與別人/別組比賽速度,看誰先完成。 ●操作方式:將所有七巧板移入框線內,只能移動和...")
 • 13:05, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Tangram (content was: "The tangram is a dissection puzzle consisting of seven flat shapes, called tans, which are put together to form shapes. The objective of the puzzle is to form a specific shape (given only an outline or silhouette) using all seven pieces, which can not overlap. [https://en.wikipedia.org/wiki/Tangram?oldformat=true] <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/c933cd25-842c-41e3-87b6-393b13032875/tangr...")
 • 13:05, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Table Tennis (content was: "<blockquote>「奧林匹克運動會最主要的意義在於參加,而非獲勝;如同人生的要務,不在於征服,而在於自我的努力及奮鬥有方。」<br> (原文:”The most important thing in the Olympic Games is not to win but to take part, just as the most important thing in life is not the triumph but the str...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 13:04, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Static Electricity (content was: "Have you ever taken your hat off on a dry winter day and had a "hair raising" experience? Why do these things happen? <br>Is it magic? No, it's not magic; <big>'''it's static electricity!'''</big> Static electricity is the result of an imbalance between negative and positive charges in objects. These charges can build up on the surface of an object until they find a way to be released or discharged. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Origin...")
 • 13:04, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC Static Electricity (content was: "Hast du auch schon mal an einem kalten Wintertag deine Mütze abgenommen und danach hat es dir die Haare aufgestellt? Wieso passiert das eigentlich? Ist das Magie? Nein, es ist keine Magie. Das ist statische Ladung! Elektrostatische Ladung ist der Ergebnis von einem Ungleichgewicht an positiven und negativen Objekten, den sogenannten Elektronen. Diese Lad...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:04, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page es:OC Static Electricity (content was: "Have you ever taken your hat off on a dry winter day and had a "hair raising" experience? Why do these things happen? Is it magic? No, it's not magic; it's static electricity! Static electricity is the result of an imbalance between negative and positive charges in objects. These charges can build up on the surface of an object until they find a way to be...", and the only contributor was "Adriana.Najera" (talk))
 • 13:04, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC Static Electricity (content was: "Avez-vous déjà remarqué que parfois en hiver, vous enleviez votre bonnet pour faire apparaître des cheveux hérissés sur votre tête ? Pourquoi ? Est-ce de la magie ? Mais non .. c'est à cause de l'électricité statique ! L'électricité statique est un déséquilibre entre des charges positives et négatives. Ces charges s'accumulent sur des surfaces jusqu'à ce qu'elles trouvent un moyen de se libérer ou de se décharger. {{frt:RedButton |vboard=https://myviewboar...")
 • 13:04, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC Static Electricity (content was: "Heb je ooit je hoed afgezet op een droge winterdag en een "huiveringwekkende" ervaring gehad? Waarom gebeuren deze dingen? Is het magie? Nee, het is geen magie; het is statische elektriciteit! Statische elektriciteit is het gevolg van een onbalans tussen negatieve en positieve ladingen in objecten. Deze ladingen kunnen zich ophopen op het oppervlak van ee...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 13:04, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Static Electricity (content was: "你是否曾經在乾燥的冬天拿下帽子,然後發生“頭髮豎起”的現象嗎? 這是什麼奇妙的魔法嗎? 不是, 這不是魔法; 這是因為靜電的原故! 靜電是一個物體中負電荷與正電荷之間不平衡分布的結果。這些電荷會累積在物體表面,直到找到被釋放或放電的方式。 ==說明== 這個原創內容中的活動是依據以下四個主要概念來設計: * 靜電是物體中負電荷與正電荷之間...")
 • 13:04, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Sudoku (content was: "Sudoku is a great teaching tool for building students' critical thinking skills. Sudoku trains students to work together to solve problems and learn to differentiate between relevant and irrelevant information. These skills are necessary for rational problem-solving. This myViewBoard Original Content contains 4 Sudoku puzzles: Easy, Medium, Hard and Expert. It's not actually about math; it’s about number-placement puzzle. "Sudoku is a very friendly kind of puzzle," says Tho...")
 • 13:04, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC Sudoku (content was: "Sudoku ist das perfekte Spiel, um Kindern logisches/rationales Denken beizubringen. Sudoku fördert die Zusammenarbeit der Schüler und hilft ihnen wichtige von unwichtigen Informationen zu unterscheiden. Diese Fähigkeiten sind wichtig für eine rationale Problemlösung. Dieser myViewBoard Original Content enthält 4 Sudoku Spiele: Leicht, Mittel, Schwer...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:03, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page es:OC Sudoku (content was: "==Instrucciones== Sudoku (数独 sūdoku, digit-single) (/suːˈdoʊkuː/, /-ˈdɒk-/, /sə-/, originalmente llamado Número Lugar) un juego de lógica, combina un rompecabezas de número y lugar. El objetivo es rellenar cajillas de 9×9 con dígitos qué cada columna, cada fila y cada 9 de las sub rejillas 3×3 qué componen una rejilla (también llamad...", and the only contributor was "Adriana.Najera" (talk))
 • 13:03, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC Sudoku (content was: "Le Sudoku est un outil pédagogique très intéressant pour développer la pensée critique de chaque élève. Les sudokus apprennent aux élèves à travailler ensemble pour résoudre un problème et apprendre à différencier si une information est pertinente ou non. Ces compétences sont nécessaires pour résoudre des problèmes rationnels. Vous trouverez dans cette activité 4 Sudokus de 4 niveaux différents : Facile, Moyen, Difficile, Expert. Les Sudokus ne sont pas d...")
 • 13:03, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC Sudoku (content was: "Sudoku is een geweldig leermiddel om de kritische denkvaardigheden van studenten op te bouwen. Sudoku traint studenten om samen te werken om problemen op te lossen en te leren onderscheid te maken tussen relevante en irrelevante informatie. Deze vaardigheden zijn nodig voor het rationeel oplossen van problemen. Deze originele inhoud van myViewBoard bevat...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 13:03, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Sudoku (content was: "數獨是培養學生判斷思考的教學工具,訓練學生一起解決問題並學習區分有關或無關的資訊,而這些能力在解決問題時是十分必需的。 此myViewBoard原創內容包含4個數獨題目,分別為簡易版、中級版、困難版以及專家級。數獨只是將數字填進空格中,實際上與數學並無相關。 美國與世界數獨冠軍托馬斯.斯奈德博士曾說:「數獨是個非常友善的謎題,不像圈字遊...")
 • 13:03, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Swimming (content was: "When visiting swimming pools and beaches, making sure your children can swim competently and safely is a must for all families. We created a swimming version of the Monopoly Game. We designed this as a swimming warm-up and stretching card that could be used in lessons or as a extracurricular training resource to make it more fun. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/u...", and the only contributor was "Admin" (talk))
 • 13:03, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC Swimming (content was: "Bij het bezoeken van zwembaden en stranden is het een must voor alle gezinnen om ervoor te zorgen dat uw kinderen competent en veilig kunnen zwemmen. We hebben een zwemversie van het Monopoly-spel gemaakt. We hebben dit ontworpen als een warming-up- en stretchkaart voor zwemmen die kan worden gebruikt in lessen of als een extracurriculair trainingsmiddel...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 13:03, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Swimming (content was: "每到夏天,全家人都會去游泳池或海灘玩耍,但是,家長的首要義務就是確保隨行小孩的安全和快樂。 曾經玩過游泳版的大富翁嗎?myViewBoard原創內容設計了專門為游泳熱身和伸展運動大富翁遊戲卡,可以用在游泳課程中,讓學習變得更有趣。為了確保孩子們能夠安全地游泳,此內容的目的也是要教導小朋友游泳時需要注意的事項,以及游泳池安全規範。 {{ent:Re...")
 • 13:03, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC States of Matter 2 (content was: "🌎 科學無所不在,世界任你探索!我們所能夠看得見摸得著的這個世界是由物質所構成的,一花一樹是物質、一桌一椅是物質,就連我們喝的水,呼吸的空氣同樣也是物質。 在這個多采多姿的世界,我們生活中的物質基本上被分成三個狀態:氣體、液體...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 13:02, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC States of Matter 2 (content was: "🌎 '''Matter is Everywhere!''' {{BR}} Everything around you and making you are made up of matter- the trees, the smoke, even the water you drink. On Earth, the matter can be found under 3 different physical forms called states of matter. One of the first science concepts many children learn is the three states of matter: gas, liquid and...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 13:02, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC States of Matter 1 (content was: "🌎 科學無所不在,世界任你探索!我們所能夠看得見摸得著的這個世界是由物質所構成的,一花一樹是物質、一桌一椅是物質,就連我們喝的水,呼吸的空氣同樣也是物質。 在這個多采多姿的世界,我們生活中的物質基本上被分成三個狀態:氣體、液體...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 13:02, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC States of Matter 1 (content was: "🌎 '''Matter is Everywhere!''' {{BR}} Everything around you and making you are made up of matter- the trees, the smoke, even the water you drink. On Earth, the matter can be found under 3 different physical forms called states of matter. One of the first science concepts many children learn is the three states of matter: gas, liquid and...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 13:02, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Spatial Intelligence (content was: "Spatial Intelligence is the ability to understand three-dimensional figures and images. It involves understanding and remembering the relative locations of objects in the mind. It is the ability to perform visualization and spatial thinking. As Thomas Armstrong said "When I was a special education teacher, most of my students had difficulty with academic tasks involving either words or numbers (or both). However, many of these kids were gifted artists, cartoonists, Lego exper...")
 • 13:02, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Specific Heat Capacity (content was: "<big>小華與小明相約到沙崙海水浴場玩水,必須先走過熱燙的沙灘,才能擁抱清涼的海水。試問日晒的午後,造成沙熱水涼的主要原因為何?答案就是因為沙比熱比水小。 {{BR}} '''學習目標:''' * 認識''' [https://zh.wikipedia.org/wiki/%E6%AF%94%E7%86%B1%E5%AE%B9 比熱]''' * 記...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 13:02, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Specific Heat Capacity (content was: "If you have ever been to the beach, you know that while the sand has become quite hot, the water has stayed cool. <br>So that the sand can get too hot to walk on. But you can always cool your feet off in the cold water. <br>Why is the water so much colder than the sand when they are both getting heated by the Sun equally? <br>The answer h...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 13:02, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC Spatial Intelligence (content was: "Räumliches Vorstellungsvermögen (auch Raumvorstellung) kann generell als die Fähigkeit des Menschen und anderer Lebewesen beschrieben werden, in der Vorstellung räumlich zu sehen und zu denken. Diese Fähigkeit umfasst den Erwerb, die Organisation und den aktiven Umgang mit im Gedächtnis gespeicherten Vorstellungsbildern. Thomas Armstrong sagte seine...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:02, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page es:OC Spatial Intelligence (content was: "Inteligencia Espacial es la habilidad de entender figuras en tres dimensiones. Requiere la comprension y memoria de la locacion de los objetos en la mente. Es la habilidad de ejecutar visualizacion espacial del razonamiento. As Thomas Armstrong said "When I was a special education teacher, most of my students had difficulty with academic tasks involving...", and the only contributor was "Adriana.Najera" (talk))
 • 13:02, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC Spatial Intelligence (content was: "L'intelligence spatiale est la capacité à comprendre les formes et les images en 3 dimensions. Cela implique la compréhension et la mémorisation par l'esprit de la position relative d'un objet. C'est la capacité de pouvoir se représenter et visualiser l'espace par la pensée. Thomas Armstrong en parle lui-même : " Lorsque j'étais éducateur spécialisé, la plupart de mes étudiants rencontraient des difficultés lors de la réalisation de tâches académiques inclua...")
 • 13:02, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC Spatial Intelligence (content was: "Ruimtelijke intelligentie is het vermogen om driedimensionale figuren en afbeeldingen te begrijpen. Het gaat om het begrijpen en onthouden van de relatieve locaties van objecten in de geest. Het is het vermogen om visualisatie en ruimtelijk denken uit te voeren. Zoals Thomas Armstrong zei: "Toen ik een leraar speciaal onderwijs was, hadden de meeste van m...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 13:02, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Spatial Intelligence (content was: "空間智力是理解三維圖形和圖像的能力,它涉及心智中空間相對位置的理解和記憶,也是展現可視化及空間思維的能力。 正如Thomas Armstrong所說: “當我還是一名特殊教育老師時,我大多數的學生都難以完成文字或數字(或兩者)的學習功課,但這些孩子當中有許多人都是有天賦的藝術家,漫畫家,樂高專家,機械師,視覺設計師,而且都展現了空間視覺思維的能...")
 • 13:01, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Shape artist (content was: "Students draw inspirations from shapes learned in this lesson to build their own aquarium. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/3bbac8be-acbc-4d63-b7f8-4825dcbcd1de/shape_artist_animation.vboard |iwb= }} ==Instructions== Objectives: * Transform real-life objects into geometric shapes. * Create works of art using the shapes. 💡 Activities: : ✅ Identify: Use the shapes to create the sea animals. : ✅ Create: Create...")
 • 13:01, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC Sorting Rings (content was: "In deze activiteit categoriseren studenten verschillende datasets met behulp van Carroll- en Venn-diagrammen om objecten te sorteren, vergelijken en classificeren. De Venn- en Carroll-diagrammen zijn misschien meer dan honderd jaar oud, maar worden nog steeds veel gebruikt in de moderne lessen van wetenschap, wiskunde en informatica tot kunst en design. H...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 13:01, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC Sorting Rings (content was: "Les élèves utilisent les diagrammes de Carroll et Venn afin d'organiser, de comparer et de classer un ensemble de données. Même si les diagrammes de Venn et Carroll existent depuis plus d'une centaine d'années, ils sont, de nos jours, toujours très utilisés en sciences, en mathématiques et pour faire des calculs destinés aux arts et au design. Leur utilité a outrepassé l'enseignement de la pensée logique. * Un [https://en.wikipedia.org/wiki/Carroll_diagram diagram...")
 • 13:01, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page es:OC Sorting Rings (content was: "En esta actividad, estudiantes categorizan varios sets de datos utilizando los diagramas para mezclar, clasificar y comparar objetos. El diagrama de Venn son diagramas que contienen una historia de mas de 100 años, sin embargo son altamente efectivos para lecciones de ciencia, matemática, arte y diseño pues desarollan el sentido común y lógica de los...", and the only contributor was "Adriana.Najera" (talk))
 • 13:01, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Sorting Rings (content was: "鼓勵學生運用卡洛爾圖與文氏圖的概念來分析分類兩個或多個複雜物件之間的聯結。 卡洛爾圖與文氏圖已有百年的歷史,但在當今的課程中無論領域依然廣泛地被使用,它產生的影響遠超出教授邏輯思考的範圍。 * A [https://en.wikipedia.org/wiki/Carroll_diagram Carroll diagram]是用於以是/不是方式對事物進行分組的邏輯圖。 數字或物件分類為“ x”(具有屬性x)或“非x”(...")
 • 13:01, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC Sorting Rings (content was: "In diesem Spiel müssen Schüler mit Hilfe eines Mengendiagramms verschiedene Objekte sortieren, vergleichen und klassifizieren. Das Mengendiagramm mag schon einige Hundert Jahre alt sein, doch noch heute kommt es in allen möglichen Unterrichtsfächern zum Einsatz. * [https://de.wikipedia.org/wiki/Mengendiagramm Mengendiagramme] dienen der grafischen Ve...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:01, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Sorting Rings (content was: "In this activity, students categorize various data sets using Carroll and Venn diagrams to sort, compare, and classify objects. The Venn and Carroll diagrams may be over a hundred years old, but it's still highly used in today's modern lessons from science, math, and computing to arts and design. Its utility has gone beyond teaching logical thinking. * A [https://en.wikipedia.org/wiki/Carroll_diagram Carroll diagram] is a logic diagram used for grouping things in a yes/no fa...")
 • 13:01, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Shape artist (content was: "學生可以從課堂上所學的圖案中汲取靈感,打造水族箱。 {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/3bbac8be-acbc-4d63-b7f8-4825dcbcd1de/shape_artist_animation.vboard |iwb= }} ==活動指導== 目標: * 把課堂中所學的幾何形狀與生活中的物體聯結。 *...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 13:00, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Shape Lesson 1 (content was: "Form perception is the recognition of visual elements of objects, specifically those to do with shapes, patterns, and previously identified important characteristics. <br> By studying shapes, children learn so many skills that help them in other curriculum areas including reading, math, science, art, and visual-spatial thinking. <br>In...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 13:00, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Shape Lesson 4 (content was: "三歲以上的孩子在形狀知覺(Form Perception)上的發展很快,在生活中認識形狀,練習分類,從中建立起形狀概念,可以幫助他們在其他課程領域中學習,包括閱讀,數學,科學,藝術和視覺空間思維。我們設計了四個和形狀有關的myViewboard 原創內容,從學齡前...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 13:00, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Shape Lesson 4 (content was: "Form perception is the recognition of visual elements of objects, specifically those to do with shapes, patterns, and previously identified important characteristics. <br> By studying shapes, children learn so many skills that help them in other curriculum areas including reading, math, science, art, and visual-spatial thinking. <br>In...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 13:00, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Shape Lesson 3 (content was: "三歲以上的孩子在形狀知覺(Form Perception)上的發展很快,在生活中認識形狀,練習分類,從中建立起形狀概念,可以幫助他們在其他課程領域中學習,包括閱讀,數學,科學,藝術和視覺空間思維。我們設計了四個和形狀有關的myViewboard 原創內容,從學齡前...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 13:00, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Shape Lesson 3 (content was: "Form perception is the recognition of visual elements of objects, specifically those to do with shapes, patterns, and previously identified important characteristics. <br> By studying shapes, children learn so many skills that help them in other curriculum areas including reading, math, science, art, and visual-spatial thinking. <br>In...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 13:00, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Shape Lesson 2 (content was: "三歲以上的孩子在形狀知覺(Form Perception)上的發展很快,在生活中認識形狀,練習分類,從中建立起形狀概念,可以幫助他們在其他課程領域中學習,包括閱讀,數學,科學,藝術和視覺空間思維。我們設計了四個和形狀有關的myViewboard 原創內容,從學齡前...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 13:00, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Shape Lesson 2 (content was: "Form perception is the recognition of visual elements of objects, specifically those to do with shapes, patterns, and previously identified important characteristics. <br> By studying shapes, children learn so many skills that help them in other curriculum areas including reading, math, science, art, and visual-spatial thinking. <br>In...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 13:00, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Shape Lesson 1 (content was: "三歲以上的孩子在形狀知覺(Form Perception)上的發展很快,在生活中認識形狀,練習分類,從中建立起形狀概念,可以幫助他們在其他課程領域中學習,包括閱讀,數學,科學,藝術和視覺空間思維。我們設計了四個和形狀有關的myViewboard 原創內容,從學齡前...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:59, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Scrabble Easy (content was: "Scrabble is a word game in which players score points by placing tiles bearing a single letter onto a game board divided into a 15×15 grid of squares. Teachers introduced Scrabble in the classroom after being inspired by students' enthusiasm to play even after school hours. This activity comes in EASY and HARD mode: * Easy - https://youtu.be/dJqbT_olDTI : Easy (for ages 3+) is designed to be a colorful start to word-making, motivating students to memorize words and build...")
 • 12:59, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC Scrabble Easy (content was: "Scrabble is een woordspel waarbij spelers punten scoren door tegels met een enkele letter op een spelbord te plaatsen, verdeeld in een raster van 15 × 15. Docenten introduceerden Scrabble in de klas nadat ze waren geïnspireerd door het enthousiasme van studenten om zelfs na schooltijd te spelen. Deze activiteit wordt geleverd in de MAKKELIJK- en MOEILI...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 12:58, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC Scrabble Easy (content was: "Le Scrabble est un jeu avec des mots dans lequel les joueurs marquent des points en plaçant des lettres sur un plateau divisé par une grille composée de 15x15 carrés. Les professeurs ont introduit le Scrabble dans la salle de classe après avoir été inspirés par l'enthousiasme des élèves jouant après l'école. Cette activité comprend le mode FACILE et DIFFICILE : * Facile- https://youtu.be/dJqbT_olDTI : Scrabble - Facile (pour 3 ans et plus) est conçu pour début...")
 • 12:58, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Scrabble Easy (content was: "Scrabble是古老的英文拼字遊戲. 這個原創內容的設計適用於3歲以上的小朋友. 雖然還不太了解英文,但靠玩拼字與大人的協助,運用顏色與水果的外型,他們會自然而然的學會各種英文的寫法跟念法。 ==Related Media== {{#evt:service=youtube|id=dJqbT_olDTI}} <div id="rod-original-content">    </div> {{BR}} {{tct:OrCo-nav-footer}} Category:原創內容 {{DISPLAYTITLE: 拼字遊戲}}")
 • 12:58, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC Scrabble Easy (content was: "Scrabble ist ein Brettspiel für zwei bis vier Personen, bei dem die Spieler aus zufällig gezogenen Buchstaben Wörter legen und dabei die verschiedenen Bonusfelder auf dem Spielbrett nutzen können. Es wurden bisher über 100 Millionen Spiele in mehr als 30 Sprachen verkauft; jedes Jahr werden allein in Nordamerika mehr als eine Million Spiele verkauft....", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 12:58, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Scrabble Hard (content was: "Scrabble is a word game in which players score points by placing tiles bearing a single letter onto a game board divided into a 15×15 grid of squares. Teachers introduced Scrabble in the classroom after being inspired by students' enthusiasm to play even after school hours. This activity comes in EASY and HARD mode: * Easy - https://youtu.be/dJqbT_olDTI : Easy (for ages 3+) is designed to be a colorful start to word-making, motivating students to memorize words and build...")
 • 12:58, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC Scrabble Hard (content was: "Scrabble is een woordspel waarbij spelers punten scoren door tegels met een enkele letter op een spelbord te plaatsen, verdeeld in een raster van 15 × 15. Docenten introduceerden Scrabble in de klas nadat ze waren geïnspireerd door het enthousiasme van studenten om zelfs na schooltijd te spelen. Deze activiteit wordt geleverd in de MAKKELIJK- en MOEILI...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 12:58, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC Scrabble Hard (content was: "Le Scrabble est un jeu avec des mots dans lequel les joueurs marquent des points en plaçant des lettres sur un plateau divisé par une grille composée de 15x15 carrés. Les professeurs ont introduit le Scrabble dans la salle de classe après avoir été inspirés par l'enthousiasme des élèves jouant après l'école. Cette activité comprend le mode FACILE et DIFFICILE : * Facile- https://youtu.be/dJqbT_olDTI : Scrabble - Facile (pour 3 ans et plus) est conçu pour début...")
 • 12:58, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC Scrabble Hard (content was: "Scrabble ist ein Brettspiel für zwei bis vier Personen, bei dem die Spieler aus zufällig gezogenen Buchstaben Wörter legen und dabei die verschiedenen Bonusfelder auf dem Spielbrett nutzen können. Es wurden bisher über 100 Millionen Spiele in mehr als 30 Sprachen verkauft; jedes Jahr werden allein in Nordamerika mehr als eine Million Spiele verkauft....", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 12:57, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Rusting of Iron (content was: "In helping teachers and parents with distance or hybrid learning, we designed this '''myViewBoard Originals - Rusting of Iron''' by using video-assisted learning to help students learn the basics knowledge about rust. <br>We also designed animation-assisted learning to help teachers to show the experimental process and interactive activit...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:57, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Rusting of Iron (content was: "👨‍🔬👩‍🔬🔎📏⏳💧🧪🧲 因應各縣市教育局處提前部署,全面展開線上及實體複合式教學計畫,myViewBoard原創內容:認識鐵生鏽👨‍🔬👩‍🔬<br>運用均一的影片輔助教學關於鐵生鏽的課程內容,並設計動態圖像來展示實驗過程,透過線上實驗,...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:57, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Santa Where Are You (content was: "🎄透過聖誕節歌謠 - '''''Santa where are you?''''' 了解英文介系詞的正確用法與寫作練習。提供了兩種難易度的介系詞圖表,提供老師針對不同年級調整課程內容。 {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/55b5fd9f-afb9-4a1f-b25b-5a2a618c211b/ch...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:57, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Santa Where Are You (content was: "🎄'''''Holiday Ideas? What are you doing to make merry with your class this year?''''' <br>Let’s introduce your students to prepositions with Santa! <br>Students will love to learn all about prepositions with this interactive myViewBoard Originals – 🎅 '''Santa, Where Are You?''' – ''Prepositions of Place in English'' {{ent:Re...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:57, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Play the recorder (content was: "Make it fun for students to read music is what we wish for. Existing music educational content is packaged in traditional nondigital and engaging ways.<br> myViewBoard Originals - Music: Play the Recorder provides students and teachers engaging ways and ready-made digital activities to teach beginner recorder with colored recorder fingeri...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:57, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Principles of Art (content was: "💐💐 <big>'''母親節快樂!''' </big>💐💐 <br>今年的母親節,讓我們準備一份特別的禮物來表達對媽媽的體貼與感謝吧!將所學到的美的形式原理運用於創作中,來表達對母親心意滿滿的祝福吧! 💕 {{BR}} {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Origi...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:57, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Play the recorder (content was: "直笛一直是國中小學生的音樂課堂上的必修樂器。myViewBoard 原創內容:一起吹直笛,提供現成的數位互動活動來輔助教學,提升教室中的學習效率與互動,幫助孩子對直笛有初步認識,並提升學習動力。 <br>🎹🎶🎵🎼🎸🎺🎷🎻 {{ent:RedButton |vboard=https://my...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:57, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Principles of Art (content was: "💐💐'''HAPPY MOTHER’S DAY!''' 💐💐 {{BR}} ''Mother’s Day is coming!!! So it’s time to come up with a thoughtful gift for her.'' <br>LET’S LEARN THE PRINCIPLES OF ART TO DESIGN A VASE OF FLOWER GIFT THAT EXPRESSES YOUR LOVE AND APPRECIATION FOR THE BEST MOM.🌹 <br>No worries—it’s digital. You can send the love to long...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:56, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Pablo Picasso (content was: "''It took me four years to paint like Raphael, but a lifetime to paint like a child.'' — '''Pablo Ruiz Picasso'''. <br> Today, let’s learn about Pablo Picasso and draw like Pablo Picasso! {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/251c1c0a-1e9c-4ac8-870d-c6e92fb5a093/About_Pablo_Picasso....", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:56, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Pablo Picasso (content was: "'''畢卡索說過''':「我花了四年時間畫得像拉斐爾一樣,但用一生的時間,才能像孩子一樣畫畫。」 <br>今天讓我們來認識畢卡索,並且像畢卡索一樣畫畫! {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/805d6d27-df2d-4517-b859-8d1ddb7bea1e/About...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:56, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Play Bingo (content was: "This myViewBoard Spinner game is based on the bingo concept, and uses multiplication and division. The player who completes a bingo pattern (a full row, column, or diagonal pattern of numbers across the board) first wins. * Age: 7+, 9-14 * Transition from printed cards to your digital whiteboard. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/9d80ecb9-6807-4947-8467-9eae2512aa63/Multispin%20%26%20Spin...")
 • 12:56, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Play Bingo (content was: "將數學乘除的概念融入遊戲,玩家可在遊戲的氛圍中,重複練習乘法以及除法,率先完成連線的玩家即獲勝。 * 適合的年齡層: 7+, 9-14 * 從印刷卡片轉換到數位白板。 ==說明== 賓果為課堂中熱門的遊戲,可以多人一起玩。 此myViewBoard原創內容遊戲方式: # 將玩家分配不同顏色的棋子 # 玩家輪流旋轉輪盤 # 輪盤停止時: #: a.藍色圓圈:指針停留於圓餅內的數字即為你...")
 • 12:56, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC Play Bingo (content was: "Dit myViewBoard Spinner-spel is gebaseerd op het bingoconcept en maakt gebruik van vermenigvuldiging en deling. De speler die als eerste een bingopatroon (een volledige rij, kolom of diagonaal patroon over de hele linie) voltooit, wint. * Leeftijd: 7+, 9-14 * Overgang van gedrukte kaarten naar uw digitale whiteboard. <div class="RedButtonOuter" style="te...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 12:56, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC Play Bingo (content was: "Ce jeu myViewBoard reprend le concept du loto en utilisant les multiplications et les divisions. Le joueur qui finit en premier une ligne (horizontale, verticale ou diagonale) gagne. * Age : 7+, 9-14 * Transition de cartes imprimées vers votre tableau blanc digital. {{frt:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/2c194bd2-8c37-49ff-b20c-f412b955b70b/fr_MultispinSpindiv.vboard |iwb= }} ==Instructions== Qui n'aime pas le loto ? Vou...")
 • 12:56, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page es:OC Play Bingo (content was: "Este juego myViewBoard Spinner se basa en el concepto de bingo y utiliza multiplicación y división. El jugador que completa un patrón de bingo (una fila completa, columna o patrón diagonal de números en todos los ámbitos) primero gana. * Edad: 7+, 9-14 * Transición de tarjetas impresas a su pizarra digital. ==Instrucciones== El bingo es siempre un favorito de la clase. Puedes jugar con cualquier cantidad de estudiantes. # Asignar a cada jugador a un color de ficha. (...")
 • 12:56, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC Play Bingo (content was: "Das myViewBoard Spinner Spiel basiert auf der Idee von Bingo. Multiplizieren, oder dividieren Sie die Zahl, welche durch den blauen Kreis markiert wurde, mit der Zahl im grünen Bereich, welche durch den roten Pfeil markiert wurde. Ziehen Sie dann den Coin auf die jeweilige Zahl im Spielfeld, bis Sie eine Reihe komplett gefüllt haben. * Alter: ab 7 Jahre...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 12:55, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Musical Instruments (content was: "Teachers show students pictures of instruments which students must identify and classify according to instrument family. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/21470e96-0d81-4b87-b6a4-e26641623e39/musical-instruments.vboard |iwb=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/ad866dcc-ad06-48c9-b570-15c7f13c9539/musical-instruments.iwb }} ==Instructions== # Play the video to start the activity. # Guess the...")
 • 12:55, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Musical Instruments (content was: "利用連連看的方式,讓學生認識生活中常見的樂器;並且知道樂器的三大分類,和各分類的特色。 讓學生幫助樂器找到屬於他們的家。首先,用連連看遊戲知道他們的名字;再來,幫助它找到屬於自己的分類。 ==操作介紹== 讓學生幫助樂器找到屬於他們的家。首先,用連連看遊戲知道他們的名字;再來,幫助它找到屬於自己的分類。 ==Related Media== {{#evt:servic...")
 • 12:55, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC Musical Instruments (content was: "Leraren laten leerlingen afbeeldingen zien van instrumenten die leerlingen moeten identificeren en classificeren naar instrumentfamilie. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/21470e96-0d81-4b87-b6a4-e26641623e39/musical-instruments.vboard <span class="RedButtonInner" title...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 12:55, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC Musical Instruments (content was: "Les professeurs montrent des images d'instruments de musique que les élèves doivent classer selon leur famille {{frt:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/a6f10df6-e3e0-4b79-97c1-ebda256ff3fb/musical-instruments.vboard |iwb=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/17f0be17-148f-4542-b6a8-0d2b598fbd45/musical-instruments.iwb }} ==Instructions== # Regardez la vidéo pour commencer l'activité. # Devinez l...")
 • 12:55, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC Musical Instruments (content was: "Zeigen Sie Ihren Schülern ein über verschiedene Musikinstrumente. Anschließend müssen die Schüler die Musikinstrumente erkennen und richtig beschriften. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/e709afb0-1cfe-43fe-95d9-79ec3fc34825/076_Musikinstrumente.vboard |iwb= }} ==Anleitung== # Zeigen Sie zunä...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 12:55, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Nets of Solids (content was: "This activity teaches the basics of Visual-Spatial Intelligence. Students learn how to visualize a solid 3D shape from its net. A "Geometry Net" is a flattened out three dimensional solid (a three dimensional shape) -- like a cube, a prism or a pyramid. When you cut out the "net", fold it and glue it together you can see what the three dimensional shape looks like. [https://www.kidzone.ws/math/geometry/nets/index.htm] When I was a special education teacher, most of my stud...")
 • 12:55, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Nets of Solids (content was: "這個myViewBoard原創內容讓學生可以基礎理解三維圖形和圖像的空間視覺思維能力。學生將學習如何從展開圖識別出立體形狀。 托馬斯·阿姆斯特朗(Thomas Armstrong)所說: “當我還是一名特殊教育老師時,我大多數的學生都難以完成文字或數字(或兩者)的學習功課,但這些孩子當中有許多人都是有天賦的藝術家,漫畫家,樂高專家,機械師,視覺設計師,而且都展...")
 • 12:55, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC Nets of Solids (content was: "Deze activiteit leert de basis van Visueel-Ruimtelijke Intelligentie. Studenten leren hoe ze een solide 3D-vorm vanaf het net kunnen visualiseren. Een "Geometry Net" is een afgeplatte driedimensionale vaste stof (een driedimensionale vorm) - zoals een kubus, een prisma of een piramide. Wanneer je het "net" uitknipt, vouwt en aan elkaar plakt, kun je zien...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 12:55, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC Nets of Solids (content was: "Cette activité enseigne les bases de l'intelligence visuo-spatiale. Les élèves apprennent à visualiser la forme d'un solide en 3D à partir de son patron. Un patron géométrique est la représentation "aplatie" d'un solide, comme un cube, un prisme ou un pyramide. Lorsque vous pliez le patron, la solide prend forme. [https://www.kidzone.ws/math/geometry/nets/index.htm] Lorsque j'étais éducateur spécialisé, la plupart de mes étudiants rencontraient des difficultés...")
 • 12:55, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page es:OC Nets of Solids (content was: "Esta actividad enseña los conocimientos basicos de Inteligencia Visual y Espacial. Estudiantes pueden aprendercomo visualizar figuras 3D. [https://www.kidzone.ws/math/geometry/nets/index.htm] Cuando yo era un estudiante de educacione especial, la mayoria de mis estudiantes tenian dificultad al trabajar con numeros y letras. Sin embargo, muchos de estos n...", and the only contributor was "Adriana.Najera" (talk))
 • 12:54, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC Nets of Solids (content was: "Dieser OC Content fördert die räumliche Vorstellungskraft. Schüler visualisieren ein Faltblatt zu einer 3D Form. Als ich Sonderpädagoge war, hatten die meisten meiner Schüler Schwierigkeiten mit akademischen Aufgaben, die Wörter oder Zahlen (oder beides) umfassten. Viele dieser Kinder waren jedoch begabte Künstler, Zeichner, Lego-Experten und Mecha...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 12:54, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Music Theory 2 (content was: "讓學生學習基礎的樂理,幫助他們對音樂符號及節拍有基本認識。亦有助於早期邏輯和數學技能的培養。 <br>🎹🎶🎵🎼🎸🎺🎷🎻 <br>我們特別設計了myViewBoard原創內容線上遊戲 🎼'''[https://originals.myviewboard.com/beat_game/beat_...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:54, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Music Theory 2 (content was: "Make '''Music Day (''Festival of Music'')''' is a free celebration of music around the world on June 21st. Launched in 1982 in France as the Fête de la Musique, it is now held on the same day in more than 120 countries. {{BR}}{{BR}} To celebrate the beginning of summer and the Festival of Music for kids, we design MyViewBoard_Original...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:54, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Music Theory (content was: "讓學生能夠了解音符在五線譜上的位置代表的音名及唱名,並能對應到鋼琴的鍵盤上,並透過 myViewBoard 原創內容設計的線上鋼琴鍵盤來彈奏簡單的樂譜。 {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/411422c0-885a-4735-881f-5b911ba178fa/keyboard_s...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:54, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Music Theory (content was: "Many students find studying music theory easier when they engage with music kinesthetically. In other words, physically creating sounds by playing a musical instrument (such as the piano) helps students to better visualize and audiate the music they are writing down or studying. This in turn allows students to understand the relationship...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:54, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Mouse Paint (content was: "在閱讀 Ellen Walsh 所著的 Mouse Paint 一書後,我們設計了myViewBoard 原創內容:老鼠彩繪(顏色混合),經由老鼠的視覺圖像設計與故事情節,讓兒童瞭解色彩混色概念。 <br>您可以不需要特別為這個 myViewBoard原創內容,準備這本書,但它會是一種很好的學習方式...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:54, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Moon festival maze (content was: "The Mid-Autumn Festival is celebrated notably by the Chinese and Taiwan, it is held on the 15th day of the eighth month of the Lunar calendar, which is this Thursday on 1stOct 2020. <br>Today, let’s learn about traditional Chinese stories and play these myViewBoard Originals - Moon Festival for Math class: maze activity with mooncakes,...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:54, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Moon festival maze (content was: "myViewBoard Originals原創內容 - 中秋節的數學課: 圓的周長與面積 {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/9e43b047-2762-4aa7-b709-68f184e9e0fb/moon_festival_math-TC.vboard |iwb= }} ==指導說明== # 將月餅元素結合學習圓的周長與面積。 # 將傳統故事情...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:53, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Mouse Paint (content was: "After reading the book '''''Mouse Paint''', by Ellen Stoll Walsh'', we designed this '''myViewBoard Originals''' - '''Mouse Paint (Color Mixing)''' 🐭🎨 to let kids learn about color and color mixing with these fun activities and games! <br>You don’t really need to have the book for this myViewBoard Originals, but it is a nice way...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:53, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Mixing Colors (content was: "Colors are everywhere and it is a wonderful experience for children to see how colors mix, and how different colors blend to form other colors. This content can help children learn that red, yellow, and blue are the primary colors. Combining two primary colors make a secondary color. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/054b11b4-8fab-4072-b4bd-b794edc5d23b/color2.vboard <span class="RedButton...")
 • 12:53, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Mixing Colors (content was: "色彩無所不在,但究竟是如何來的呢?內容中透過實際的操作幫助孩童了解三原色,且組合多種原色學習如何形成二次色。 ==說明== 此myViewBoard原創內容包含: '''活動1:''' # 閱讀題目並記下所要求的顏色。 # 拖移題目欄的顏色至答案欄。 # 調整配對,以創建題目中要求的顏色。 '''活動2:''' # 旋轉輪盤 # 將輪盤指定的顏色進行混和。 # 將指定顏色創建的二次色拖...")
 • 12:53, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC Mixing Colors (content was: "Kleuren zijn overal en het is een geweldige ervaring voor kinderen om te zien hoe kleuren zich vermengen en hoe verschillende kleuren vermengen tot andere kleuren. Deze inhoud kan kinderen helpen te leren dat rood, geel en blauw de primaire kleuren zijn. Door twee primaire kleuren te combineren, ontstaat een secundaire kleur. <div class="RedButtonOuter"...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 12:53, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC Mixing Colors (content was: "Les couleurs sont de partout, et, pour les enfants, voir et comprendre leur mélange est quelque chose de magnifique. Pour eux, c'est une expérience unique de voir comment plusieurs couleurs ensemble en créent une nouvelle. Ce contenu leur apprend que le rouge, le jaune et le bleu sont les 3 couleurs primaires et que mélanger deux couleurs primaires crée une couleur secondaire. {{frt:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/e24...")
 • 12:53, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page es:OC Mixing Colors (content was: "Los colores estan por todas partes y son una experiencia maravillosa para los niños ver como estos se mezclan. Este contenido puede ayudar a niños a aprender el color rojo, amarillo y azul. Combinando dos colores primarios para crear un color segundario. ==Instrucciones== Esta actividad tiene varias secciones: '''Actividad 1:''' # Leer la pregunta y...", and the only contributor was "Adriana.Najera" (talk))
 • 12:53, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC Mixing Colors (content was: "Farben sind überall und gerade für Kinder ist es ein Riesenspaß Farben zu mischen und mit ihnen zu experimentieren. Hier lernen Kinder etwas über die drei Primärfarben und wie diese kombiniert werden können damit eine neue Sekundärfarbe entsteht. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/1c6b955c-b09...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 12:52, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Moon festival (content was: "myViewBoard Originals 原創內容 - 中秋節的閱讀與寫作練習 {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/c83530a9-bd09-4551-b0eb-0676c89076aa/moon_festival-TC.vboard |iwb= }} ==指導說明== # 透過影片輔助教學認識傳統習俗故事,使學生了解文意中的邏輯及...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:52, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Moon festival (content was: "The Mid-Autumn Festival is celebrated notably by the Chinese and Taiwan, it is held on the 15th day of the eighth month of the Lunar calendar, which is this Thursday on 1stOct 2020. <br>Today, let’s learn about traditional Chinese stories and play these myViewBoard Originals - Moon Festival for Reading and Writing class to practice anal...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:52, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Magnetism (content was: "Activities and key concepts on magnetism. The teacher can also perform these experiments in the classroom together with the students. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/6c0fb04c-4d0c-40ec-b36f-23683f3ce05f/magnetism.vboard |iwb= }} ==Instructions== The activities in this original content are designed to explore the following key concepts: * '''Activity 1''': Which objects can be attracted by magnets? : '''Key concepts''':...")
 • 12:52, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Magnetism (content was: "學習目標:知道磁力的存在以及強弱的分布,了解生活中哪些物品會受到磁力吸引,理解同性相斥異性相吸的原理,認知兩極必定同時存在。 ==說明== 本原創內容中的活動旨在探索以下概念: * '''活動1''':有哪些物品會被磁鐵吸引? : '''主要概念''':磁鐵僅作用於金屬製成的物體。 * '''活動2''':磁鐵會怎麼移動? : '''主要概念''' 理解同性相斥異性相吸的原...")
 • 12:52, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC Magnetism (content was: "Activiteiten en sleutelconcepten over magnetisme. De leerkracht kan deze experimenten ook samen met de leerlingen in de klas uitvoeren. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/6c0fb04c-4d0c-40ec-b36f-23683f3ce05f/magnetism.vboard <span class="RedButtonInner" title=".vBoard...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 12:52, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC Magnetism (content was: "Nous vous proposons, avec ce contenu, des activités sur les concepts clés du magnétisme. En tant que professeur, vous pouvez aussi faire des expériences en classe avec vos élèves. {{frt:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/60658216-928c-44a1-aff1-0aee97143d06/fr_magnetism.vboard |iwb= }} ==Instructions== Les activités dans ce contenu original permettent d'aborder les concepts clés suivants : * '''Activité 1''' : Que...")
 • 12:52, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page es:OC Magnetism (content was: "Activities and key concepts on magnetism. The teacher can also perform these experiments in the classroom together with the students. ==Instructions== The activities in this original content are designed to explore the following key concepts: * '''Activity 1''': Which objects can be attracted by magnets? : '''Key concepts''': Magnets only act on object...", and the only contributor was "Adriana.Najera" (talk))
 • 12:52, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC Magnetism (content was: "Grundlegende Eigenschaften von Magnetismus. Lehrer können diese Spiele auch als Experiment im Klassenzimmer durchführen. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/a5e30f08-86aa-481c-8fdc-65c128002970/048_Magnetismus.vboard |iwb= }} ==Anleitung== Die Aufgaben in diesem Spiel sollen den Schülern die grund...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 12:51, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Matching Colors (content was: "The first step to learning colors is matching them. Most children can name one color and match different objects based on their color by the time they are 36 months. This content can help children learn colors by matching them in blocks of the same color. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/14c76d12-3e7d-4908-9707-5c664cef5d33/color1.vboard <span class="RedButtonInner" title=".vBoard Downloa...")
 • 12:51, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Matching Colors (content was: "大多數的兒童在3歲時可以根據顏色配對不同的物件,內容中將帶領兒童以輕鬆遊戲的方式,配對色塊學習顏色! ==說明== 此myViewBoard原創內容包含: * 將與具體物件相同顏色的色塊拖移至答案欄。 * 透過辨別形狀及顏色完成拼圖。 ==相關媒體== {{#evt:service=youtube|id=0YUDIR2S23M}} {{DISPLAYTITLE:顏色配對}} <div id="rod-original-content">    </div> {{tct:OrCo-nav-footer}} Category...")
 • 12:51, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC Matching Colors (content was: "De eerste stap om kleuren te leren, is ze matchen. De meeste kinderen kunnen één kleur benoemen en verschillende objecten matchen op basis van hun kleur tegen de tijd dat ze 36 maanden oud zijn. Deze inhoud kan kinderen helpen kleuren te leren door ze in blokken van dezelfde kleur te matchen. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [htt...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 12:51, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC Matching Colors (content was: "La première étape pour apprendre les couleurs, consiste à les reconnaître. Ce contenu aide les enfants à apprendre les couleurs en rassemblant au même endroit des formes de même couleur. {{frt:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/1cab9c4a-1acf-40cf-b273-400640e1104d/fr_color-val.vboard |iwb= }} ==Instructions== Cette activité est divisée en deux parties : * Clique sur les formes de la même couleur de l'objet et faites...")
 • 12:51, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page es:OC Matching Colors (content was: "El primer paso aprendiendo colores es hacerlos coincidir. La mayoria de infantes tienen la capacidad de vocalizar un color y hacerlos coincidir con diferentes objetos del mismo color. Este contenido puede ayudar y agilizar este proceso de aprendizaje. ==Instrucciones== Esta actividad contine varias secciones: * Arrastras y soltar las figuras del mismo...", and the only contributor was "Adriana.Najera" (talk))
 • 12:51, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC Matching Colors (content was: "Der erste Schritt Farben zu lernen ist diese zu vergleichen. Die meisten Kinder können im Alter von 3 Jahren verschiedene Objekte anhand deren Farben vergleichen. Das Spiel hilft Kindern die Farben zu lernen, indem sie verschiedene Objekte in Formen der gleichen Farbe stecken müssen. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%2...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 12:51, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Lion goat and cabbage problem (content was: "The lion, goat and cabbage problem is a river crossing puzzle. [https://en.wikipedia.org/wiki/Wolf,_goat_and_cabbage_problem] River-crossing puzzles are older than a thousand years and were devised to help children develop logic and reasoning skills. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/4d0b93f0-f54e-4e5c-8f72-4d3845a13167/River_Crossing1.vboard |iwb= }} ==Instructions== The man wants to take the animals and the cabbage t...")
 • 12:51, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Lion goat and cabbage problem (content was: "獅子,山羊和野菜為一個過河的謎題。 [https://en.wikipedia.org/wiki/Wolf,_goat_and_cabbage_problem] 過河謎題為一個歷史悠久的遊戲,其目的為幫助兒童發展邏輯思考及推理能力。 ==說明== 這位男子想把動物和野菜帶到另一邊,他有一艘船可以運用,但是一次只能在船上隨身攜帶三者之一 * 如果他獨自一人把獅子和羊放在一邊,獅子會吃掉羊。 * 同樣,如果羊和野菜放在一...")
 • 12:51, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC Lion goat and cabbage problem (content was: "Het probleem met leeuwen, geiten en kool is een puzzel over de rivier. [https://en.wikipedia.org/wiki/Wolf,_goat_and_cabbage_problem] River-crossing puzzels zijn ouder dan duizend jaar en zijn bedacht om kinderen te helpen logische en redeneervaardigheden te ontwikkelen. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/up...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 12:50, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC Lion goat and cabbage problem (content was: "Le problème du lion, de la chèvre et du chou est un problème de passage de rivière. [https://en.wikipedia.org/wiki/Wolf,_goat_and_cabbage_problem] Les problèmes de passage de rivière sont très anciens et furent créés pour aider les enfants à développer leur logique et leur capacité de raisonnement. {{frt:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/121336d4-dc99-4c3d-afaa-565beefc5e8a/fr_River_Crossing1.vboard |iwb= }} ==In...")
 • 12:50, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page es:OC Lion goat and cabbage problem (content was: "The lion, goat and cabbage problem is a river crossing puzzle. [https://en.wikipedia.org/wiki/Wolf,_goat_and_cabbage_problem] River-crossing puzzles are older than a thousand years and were devised to help children develop logic and reasoning skills. ==Instructions== The man wants to take the animals and the cabbage to the other side. He has a boat tha...", and the only contributor was "Adriana.Najera" (talk))
 • 12:50, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC Lion goat and cabbage problem (content was: "Der hungrige Löwe und das Schaf [https://en.wikipedia.org/wiki/Wolf,_goat_and_cabbage_problem] Dieses Spiel hält sich seit tausenden von Jahren. Im Grunde genommen ist es ein Puzzelspiel für jung und alt. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/ba3ac604-2b3d-4b40-b5f8-fc92c5093022/047_Der_hungrige_Loew...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 12:50, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Light and Shadow (content was: "<big>'''有光的地方就必須要有影子,有影子的地方就必須要有光。''' - ''《1Q84》 村上春樹'' </big> <br> 我們要如何看見物體呢? <br>在有光源的情況下,你才看得見東西。如果世界上沒有光源,那麼整個世界將是一片漆黑。 * 光源是什麼? * 光源的種類有哪...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:50, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC Light and Shadow (content was: "'''''"Waar licht is, moet schaduw zijn en waar schaduw is moet licht zijn. ''''''-'' Haruki Murakami, 1Q84'' <br> Hoe zien we dingen? <br> Als je een lichtbron hebt en deze brandt, kun je zien. Als er geen licht zou zijn, kun je niets zien. * Wat is een lichtbron? * Wat zijn de verschillende soorten lichtbronnen? * Hoe beïnvloedt de zon schaduwen? {{n...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 12:50, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Light and Shadow (content was: "'''''"Where there is light, there must be a shadow, and where there is shadow there must be light."''''' ― ''Haruki Murakami, 1Q84'' <br> How Do We See Things? <br>When you have a light source, and it is on, you can see. If there was none in the world, it would be dark all of the time. * What is a light source? * What are the differ...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:50, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Learning numbers in German (content was: "This activity uses myViewBoard Clips Video-Assisted Learning to teach students how to count in German. ==Instructions== # Start playing the video to learn the German words for the numbers 1 to 10. # Move the correct German word to match the number. # Have the students count the fruits and animals, then write down the total count for each group using German. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/ed60576a-aa49-4f9b-8139-0631...")
 • 12:50, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC Learning numbers in German (content was: "Deze activiteit maakt gebruik van myViewBoard-clips Video-ondersteund leren om studenten te leren tellen in het Duits. == Instructies == # Begin de video af te spelen om de Duitse woorden voor de cijfers 1 tot 10 te leren. # Verplaats het juiste Duitse woord zodat het overeenkomt met het nummer. # Laat de leerlingen de vruchten en dieren tellen en noteer...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 12:49, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC Learning numbers in German (content was: "Cette activité utilise l'apprentissage assisté par vidéo de myViewBoard Clips pour apprendre à compter en allemand. {{frt:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/ed60576a-aa49-4f9b-8139-063145c110ed/German_number.vboard |iwb=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/37ca7d27-d08a-4f0d-95e3-6cfc8619be46/German_number.iwb }} ==Instructions== # Commencez par regarder la vidéo pour apprendre les mots alleman...")
 • 12:49, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC Learning numbers in German (content was: "Lerne mit Hilfe von myViewBoard Clips die Zahlen. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/a48c4891-578d-4218-a06b-d0e16ae78c45/070_Lerne_die_Zahlen.vboard |iwb= }} ==Anleitung== # Starte das Video und lerne die Zahlen von 1-10. # Ziehe das richtige Wort zur passenden Zahl. # Zähle die Früchte und Tier...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 12:49, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Let’s Make A Pizza (content was: "透過Youtube影片輔助教學,來認識食物, 孩子除了可以在互動電子白板上選擇配料製作披薩,爸媽可以讓孩子一起參與在廚房裡選擇披薩的配料來一起動動手做披薩,讓孩子成為廚房裡的小幫手 <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/c5227be1-cfd1-46c0-9787-dbecb01f9c2a/food-pizza-TC.vboard <span class="RedButtonInner" title=".vBoard Do...")
 • 12:49, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC Let’s Make A Pizza (content was: "Gebruik Video Assisted Learning om de woordenschat van het eten te leren en hoe je een pizza maakt, waarna kinderen de toppings op de pizza in het digitale schoolbord en de echte keuken kunnen aanpassen. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/097bbe91-c5a1-418f-b038-2e4d92e...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 12:49, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC Let’s Make A Pizza (content was: "Utilisez l’apprentissage assisté par vidéo pour apprendre le vocabulaire pour faire une pizza ! Les enfants peuvent ensuite choisir leurs ingrédients sur le tableau blanc numérique et en cuisine ! {{frt:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/fda8d241-be31-4b1d-9ade-9aa0708dad39/aliment-pizza.vboard |iwb= }} ==Instructions== # Faites glisser les images sur la pizza sur les descriptions correspondante. # Regardez la vidéo. #...")
 • 12:49, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC Let’s Make A Pizza (content was: "Back dir deine eigene Pizza. Lerne die typischen Pizzabeläge und belege dir deine eigene Pizza! {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/5eabf46c-3ae0-4512-8ea7-21272a1ddf9e/077_Pizza_backen.vboard |iwb= }} ==Anleitung== # Ziehe die verschiedenen Zutaten auf die Pizzen rechts. # Sieh dir das Video an. #...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 12:49, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Let’s Make A Pizza (content was: "Use Video Assisted Learning to learn the food vocabulary and how to make a pizza, then kids can customize the toppings on the pizza in the digital whiteboard and the real kitchen. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/097bbe91-c5a1-418f-b038-2e4d92e33be3/food-pizza.vboard |iwb= }} ==Instructions== # Drag the pictures on the pizza with the corresponding description. # Watch the video. # Drag the pizza topping from the pizzas...")
 • 12:49, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC Learning colors in German (content was: "Deze activiteit heeft tot doel de schrijfvaardigheid van de studenten te ontwikkelen. Gebruik de "myViewBoard Original Content Background - Germany Primary Schools Lines" als achtergrond. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/d5bfdbcf-ef7f-4429-9cd3-3235ef2df554/german-co...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 12:49, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC Learning colors in German (content was: "Cette activité est un exercice d'écriture pour les élèves. Utilisez le "Contenu Original myViewBoard - Arrière plan : Lignes d'écritures pour l'école primaire" comme arrière-plan. {{frt:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/d5bfdbcf-ef7f-4429-9cd3-3235ef2df554/german-color.vboard |iwb=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/d39fefe9-cf78-4756-9727-23d721fab8f9/German-color.iwb }} ==Instructions==...")
 • 12:48, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC Learning colors in German (content was: "Hier können die Schüler das Schreiben üben und gleichzeitig die Farben lernen. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/70ab4e0a-586a-4076-8a40-17edf819f7b1/071_Lerne_die_Farben.vboard |iwb= }} ==Anleitung== Hier müssen Schüler folgendes tun. # Die Wörter verfolgen. # Die richtige Farbe niederschr...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 12:48, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Learning colors in German (content was: "This activity aims to develop the students' writing skills. Use the "myViewBoard Original Content Background - Germany Primary Schools Lines" as a background. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/d5bfdbcf-ef7f-4429-9cd3-3235ef2df554/german-color.vboard |iwb=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/d39fefe9-cf78-4756-9727-23d721fab8f9/German-color.iwb }} ==Instructions== Have students do the followin...")
 • 12:48, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC Learning Math with Rabbits (content was: "Een myViewBoard Original Content-activiteit die u op Paaszondag met uw kinderen kunt spelen om meer te leren over optellen en aftrekken. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/b0df3227-beec-4bb1-9ada-babde17e035c/Easter.vboard <span class="RedButtonInner" title=".vBoard Do...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 12:48, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC Learning Math with Rabbits (content was: "Une activité du Contenu Original myViewBoard que vous pouvez faire avec vos enfants pour le weekend de Pâques. Ils pourront apprendre additions et soustractions ! {{frt:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/eeda8a1a-005a-42f5-bd49-cc6ea1154005/Easter_FR.vboard |iwb= }} ==Instructions== Aide le lapin à retrouver ses œufs de Pâques : * Complète l'addition en inscrivant le nombre correct dans le carré blanc. * Retrouve la va...")
 • 12:48, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC Learning Math with Rabbits (content was: "Üben Sie an Ostern mit Ihren Kindern Plus- und Minusrechnen. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/c0eacb99-0907-4f62-9541-d5db68bf641c/075_Lerne_Mathe_mit_dem_Osterhasen.vboard |iwb= }} ==Verwante Medien== {{#evt:service=youtube|id=8F4oDjgX4GM}} <div id="rod-original-content">    </div>...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 12:48, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Learning Math with Rabbits (content was: "A myViewBoard Original Content activity you can play with your kids on Easter Sunday to learn about addition and subtraction. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/b0df3227-beec-4bb1-9ada-babde17e035c/Easter.vboard |iwb= }} ==Related Media== {{#evt:service=youtube|id=FsUh4rB283M}} <div id="rod-original-content">    </div> {{BR}} {{ent:OrCo-nav-footer}} {{DISPLAYTITLE: Learning Math with Rabbits}} Category:O...")
 • 12:48, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Learn Chinese (content was: "'''myViewBoard Originals - Let’s Learn Chinese: Let’s draw together''' base on interactive games and task-based activities designed to make language learning fun and natural. By using Four-Step Sequencing: First, Next, Then, Last to build a snowman, not only learning the linguistic and vocabulary but also base on logical sequence with...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:48, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Learning About Feelings (content was: "學習英文的情緒字彙 {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/f96b7691-ef97-4fa3-a2a8-d7287515db48/feelings.vboard |iwb= }} ==指導說明== * 第一階段:學習每個決定產生的情緒後果。 : 1-1: 區別表格中何者為好決定,何者為壞決定。 : 1-2: 學習好...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:48, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Learn Chinese (content was: "以互動式的課堂遊戲及任務活動帶動語言學習,讓教學更有趣,進而達到自然而然的學習目標。透過有趣的完成雪人的活動,除了在當中學習華語對話、生詞字彙,也藉由練習閱讀與寫作的邏輯順序,運用描寫事件的連接詞:首先(First),再來(Next),接...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:47, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Learning About Feelings (content was: "Naming our emotions is an important first step in dealing with them effectively. <br>We first need to teach children the words to express their feelings before we require them to “use their words.” {{BR}} We designed a wide variety of ''myViewBoard Originals'' - Learning About Feelings activities that can be used in online or offline...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:47, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Lantern Festival (content was: "🏮 Lantern Festival is a Chinese festival celebrated on the fifteenth day of the first month in the lunisolar Chinese calendar. In Taiwan, the Pingxi Sky Lantern Festival is one of the most colorful activities of the Lantern Festival and was voted by the Discovery Channel as the second biggest New Year's Eve celebration in the world. ''...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:47, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Lantern Festival (content was: "農曆正月十五也就是「'''元宵節'''」🏮,而放天燈是每年元宵節在平溪、十分地區的特殊民俗文化,已經流傳了一兩百年歷史之久。 <br> 台東大學美術產業學系施能木教授曾經說過:「天燈的製作、升空原理與社會影響正是STS(science-technology-society)教學的...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:47, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Laws of Motion (content was: "<blockquote>{{ent:Grey_quote |1=英國詩人亞歷山大·波普(Alexander Pope)在牛頓的墓誌銘上寫道:''「自然與自然的定律,都隱藏在黑暗之中;上帝說『讓牛頓來吧』,於是,一切變為光明。」''💡}} </blockquote> 學習物理過程中強調對概念的理解,其中一個重要概念便...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:47, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Laws of Motion (content was: "Physics emphasizes conceptual understanding in the learning process. One important concept in physics is Newton's Laws of Motion 🍎which is a fundamental concept of the motion of objects related to force. This law was formulated by Isaac Newton into three basic laws. <br> '''This myViewBoard Originals designed visual graphics aid scient...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:47, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC US Map Puzzle (content was: "Using online applications as class tools, students can participate interactively and make learning interesting. This activity aims to introduce key facts on each US state by: * Using interactive videos to maximize retention and memory * Assembling the US map with the help of Google Maps {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/0678191f-2e06-4643-9851-488463aef4af/US_MAP.vboard |iwb= }} ==Instructions== To have full access to...")
 • 12:47, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Kanban board (content was: "This activity is an example on how teachers can easily use a Kanban board on Whiteboard for Windows. If you need help, the second page has a hyperlink to the wiki page so you have a quick guide on how to use sticky notes. You can also watch the embedded Magic Box/YouTube video. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/Kanban.vboard |iwb= }} ==Instructions== * Add sticky notes to the canvas. * On each sticky note, write out o...")
 • 12:47, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC US Map Puzzle (content was: "myViewBoard 原創內容-美國地圖拼圖,運用 myViewBoard for Windows 內建的 YouTube 影片搜尋功能,以及Google 地圖 (Google Maps) 來讓熟悉數位工具的學生能透過使用便捷的數位工具來提高參與課程的興趣。 ==Instructions== 首先,運用 myViewBoard for Windows 內建的 YouTube 影片搜尋功能,尋找有關美國各州介紹的影片,拖拉到畫布上作為課堂上的影片教學。 影片播放完畢之後,接著進...")
 • 12:46, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC US Map Puzzle (content was: "Door online applicaties te gebruiken als klassetools, kunnen studenten interactief deelnemen en leren interessant maken. Deze activiteit heeft tot doel de belangrijkste feiten over elke Amerikaanse staat te introduceren door: * Interactieve video's gebruiken om retentie en geheugen te maximaliseren * Het samenstellen van de Amerikaanse kaart met behulp va...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 12:46, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC US Map Puzzle (content was: "Transformez des ressources en ligne en outils pour la classe afin de motiver vos élèves dans un apprentissage ludique et interactif. Cette activité a pour but d'apprendre un élément clé sur chaque état des Etats-Unis : * En utilisant des vidéos interactives pour stimuler l'apprentissage et la mémoire * En assemblant la carte des Etats-Unis...", and the only contributor was "Juliette.Forest" (talk))
 • 12:46, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page es:OC US Map Puzzle (content was: "Utilizando aplicaciones como herramientas para el salón de clases, los estudiantes pueden participar interactivamente y aprender de una manera mas interesante. Esta actividad ha sido creada con el propósito de introducir palabras claves para cada Estado de los Estados Unidos mediante: * Videos interactivos para maximizar la retención y memoria. * Ensamble del mapa de los Estados Unidos (con la ayuda de Google Maps). ==Instrucciones== Para obtener acceso completo a es...")
 • 12:46, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC US Map Puzzle (content was: "Werden Onlineanwendungen als Lernmaterialien verwendet, können Schüler interaktiv am Unterricht teilnehmen. Dieser Original Content soll den Schülern die Bundesstaaten von Amerika erklären, indem: * interaktive Videos verwendet werden. * Die Karte von Amerika mit Google Maps dargestellt wird. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 12:46, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page Test (content was: "#REDIRECT MyViewBoard:Test", and the only contributor was "Admin" (talk))
 • 12:45, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Hungry Easter Bunny (content was: "Let’s help Hungry Easter Bunny to find the correct plant parts to eat. 👉 myViewBoard Originals Online Game 🎮 - [https://originals.myviewboard.com/hungry_easter_bunny/hungry_easter_bunny.html Hungry Easter Bunny] <br>Spring is here! It's plant time! Students get to play with their food...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:45, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Insects (content was: "自然的世界中,還有一個神秘的微觀世界,是孩子肉眼無法察覺的精彩。 <br>讓我們來看看這隻小小的米蟲放大200倍是長什麼樣子吧!我們將手機(平板)式的顯微鏡頭對焦固定在VB-VIS-002的鏡頭上,並連接上 ViewBoard 智慧互動電子白板,開啟myViewBoard 原創內容-...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:45, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Hungry Easter Bunny (content was: "運用復活節兔子的圖像象徵,今天的自然科學課要帶大家認識我們日常生活中所食用的蔬菜水果分別是植物的那些部位。而飢餓的復活節兔子也需要幫忙找到正確的食物部位來享用大餐! <br> <big>[https://originals.myviewboard.com/hungry_easter_bunny/hungry_easter_bunny.html 飢...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:45, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Insects (content was: "🌏 EVERYDAY MYSTERIES - TAKE LEARNING BEYOND THE CLASSROOM AND INTO THE REAL WORLD. {{BR}} {{BR}} 👉 Let’s get a GIGANTIC look way of the insects in the class by using ViewSonic® VB-VIS-002 document camera clipped on a mobile phone microscope lens and connect with a ViewBoard. <br>You can not only get a closer look at the microscopic world but also take snapshots, record videos, or perform other interactive activities when used in conjunction with Whiteboard for Windo...")
 • 12:45, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC How are sounds made (content was: "以日常生活實例體驗簡單說明聲音是因物體的振動而產生,並介紹振動頻率的概念。 ==說明== 原理介紹:音調是由發音體振動之頻率所決定,發音體每秒的振動頻率愈大,發音的音調愈高。空氣柱振動發聲→空氣柱愈長,波長愈大,頻率愈小,音調愈低;空氣柱愈短,波長愈短,頻率愈大,音調愈高。水柱振動發聲→水位愈低,水量愈少,聲波在水中振動的波...")
 • 12:44, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC How are sounds made (content was: "Hoe worden geluiden gemaakt? In de natuurkunde is geluid een trilling die zich gewoonlijk voortplant als een hoorbare drukgolf, door een transmissiemedium zoals een gas, vloeistof of vaste stof. (https://en.wikipedia.org/wiki/Sound) Om te laten zien hoe verschillende variabelen het geluid beïnvloeden, kunnen we een metalen lepel gebruiken om glazen vate...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 12:44, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC How are sounds made (content was: "Comment les sons sont-ils produits ? En physique, un son est une vibration qui se propage comme une onde longitudinale, à travers un moyen de transmission qui peut être gazeux, liquide ou solide. (https://fr.wikipedia.org/wiki/Son_(physique)) Afin de démontrer comment différentes variables affectent le son, nous pouvons utiliser une cuillère en métal pour taper sur des récipients en verre contenant différents niveaux d'eau et "faire de la musique". Le même effet peu...")
 • 12:44, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page es:OC How are sounds made (content was: "En fisica, un sonido es una vibracion que tipicamente se propaga como una onda de presion audible, mediante la transmicion de un medio como gas, liquido o solido. (https://en.wikipedia.org/wiki/Sound) To demonstrate how different variables affect sound, we can use a metal spoon to hit glass vessels containing varying amounts of water to "play music". We c...", and the only contributor was "Adriana.Najera" (talk))
 • 12:44, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC How are sounds made (content was: "Wie werden Töne gemacht? Mit Klang (von mittelhochdt.: klanc) werden bestimmte Schallereignisse bezeichnet. Insbesondere die physikalische Akustik und die Musik verwenden dabei unterschiedliche Definitionen. Was in der Akustik als Klang bezeichnet wird, entspricht ungefähr dem musikalischen Begriff Ton. Im allgemeinen Sprachgebrauch bezeichnet „Klang...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 12:44, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC How are sounds made (content was: "How are sounds made? In physics, sound is a vibration that typically propagates as an audible wave of pressure, through a transmission medium such as a gas, liquid or solid. (https://en.wikipedia.org/wiki/Sound) To demonstrate how different variables affect sound, we can use a metal spoon to hit glass vessels containing varying amounts of water to "play music". We can also produce the same effect by blowing over bottles (which creates a small air column) which contain more o...")
 • 12:44, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Human Organs (content was: "學生學習辨識身體器官。 {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/716d354e-d8dc-4e3a-b28f-2274acb78790/body.vboard |iwb= }} ==指導說明== 💡 練習說明: * ✅ 備課和參與:知道器官的的名字和形狀。 * ✅ 課堂活動:讓學生藉由器官連連看...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:44, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Human Organs (content was: "Learn about the organs and where they belong. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/716d354e-d8dc-4e3a-b28f-2274acb78790/body.vboard |iwb= }} ==Instructions== Students will learn about the main organs of the human body, in terms of their location in the body and their function. 💡 Activities: * ✅ Present...", and the only contributor was "Jenny.Chen" (talk))
 • 12:44, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Happy or Angry (content was: "Have you ever wished there is an easy “tool” that could express your emotions? Artists use line, composition, and color to create an overall mood or feeling. Try to encourage your students to explore colors/ lines and their mood-altering effects by creating his/her own self-portrait today! {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/1b0f3690-2d8f-4d35-9b1a-3f95997692e0/draw_emotion_male.vboard |iwb= }} ==Instructions== Objec...")
 • 12:44, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Happy or Angry (content was: "你可曾希望,世界上有簡單的「工具」來表達你的情緒呢?藝術家們使用線條、圖像和顏色來表達自己的心情或情緒。試著鼓勵你的學生,畫出自己的心情自畫像,來探索線條和顏色,及它們各自所表達的情緒。 {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myV...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:43, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Healthy Eating 1 (content was: "依據衛生福利部國民健康署(HPA)公布「我的餐盤」食物6大類之飲食建議。讓國小低年級的學生,認識食物六大類,學習如何均衡的飲食。 {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/655c325c-a83e-49be-9e03-1e94bfcc5f9a/healthyeating_tc.vboard |iwb...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:43, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Healthy Eating 1 (content was: "What’s on your plate? 🍕🍔🍇🍉🍰🍆🧄🍩🌾🍠🥕🥑 <br> myViewBoard Originals - Healthy Eating 🍽 according to the USDA Food Guide [https://www.myplate.gov/ MyPlate] to design these digital content activities for teachers to interact with students about food groups and healthy eatin...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:43, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Halloween Roll-A-Story (content was: "透過萬聖節的氛圍,使閱讀寫作更加的活潑及豐富。🧟‍♀️ <br> myViewBoard 原創內容-萬聖節說故事運用圖像組織-故事圖練習寫作,讓學生整理故事中的關鍵點,使其能夠一步步完成一篇完整的故事。🧛‍♂️ <br> 這種故事圖和中文作文起、承、轉、合的...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:43, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Halloween Roll-A-Story (content was: "The traditional roll a story writing/telling prompt has gone digital with this Halloween themed creative activity for Whiteabord to help students generate ideas! <br>🧟‍♀️ Let the students roll a die three times to identify their character, setting, and problem in their story, and the rest is up to their imagination!🧛‍♂️...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:43, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Happy Mothers Day (content was: "一年一度的母親節即將到來,讓我們表達對媽媽的體貼與感謝吧!💖 <BR> 我們設計這個myViewBoard原創內容在這個特別的日子裡,透過影片中抒情、清新的曲風,帶著童趣的唱著媽媽的愛。接著讓孩子們畫出媽媽,列出媽媽特別的事情,以及列出來可以為她做些什麼來表達愛意,當成母親節禮物送給媽媽!🌹 <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboa...")
 • 12:43, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC Happy Mothers Day (content was: "Deze zondag is het Moederdag in Taiwan, en hier is een originele myViewBoard-inhoud die we je op deze Moederdag zullen geven. We houden allemaal van onze moeders, maar soms is het gemakkelijk om te vergeten haar dat te laten weten. Laten we op deze Moederdag de instructies voor activiteiten volgen om je moeder te tekenen, om op te sommen wat ze iets voor j...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 12:43, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC Happy Mothers Day (content was: "Préparez vos vœux pour la fête des mères le 7 juin ! Voici le Contenu Original parfait pour faire un cadeau à votre mère ! Nous aimons tous nos mères, mais parfois on peut oublier de lui dire. Pour cette fête des mères, suivez les instructions pour dessiner votre mère, la décrire et dire pourquoi c'est la meilleure des mamans ! Ecrivez tout ce que vous souhaitez faire pour elle et montrez que vous l'aimez 💖. Bonne fêtes des mères 🌹 ! {{frt:RedButton |vboar...")
 • 12:43, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC Happy Mothers Day (content was: "Am kommenden Sonntag ist Muttertag! Passend dazu gibt es diesen Original Content. Wir alle lieben unsere Mama, doch manchmal vergessen wir Ihr das auch zu sagen. An diesem Muttertag kannst du deine Mama zeichnen, sie in kurz beschreiben und alles aufschreiben was du für sie tun möchtest. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoa...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 12:43, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Happy Mothers Day (content was: "This Sunday is Mother’s Day in Taiwan, and here is a myViewBoard Original Content we'll give to you on this Mother’s Day. We all love our mothers, but sometimes it's easy to forget to let her know that. On this Mother’s Day, let's following the activity instructions to draw your mom, to list down what she does something for you and why she is the best mom ever and list down what you can do for her to show your love. 💖 It’s not just for Mother's Day, keep showing y...")
 • 12:42, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Halloween Pumpkin Investigation (content was: "Pumpkins with ghoulish faces and illuminated by candles are a sure sign of the Halloween season. <br> But what do we know about an integral part of Halloween festivities? <br> 🎃 ''Why are carved pumpkins called Jack O'Lantern?'' <br> 🎃 ''Who is Jack? Why Carved Pumpkins?'' <br> 🎃 ''What to know the history of Jack O'Lantern?''...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:42, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Halloween Pumpkin Investigation (content was: "由淺入深了解南瓜燈的故事, <br> 🎃 藉由操作製作南瓜燈的流程, <br> 🎃 從認識南瓜的生命週, <br> 🎃 至操作中南瓜的五感紀錄, <br> 🎃 最後通過統整認識南瓜, <br> 🎃 進行心智圖整理, <br> 🎃 分析南瓜燈演變的關鍵及可能性。 {{ent:RedButton |vboard=h...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:42, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Greater than less than alligators (content was: "Learn to use greater than and less than signs by imagining them as an alligator mouth which open towards the bigger number. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/da1800ad-f9dc-435f-8fec-d7d8e1f841f4/greater_than_less_than.vboard <span class="RedButtonInner" title=".vBoard Download">'''.vBoard Download'''</span>] </div><div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboar...")
 • 12:42, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Greater than less than alligators (content was: "通過將它們想像成一條朝向更大數字的鱷魚嘴,學習使用大於和小於符號。 ==說明== # 藉由老師提供不同大小數量的數字或物品於兩側題目欄。 # 學生比較不同數字或物件之間'的大小,移動正確的鱷魚(大於小於符號)。 ==相關媒體== {{#evt:service=youtube|id=anaBfSPpElw}} <div id="rod-original-content">    </div> {{DISPLAYTITLE:大於小於鱷魚}} {{tct:OrCo-nav-footer}} Category:原創...")
 • 12:42, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC Greater than less than alligators (content was: "Leer meer dan en minder dan tekens te gebruiken door ze voor te stellen als een alligatorbek die opengaat naar het grotere aantal. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/da1800ad-f9dc-435f-8fec-d7d8e1f841f4/greater_than_less_than.vboard <span class="RedButtonInner" title="...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 12:42, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC Greater than less than alligators (content was: "Apprends à utiliser les symboles mathématiques "Supérieur à" et "Inférieur à" en imaginant que ce sont deux alligators avec la gueule grande ouverte, prêts à dévorer le nombre le plus grand ! {{frt:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/18fdc74a-c6d3-47cb-ab72-d85f2bb8083f/fr_greater_than_less_than.vboard |iwb= }} ==Instructions== # Les professeurs écrivent 2 nombres ou des calcules dans les cadres. Ils peuvent aussi ins...")
 • 12:42, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page es:OC Greater than less than alligators (content was: "Aprende como usar signos mayor que y menor que imaginando que son cocodrilos que abren su boca hacia el numero mas grande. ==Instrucciones== # Maestros escriben dos números en las cajas proveídas. Alternativamente, ellos también pueden colocar objetos en las cajas. # Estudiantes mueven el cocodrilo correcto según corresponda. . ==Related Media=...", and the only contributor was "Adriana.Najera" (talk))
 • 12:42, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC Greater than less than alligators (content was: "Lerne hier wie man zwei Zahlen vergleicht. Der Alligator öffnet seinen Mund in Richtung der größeren Zahl. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/04075e3a-67d2-46a3-960a-35bc5c53c81b/045_Groe%C3%9Fer_kleiner_Alligator.vboard |iwb= }} ==Anleitung== # Lehrer schreiben zwei Zahlen in die vorhergesehen F...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 12:41, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Fun with shape (content was: "用有趣的方式學習如何辨識形狀。 {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/e445abd8-2808-4268-8ddf-85fe8095d886/Fun_with_shapes.vboard |iwb= }} ==指導說明== 🎯 目標: * 辨識特定形狀。 * 學習在生活環境中辨識形狀。 * 用形狀創作。 💡 活...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:41, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Fun with shape (content was: "Learn how to identify shapes in a fun way. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/e445abd8-2808-4268-8ddf-85fe8095d886/Fun_with_shapes.vboard |iwb= }} ==Instructions== 🎯 Objectives: * Identify specific shapes. * Recognize shapes in the environment. * Create works of art using the shapes. 💡 Activities:...", and the only contributor was "Jenny.Chen" (talk))
 • 12:41, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC French Numbers (content was: "This activity uses myViewBoard Clips Video-Assisted Learning to teach students how to count in French. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/a0388183-95a3-47e6-951f-8780ef54d644/French_number.vboard |iwb=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/0f3cd4b3-93c7-488a-9dfb-a54d3815798c/French_number.iwb }} ==Instructions== # Start playing the video to learn the French words for the numbers 1 to 10. # Mov...")
 • 12:41, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC French Numbers (content was: "myViewBoard原創內容結合myViewBoard Clips影片輔助教學,運用歌曲來讓學生們學習法文數字1-10。 ==活動說明== # 播放myViewBoard Clips影片(此功能myViewBoard帳號等級須為教育機構)。 # 聽音樂學習法文的數字1-10並移動法文到相對應的數字。 # 用水果和動物來數數,並填上法文數字。 ==Related Media== {{#evt:service=youtube|id=4Lx9n6L4G1A}} <div id="rod-original-content">    </div> {{BR...")
 • 12:41, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC French Numbers (content was: "Deze activiteit maakt gebruik van myViewBoard-clips Video-ondersteund leren om studenten te leren tellen in het Frans. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/a0388183-95a3-47e6-951f-8780ef54d644/French_number.vboard <span class="RedButtonInner" title=".vBoard Download">'''....", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 12:41, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC French Numbers (content was: "Cette activité utilise l'apprentissage assisté par vidéo de myViewBoard Clips pour apprendre à compter en français. {{frt:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/a0388183-95a3-47e6-951f-8780ef54d644/French_number.vboard |iwb=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/0f3cd4b3-93c7-488a-9dfb-a54d3815798c/French_number.iwb }} ==Instructions== # Commencez par lire la vidéo pour apprendre le nom des chiffres...")
 • 12:41, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page es:OC French Numbers (content was: "Esta actividad utiliza myViewBoard Clips para enseñar a los estudiantes como contar numeros en Frances. ==Instrucciones== # Inicia reproduciendo el video para aprender las pronunciacion de los numeros del 1 al 20 en Frances. # Translada la palabra correcta en Francés al número correspondiente. # Organiza a los estudiates para que cuenten las frutas...", and the only contributor was "Adriana.Najera" (talk))
 • 12:41, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC French Numbers (content was: "Schüler lernen mit diesem Original Content auf französisch zu zählen. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/a57bef65-0945-415b-9b00-98d3cfef1d3d/067_Lerne_die_franzoesischen_Zahlen.vboard |iwb= }} ==Anleitung== # Starte das Video und lerne wie man auf französisch von 1-10 zählt. # Bewege das korre...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 12:40, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Friction (content was: "你知道為什麼球從斜坡上滑下來會停止嗎? 為什麼天冷時搓手心,手心會變熱呢? 是因為摩擦力!摩擦力的原理是甚麼呢? 摩擦力在生活中有哪些應用呢? <br>讓我們透過myViewBoard 原創教學輔助動畫來認識摩擦力! {{BR}} {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:40, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Friction (content was: "🤔 Why does a ball rolling down a hill finally come to a stop? <br>In the winter, why you rub your hands together quickly, you will feel them get warmer? <br>'''IT’S FRICTION!''' 🚵‍♂️ <br>What is ''friction''? Can you think of other examples of friction in your daily life? Let's learn this very real force and see what happens...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:40, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Fractions and Circles (content was: "A fraction (from Latin fractus, "broken") represents a part of a whole or, more generally, any number of equal parts. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/704ffe0f-876e-402a-b0f9-5f4ff31f323d/Fraction%20Circles-3.vboard <span class="RedButtonInner" title=".vBoard Download">'''.vBoard Download'''</span>] </div> ==Instructions== Use the pie slices at the top to complete the circles below in...")
 • 12:40, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Fractions and Circles (content was: "分數(來自拉丁語fractus,“broken”)表示整體的一部分,或任意數量的相等部分。 ==說明== 此myViewBoard原創內容包含: * 將圓餅切片拖移已完成下方完整的圓。 * 僅使用現有的切片,不任意複製或創建新的切片。 * 不限定玩家數量。 ==相關媒體== {{#evt:service=youtube|id=uztaAh4EEMo}} <div id="rod-original-content">    </div> {{DISPLAYTITLE:分數及圓餅圖}} {{tct:OrCo-nav-footer}}...")
 • 12:40, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC Fractions and Circles (content was: "Een breuk (van het Latijnse fractus, "gebroken") vertegenwoordigt een deel van een geheel of, meer algemeen, een willekeurig aantal gelijke delen. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/704ffe0f-876e-402a-b0f9-5f4ff31f323d/Fraction%20Circles-3.vboard <span class="RedButton...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 12:40, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC Fractions and Circles (content was: "Une fraction, du latin "fractus" < cassé, représente une part d'un tout, ou plus généralement un nombre équivalent de parts. {{frt:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/b99f173e-7e04-4466-8c78-a23eb29ab166/fr_-Fraction_Circles-3.vboard |iwb= }} ==Instructions== Utilise les parts de tarte en haut du canevas pour compléter de 3 manières différentes les cercles en dessous : * Fais glisser une "part" en bas de la forme pour...")
 • 12:40, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page es:OC Fractions and Circles (content was: "Una fracción (del latín fractus, "roto") representa una parte de un todo o, más generalmente, cualquier número de partes iguales. ==Instrucciones== Use las rebanadas de pastel en la parte superior para completar los círculos a continuación de tres maneras diferentes. * Arrastre un 'corte' a la forma de abajo para formar un círculo completo. * Use...", and the only contributor was "Adriana.Najera" (talk))
 • 12:40, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC Fractions and Circles (content was: "Ein Kreisdiagramm (wenn räumlich: Kuchen- oder Tortendiagramm) ist eine Darstellungsform für Teilwerte eines Ganzen als Teile eines Kreises. Das Kreisdiagramm ist kreisförmig und in mehrere Kreissektoren eingeteilt, wobei jeder Kreissektor einen Teilwert und der Kreis somit die Summe der Teilwerte (das Ganze) darstellt. Die alternative Benennung als Kuc...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 12:39, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Egg Balancing Challenge (content was: "端午節快樂! {{BR}} 在疫情之下,今年的端午節假期雖然乖乖待在家可能是強制性的,但是跟孩子的相處並不一定會很無聊。就讓我們安心在家迎接今年的防疫端午,一起來立蛋挑戰吧! {{BR}} myViewBoard 原創內容-防疫端午: 立蛋挑戰🐣 {{BR}} {{ent:RedButton |vboard...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:39, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Egg Balancing Challenge (content was: "'''Egg balancing''' 🥚 is a traditional Taiwanese practice at Dragon Boat Festival. If you can make an egg balanced on its end at exactly 12 noon on the day, you will supposedly receive good luck for the following year! {{BR}} 👉 We design the myViewBoard Originals - Egg Balancing Challenge 🐣 to let kids balance the eggs with famil...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:39, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Father Day (content was: "一年一度的88父親節即將到來,讓我們表達對爸爸的感謝吧!🌹 <br>myViewBoard原創內容在這個特別的日子裡,以繪本的形式設計,透過故事引導,讓兒童回想,我的爸爸是怎麼樣的呢? 父親於每個人心中的印象也許不同,但不變的是父親對於子女的付出與愛,...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:39, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Father Day (content was: "On Father’s Day, it’s time to come up with a heartfelt gift ​for the best dad.🌹 <br>We all love our fathers, but sometimes it's easy to forget to let him know that. <br>On this Father's Day, we designed myViewBoard Originals in the form of a picture book to guide kids think about who he is and prepare a special dish 🍽 for him...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:39, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Dragon Boat Festival (content was: "Happy Dragon Boat Festival! The fifth day of the fifth lunar month is a very special day in Taiwan and China. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/a2f9c7a2-aa50-40d2-a2b3-fffc01c7ba54/dragon_boat_festival.vboard |iwb= }} ==Instructions== # Play the video. # Select the correct 3D shape. # Create your own Zongzi using the ingredients provided. ==Related Media== {{#evt:service=youtube|id=0uITcvxcC1E}} <div id="rod-origi...")
 • 12:39, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Dragon Boat Festival (content was: "認識傳統節慶的故事及習俗由來,並將立體形狀的概念融入節慶教案讓兒童認識傳統習俗同時能夠融會貫通。 <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/112b71a9-a215-4d54-b89a-7d7032112ac1/dragon_boat_festival-TC.vboard <span class="RedButtonInner" title=".vBoard Download">'''.vBoard Download'''</span>] </div> ==Instructions== # 觀看影片認識端午節的...")
 • 12:39, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC Dragon Boat Festival (content was: "Gelukkig Draken Boot Festival! De vijfde dag van de vijfde maanmaand is een heel speciale dag in Taiwan en China. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/a2f9c7a2-aa50-40d2-a2b3-fffc01c7ba54/dragon_boat_festival.vboard <span class="RedButtonInner" title=".vBoard Download">''...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 12:38, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC Dragon Boat Festival (content was: "Joyeux festival des bateaux dragons ! Le cinquième jour du cinquième mois du calendrier lunaire est très spécial à Taïwan et en Chine. {{frt:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/e1e211f9-14ef-4177-9417-2bf4687ced45/dragonboatfestival-FR.vboard |iwb= }} ==Instructions== # Regarde la vidéo. # Retrouve les formes 3D dans les objets du quotidien. # Cuisine ton propre Zongzi en utilisant les ingrédients fournis ! ==Médias...")
 • 12:38, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC Dragon Boat Festival (content was: "Ein Drachenboot ist ein besonders langes, offenes Paddelboot, das ursprünglich aus China stammt. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/40397278-9252-41b3-87d1-3cd21104781f/095_Drachenboot_Festival.vboard |iwb= }} ==Anleitung== # Sehe dir das Video an. # Wähle die korrekte 3D From. # Mache dir deinen...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 12:38, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Dragon Boat Races (content was: "Children trace lines using fine motor movements with the small muscles in the hands to help them develop fine motor skills. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/bb278954-eec3-44a5-a05a-1c5de251305c/dragon_boat_races.vboard |iwb= }} ==Instructions== # Place the correct number of boys and girls for each dragon boat team participating in the competition. # Trace the lines from left to right. ==Related Media== {{#evt:serv...")
 • 12:38, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Dragon Boat Races (content was: "將簡單邏輯概念分類活動帶入教案,可幫助幼兒感知集合的意義,並逐步形成關於具體事物的集合概念。及鍛鍊精細動作訓練其小肌肉發展,訓練其知覺和動作協調的過程,增加傳遞節慶活動的趣味豐富性。 <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/d193ea9b-114c-4020-bb03-87ef04fb6f47/dragon_boat_races-TC.vboard <span class="RedBut...")
 • 12:38, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC Dragon Boat Races (content was: "Kinderen spelen de activiteit om de lijnen te volgen en deze fijne motorische bewegingen zijn de acties die worden uitgevoerd met de kleine spieren in de handen, waardoor kinderen fijne motoriek kunnen ontwikkelen. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/bb278954-eec3-44a5-...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 12:38, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC Dragon Boat Races (content was: "Les enfants utilisent cette activité pour tracer des lignes de gauche à droite. Cela permettra d'améliorer leurs compétences motrices en effectuant des actions précises et rapides ! {{frt:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/303a3979-9e47-4a74-a6aa-6219fc3aa130/dragon_boat_races-FR.vboard |iwb= }} ==Instructions== # Mets en place les garçons et les filles dans chaque équipe pour qu'ils participent à la compétition. # Jo...")
 • 12:38, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC Dragon Boat Races (content was: "Die Schüler verfolgen Linien, um ihre Feinmotorik zu verbessern. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/dc8ac637-1691-41e3-bffd-336eef5aeae7/094_Drachenbootrennen.vboard |iwb= }} ==Anleitung== # Platziere für jedes Drachenboot-Team die richtige Anzahl von Jungen und Mädchen. # Verfolge die Linien von...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 12:38, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Difference of 2 sets (content was: "This content encourages students to analyze and categorize the connections between two or more complex concepts by using Venn and Carroll diagrams. The Venn and Carroll diagrams may be over a hundred years old, but it's still highly used in today's modern lessons from science, math, and computing to arts and design. Its utility has gone beyond teaching logical thinking. * A [https://en.wikipedia.org/wiki/Carroll_diagram Carroll diagram] is a logic diagram used for grouping t...")
 • 12:38, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Difference of 2 sets (content was: "鼓勵學生運用卡洛爾圖與文氏圖的概念來分析分類兩個或多個複雜物件之間的聯結。 卡洛爾圖與文氏圖有百年的歷史,但在當今的課程中無論領域依然廣泛地被使用,它產生的影響遠超出教授邏輯思考的範圍。 * A [https://en.wikipedia.org/wiki/Carroll_diagram Carroll diagram] 是用於以是/否方式對事物進行分組的邏輯圖。 數字或物件分類為“ x”(具有屬性x)或“非x”(不具...")
 • 12:37, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC Difference of 2 sets (content was: "Deze inhoud moedigt studenten aan om de verbindingen tussen twee of meer complexe concepten te analyseren en te categoriseren met behulp van Venn- en Carroll-diagrammen. De Venn- en Carroll-diagrammen zijn misschien meer dan honderd jaar oud, maar worden nog steeds veel gebruikt in de moderne lessen van wetenschap, wiskunde en informatica tot kunst en des...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 12:37, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC Difference of 2 sets (content was: "Ce contenu utilise les diagrammes de Carroll et Venn pour encourager les étudiants à analyser et catégoriser les liens entre deux ou plusieurs concepts complexes. Même si les diagrammes de Venn et Carroll existent depuis plus d'une centaine d'années, ils sont, de nos jours, toujours très utilisés en sciences, en mathématiques et pour faire des calculs destinés aux arts et au design. Leur utilité a outrepassé l'enseignement de la pensée logique. * Un [https://en.w...")
 • 12:37, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page es:OC Difference of 2 sets (content was: "Este contenido facilita a los estudiantes para analizar y categorizar las conexiones entre dos o mas conceptos utilizando diagramas. El diagrama de Venn son diagramas que contienen una historia de mas de 100 años, sin embargo son altamente efectivos para lecciones de ciencia, matemática, arte y diseño pues desarollan el sentido común y lógica de los...", and the only contributor was "Adriana.Najera" (talk))
 • 12:37, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC Difference of 2 sets (content was: "In diesem Spiel müssen Schüler mit Hilfe eines Mengendiagramms den Zusammenhang von zwei oder mehreren Objekten analysieren und kategorisieren. Das Mengendiagramm mag schon einige Hundert Jahre alt sein, doch noch heute kommt es in allen möglichen Unterrichtsfächern zum Einsatz. * [https://de.wikipedia.org/wiki/Mengendiagramm Mengendiagramme] dienen...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 12:37, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Do You Want to Build a Snowman (content was: "This fun activity requires building a snowman using Four-Step Sequencing: First, Next, Then, Last. This helps kids practice logical sequence with reasoning and pave the way for reading and writing comprehension later on. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/95a60bd3-cac5-41ba-a119-04068d430b06/Snowman.vboard |iwb= }} ==Instructions== * Drag the correct labels to the empty squares. * Dress up the snowman at the end. ==Re...")
 • 12:37, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Do You Want to Build a Snowman (content was: "這個myViewBoard原創內容提供了一個有趣的活動來做個雪人。這個活動藉由練習邏輯順序,有助於往後的閱讀理解與寫作。 ==說明== 以時間為活動主軸,運用描寫事件的連接詞:首先(First),再來(Next),接著(Then),最後(Last)來完成雪人。 ==相關媒體== {{#evt:service=youtube|id=zu4c4vGHs0Y}} <div id="rod-original-content">    </div> {{DISPLAYTITLE: 聖誕節-想不想要做...")
 • 12:37, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC Do You Want to Build a Snowman (content was: "Voor deze leuke activiteit moet je een sneeuwpop bouwen met behulp van vierstapsreeksen: eerst, daarna, dan en als laatste. Dit helpt kinderen logische volgorde te oefenen met redeneren en de weg vrij te maken voor later lezen en schrijven. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 12:37, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC Do You Want to Build a Snowman (content was: "Cette activité amusante demande aux élèves de construire un bonhomme de neige en utilisant les connecteurs logiques : D'abord, Ensuite, Puis, Enfin Avec cette activité, les enfants développent leur capacité à penser avec cohérence, ce qui ouvre la voie à une meilleure compréhension orale et écrite. {{frt:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/6a4451d4-2582-4d2c-99ed-6db886d846cc/fr_snowman.vboard |iwb= }} ==Instruction...")
 • 12:36, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page es:OC Do You Want to Build a Snowman (content was: "Esta actividad tiene como objetivo construir un hombre de nieve utilizando cuatro pasos de secuencias: Primero, Siguiente, Luego, Por último. Esto ayudará a los niños en una lógico-practica secuencia de pasos con razonamiento y una secuencia para la compresión lectora y escrita. ==Instrucciones== * Arrastrar las palabras indicadas en los cuadros vacíos. * Vestir al hombre de nieve al final de la actividad. ==Multimedia Relacionada== {{#evt:service=youtube|id=zu...")
 • 12:36, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC Do You Want to Build a Snowman (content was: "In diesem Spiel müssen die Schüler in vier Schritten einen Schneemann bauen. Das Spiel hilft den Schülern logisch zu denken und Arbeitsschritte in der richten Reihenfolge abzuarbeiten. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/e46659d3-201d-4373-813a-02d71de61f47/059_Moechtest_du_einen_Schneemann_bauen....", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 12:36, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Dental Care (content was: "口腔健康的重要性值得我們與孩子討論,推動孩子學習如何正確照顧自己的牙齒。此課程檔案的目的為建立孩子口腔保健的好習慣,藉此鼓勵學生思考知識、選擇、行動之間的關係,並在互動性課程中學習提升自己健康的知識。 {{ent:RedButton |vboard=https://myview...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:36, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Dental Care (content was: "Oral health education is important that should be discussed with children and promoting the correct oral health behaviors. The objective of this myViewBoard Originals is to practice the good habits regarding oral health care. This myViewBoard Originals is designed to encourage students to think about the relationships between knowledge, choice, behavior, and enhanced human health wh...", and the only contributor was "Admin" (talk))
 • 12:36, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Density (content was: "'''myViewBoard原創內容:密度'''👨‍🔬👩‍🔬⏳💧🧪<br>透過影片輔助教學理解水在4度C的特性,瞭解為什麼冬天湖水沒有全部結冰的原因,並設計相關的活動引導學生學習: : 🎯水在4度C的特性。 : 🎯水在不同溫度下,密度跟體積...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:36, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Density (content was: "🌏EVERYDAY MYSTERIES-TAKE LEARNING BEYOND THE CLASSROOM AND INTO THE REAL WORLD.<br> Density is an important property in many materials engineering designs and applications. Why is the density of water maximum at 4 °C? How density changed by changing the temperature?<br> '''myViewBoard Originals''' - De...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:35, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Counting Finches Games (content was: "運用三隻鳥的圖像將數學的概念具象化,增加myViewBoard 原創內容設計的線上遊戲,讓學習數學變得更有趣! <br>'''''WE PLAY, WE ENGAGE, WE LEARN. LET’S INSPIRE EVERY CHILD TO LOVE LEARNING.''''' {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/e2550797-df0e-468f-...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:35, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Counting Finches Games (content was: "1st myViewBoard Originals - Counting Finches Games release, taking gaming to engage learners in the classroom! <br>'''''WE PLAY, WE ENGAGE, WE LEARN. LET’S INSPIRE EVERY CHILD TO LOVE LEARNING.''''' <br>Now, you can play myViewBoard Originals Games online on your iPad, your windows, your Chromebook, and/or any interactive touch device!...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:35, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Counting Finches (content was: "<big>利用三隻鳥的圖像將數學的概念具象化,讓學習數學變得更有趣!</big> {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/152f6f02-7ded-4d71-8d58-331a6f176bf1/Counting%20Finches_tc.vboard |iwb= }} ==指導說明== 🦜三隻鳥來數數遊戲一: 拖曳正確的數量,...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:35, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Counting Finches (content was: "In the U.S. early elementary teachers use the "counting bears" for various activities like counting and pattern recognition. <br>We design myViewBoard Originals - Counting Finches to go along with these virtual math manipulatives. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/bbf181f7-39f4-48e...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:35, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Combination Correspondence (content was: "This content uses Carroll and Venn diagrams to develop visual perception in students. The Venn and Carroll diagrams may be over a hundred years old, but it's still highly used in today's modern lessons from science, math, and computing to arts and design. Its utility has gone beyond teaching logical thinking. * A [https://en.wikipedia.org/wiki/Carroll_diagram Carroll diagram] is a logic diagram used for grouping things in a yes/no fashion. Numbers or objects are either categ...")
 • 12:35, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC Combination Correspondence (content was: "Deze inhoud gebruikt Carroll- en Venn-diagrammen om visuele perceptie bij studenten te ontwikkelen. De Venn- en Carroll-diagrammen zijn misschien meer dan honderd jaar oud, maar worden nog steeds veel gebruikt in de moderne lessen van wetenschap, wiskunde en informatica tot kunst en design. Het nut ervan is verder gegaan dan het onderwijzen van logisch de...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 12:35, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC Combination Correspondence (content was: "Ce contenu utilise les diagrammes de Carroll et Venn pour éveiller la perception visuelle des élèves. Même si les diagrammes de Venn et Carroll existent depuis plus d'une centaine d'années, ils sont, de nos jours, toujours très utilisés en sciences, en mathématiques et pour faire des calculs destinés aux arts et au design. Leur utilité a outrepassé l'enseignement de la pensée logique. * Un [https://en.wikipedia.org/wiki/Carroll_diagram diagramme de Carroll] est...")
 • 12:35, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page es:OC Combination Correspondence (content was: "Este contenido utiliza los diagramas de Venn para ayudar a estudiantes a desarrollar percepción visual. El diagrama de Venn son diagramas que contienen una historia de mas de 100 años, sin embargo son altamente efectivos para lecciones de ciencia, matemática, arte y diseño pues desarollan el sentido común y lógica de los estudiantes. * A [https:...", and the only contributor was "Adriana.Najera" (talk))
 • 12:34, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC Combination Correspondence (content was: "In diesem Spiel kommt ein Mengendiagramm zum Einsatz, mit dem die visuelle Wahrnehmung der Schüler verbessert werden soll. Das Mengendiagramm mag schon einige Hundert Jahre alt sein, doch noch heute kommt es in allen möglichen Unterrichtsfächern zum Einsatz. * [https://de.wikipedia.org/wiki/Mengendiagramm Mengendiagramme] dienen der grafischen Veransc...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 12:34, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Combination Correspondence (content was: "鼓勵學生運用卡洛爾圖與文氏圖的概念來分析分類兩個或多個複雜物件之間的聯結。卡洛爾圖與文氏圖已有百年的歷史,但在當今的課程中無論領域依然廣泛地被使用,它產生的影響遠超出教授邏輯思考的範圍。 * A [https://en.wikipedia.org/wiki/Carroll_diagram Carroll diagram] 卡洛爾圖是用於以是/否方式對事物進行分組的邏輯圖。 數字或物件分類為“ x”(具有屬性x)或“...")
 • 12:34, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Colors of Seasons (content was: "🏖🏝🏜🌄🏔🌿🍂🍁🍃🔴🟠🟡🟢🔵🟣 <br>從四季的色彩來觀察不同的顏色配置。讓學生們能夠觀察及分析大自然中顏色的變化,從自然色彩搭配的美感來進行配色練習。期盼利用美感教育培養學生對色彩的感知能力與審美素養。 {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/08870fd7-2f20-4591-a2ae-0b049ca60a27/Color_Season_TC.vboard |iwb= }} ==指導...")
 • 12:34, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Colors of Seasons (content was: "🏖🏝🏜🌄🏔🌿🍂🍁🍃🔴🟠🟡🟢🔵🟣 <br>Each season has its own magical colors! This myViewboard Originals - Colors of Seasons will guide the students to find a color scheme in different seasons. <br>They will be encouraged to use those color codes to pair them with each other and think about the meaning of color to develop their perception of color. <br>Through aesthetic education, students will learn to appreciate the beauty of the world and cultiva...")
 • 12:34, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Color Quiz (content was: "Do you use the right or left side of your brain? Take this simple color quiz and you might end up learning something new about yourself. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/04354384-8562-477f-a23a-0431373b8e49/color3.vboard <span class="RedButtonInner" title=".vBoard Download">'''.vBoard Download'''</span>] </div> ==Instructions== This activity has several sections: * Look at the words a...")
 • 12:34, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Color Quiz (content was: "你究竟是右腦型人還是左腦型人呢?完成這個有趣的測驗,幫助你正確且客觀的了解自己的天賦及優勢吧! ==說明== 此myViewBoard原創內容包含: * 大聲地唸出每個字的“顏色”,而不是字的意思。 * 啟動計時器,大聲地唸出每個字的顏色,而不是字的意思,並記錄下完成的秒數。 * 找到顏色及字相符的“字”,並將它們移動至答案欄。 在最後一頁上,紀錄你回答...")
 • 12:34, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC Color Quiz (content was: "Gebruik je de rechter- of linkerkant van je hersenen? Doe deze eenvoudige kleurenquiz en misschien leer je iets nieuws over jezelf. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/04354384-8562-477f-a23a-0431373b8e49/color3.vboard <span class="RedButtonInner" title=".vBoard Downloa...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 12:34, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC Color Quiz (content was: "Utilises-tu la partie droite ou gauche de ton cerveau ? Complète ce quiz et tu apprendras sûrement quelque chose de nouveau sur toi même. {{frt:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/831993f0-31ae-4929-83e7-227703cd7066/fr_color3.vboard |iwb= }} ==Instructions== Cette activité est divisée en plusieurs parties : * Regarde les mots et dis de quelle ''couleur'' ils sont écrits. Tu ne dois pas lire le mot écrit. * Démarre le c...")
 • 12:33, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page es:OC Color Quiz (content was: "Utilizas el lado derecho o izquierdo de tu cerebro? Descubrelo con esta actividad y terminaras aprendiendo algo nuevo acerca de ti. ==Indicaciones== Esta actividad contiene varias secciones: * Observa las palabras y di el color de cada palabra. * Inicia el temporizador, luego observa las palabras y di el color de cada una de ellas. No el color que esta...", and the only contributor was "Adriana.Najera" (talk))
 • 12:33, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC Color Quiz (content was: "Benutzt du Deine linke oder rechte Gehirnhälfte? Mit diesem Quiz könntest du sogar etwas über dich selbst erfahren. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/5291df4e-f616-4bc7-8c80-a2aad4489a6a/042_Farben_Quiz.vboard |iwb= }} ==Spielanleitung== Das Spiel hat verschiedene Sektionen: * Schau Dir das Wort...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 11:10, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Coding Ambulance (content was: "“In today's high-tech and ever-changing world, it is increasingly clear that students need to be able to think critically and resolve complex and ill-defined problems in order to truly thrive in the environment where they are one day expected to live and work.” ~ Schön, 1987; Ventura, Lai, and DiCerbo, 2017. One approach to make students better at solving problems and expressing solutions is to teach computational thinking. Understanding the basics of coding helps stude...")
 • 11:10, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Coding Ambulance (content was: "“在當今高科技且瞬息萬變的世界中,越來越明顯的是學生需要能進行批判性思考,並解決複雜且難以定義的問題,以便在未來預期的生活及工作環境中真正的蓬勃發展。” ~ Schön, 1987; Ventura, Lai, and DiCerbo, 2017. 教導計算機思維是一種讓學生能更好的處理問題及表達解決方案的方法。 學習程式的基礎知識有助於學生對事物的運行方式更加了解。 此myViewboard原創內...")
 • 11:10, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC Coding Ambulance (content was: "“In de hightech en steeds veranderende wereld van vandaag wordt het steeds duidelijker dat studenten kritisch moeten kunnen denken en complexe en slecht gedefinieerde problemen moeten oplossen om echt te gedijen in de omgeving waar ze naar verwachting op een dag zullen leven en werk." ~ Schön, 1987; Ventura, Lai en DiCerbo, 2017. Een benadering om st...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 11:10, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC Coding Ambulance (content was: ""Dans notre monde actuel, un monde high-tech en constante évolution, il est de plus en plus certain que les étudiants doivent être capables de penser de manière critique et de résoudre des problèmes complexes et mal définis, afin de pouvoir être capables de s'épanouir dans l'environnement où ils seront amenés à vivre et à travailler." <br> ~ Schön, 1987; Ventura, Lai, et DiCerbo, 2017. Enseigner la pensée computationnelle est l'un des moyens de préparer les él...")
 • 11:09, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page es:OC Coding Ambulance (content was: "“En el mundo actual de alta tecnología y en constante cambio, está cada vez más claro que los estudiantes deben ser capaces de pensar críticamente, resolver problemas complejos y mal definidos para prosperar verdaderamente en el entorno que viven." ~ Schön, 1987; Ventura, Lai, and DiCerbo, 2017. Una manera de ayudar a los estudiantes en la resolución de problemas y expresar soluciones es enseñar pensamiento computacional. El entendimiento de las herramientas básicas...")
 • 11:09, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC Coding Ambulance (content was: "Dieser myViewboard Original Content vermittelt Schüler die Grundidee von Programmierung. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/f168304b-d269-4611-9cb2-efb1c165c4b5/044_Programmier_Krankenwagen.vboard |iwb= }} ==Anleitung== Bewege die Blöcke so, dass der Krankenwagen seinen Weg ins Krankenhaus findet....", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 11:09, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Color 2 (content was: "This lesson integrates myViewBoard Clips with myViewBoard Original Content activities to increase students engagement and participation in the classroom. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/dc44a8f3-272f-47cf-bfef-8e1facd1f66a/color2.vboard |iwb=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 11:09, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC Color 2 (content was: "Deze les integreert myViewBoard-clips met myViewBoard Original Content-activiteiten om de betrokkenheid en deelname van leerlingen in de klas te vergroten. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/dc44a8f3-272f-47cf-bfef-8e1facd1f66a/color2.vboard <span class="RedButtonInner"...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 11:09, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Color 1 (content was: "This lesson integrates myViewBoard Clips with myViewBoard Original Content activities to increase students engagement and participation in the classroom. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/5c1b5e36-0523-425e-a903-292fd5d67e7e/color-val.vboard |iwb=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/cebbec3d-cbfe-443d-a9d3-2885dd99747b/color-val.iwb }} ==Instructions== Use the video to match the color to the...")
 • 11:09, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC Color 1 (content was: "Deze les integreert myViewBoard-clips met myViewBoard Original Content-activiteiten om de betrokkenheid en deelname van leerlingen in de klas te vergroten. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/5c1b5e36-0523-425e-a903-292fd5d67e7e/color-val.vboard <span class="RedButtonInn...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 11:09, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC Color 1 (content was: "Diese Lektion integriert myViewBoard Clips in myViewBoard Original Content, um das Schülerengagement und die Mitarbeit im Klassenzimmer zu erhöhen. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/1847d58a-9b13-4495-aa03-d238b1d60dcb/062_Farben.vboard |iwb= }} ==Anleitung== Ordne mit Hilfe des Videos die Farben...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 11:08, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC City 3 (content was: "Drag the pictures and the corresponding description into the girds. To know what happens in the city. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/623a30f8-78dd-4f46-a26e-967826c4d5f9/city3-val%20.vboard |iwb=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/b19c01d5-6d7e-45cc-afab-3764f887798b/city3.iwb }} ==Instructions== # Watch the video. # What kind of people and objects would be here? ==Related Media== {{#e...")
 • 11:08, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC City 3 (content was: "Sleep de afbeeldingen en de bijbehorende beschrijving naar de gordels. Weten wat er in de stad gebeurt. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/623a30f8-78dd-4f46-a26e-967826c4d5f9/city3-val%20.vboard <span class="RedButtonInner" title=".vBoard Download">'''.vBoard Download'...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 11:08, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC City 3 (content was: "Fais glisser les étiquettes dans la case de la grille correspondante pour découvrir ce qu'il se passe dans la ville. {{frt:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/f41ee3c2-fed1-44a3-953c-25a9800d4f0c/ville3.vboard |iwb= }} ==Instructions== # Regarde la vidéo. # Qui et quoi se trouve dans tel lieu ? ==Médias associés== {{#evt:service=youtube|id=KhzkaMJB63Y}} <div id="rod-original-content">    </div> {{BR}} {{frt...")
 • 11:08, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC City 3 (content was: "Ziehe die Bilder und Beschriftungen in die Tablle. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/348d2cc9-1ea0-417b-953f-16b78e03fe84/085_Stadt_3.vboard |iwb= }} ==Anleitung== # Sehe dir das Video an. # Welche Personen und Objekte könnten hier sein? Und was kann man hier machen? # Fülle die Tabelle mit den k...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 11:08, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC City 2 (content was: "Watch the video to move the correct word to match the building. To learn the basic vocabulary of the buildings in the city and listen to its pronunciation. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/e81f4d16-a4c2-49b0-9127-10bd21c2322e/city2-val.vboard |iwb=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/090c4618-84b7-4acb-b8a0-de721dae723e/city2.iwb }} ==Instructions== # Watch the video. # What are these bui...")
 • 11:08, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC City 2 (content was: "Bekijk de video om het juiste woord te verplaatsen zodat het bij het gebouw past. Om de basiswoordenschat van de gebouwen in de stad te leren en naar de uitspraak te luisteren. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/e81f4d16-a4c2-49b0-9127-10bd21c2322e/city2-val.vboard <sp...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 11:08, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC City 2 (content was: "Regarde la vidéo et découvre le vocabulaire en anglais de la ville. {{frt:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/53ba9200-e641-4d90-909b-aad5cc50b7ec/ville2.vboard |iwb= }} ==Instructions== # Regarde la vidéo # Comment s'apelle ce bâtiment en anglais ? La réponse est dans la vidéo ! ==Média associés== {{#evt:service=youtube|id=Eyl37r-MYl8}} <div id="rod-original-content">    </div> {{BR}} {{frt:OrCo-nav-foot...")
 • 11:08, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC City 2 (content was: "Schaue das Video an und ziehe das korrekte Wort zum jeweiligen Gebäude. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/22ad7f73-2bd7-4465-a071-80848e849be7/084_Stadt_2.vboard |iwb= }} ==Anleitung== # Sehe dir das Video an. # Wie wird das Gebäude bezeichnet? - Die Antwort ist im Video. # Beschrifte die verschi...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 11:07, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Christmas Finding Patterns (content was: "A pattern sequence activity which requires children to identify repeating patterns. Can you tell which object comes next? In a number sequence, patterns help us guess what the next number will be. For example, I can go from 8 to 16 to 24 to 32 to 40. So what's the pattern here? How did I get from 8 to 16? Can I get the same way from 16 to 24 and 24 to 32? Can I use this pattern to continue the sequence? In this activity, we will be using both colors and numbers to teach chi...")
 • 11:07, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Christmas Finding Patterns (content was: "這個myViewBoard原創內容藉由聖誕節主題,讓學生利用觀察顏色或是數列的變化,引導學生了解數列與等差數列的意義。希望培養學生從生活中觀察數學規律,增進數學素養的提昇。 ==說明== 聖誕節- 讓我們來幫助馴鹿裝飾聖誕樹吧! * 找出顏色變化的規律,安裝上正確顏色的燈泡。 * 找出數...", and the only contributor was "Admin" (talk))
 • 11:07, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC Christmas Finding Patterns (content was: "Een patroonreeksactiviteit waarbij kinderen herhalende patronen moeten identificeren. Kunt u zien welk object hierna komt? In een nummerreeks helpen patronen ons te raden wat het volgende nummer zal zijn. Ik kan bijvoorbeeld van 8 naar 16 naar 24 naar 32 naar 40 gaan. Dus wat is het patroon hier? Hoe ben ik van 8 naar 16 gekomen? Kan ik op dezelfde manier...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 11:07, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC Christmas Finding Patterns (content was: "Trouve la suite ! est une activité qui demande aux enfants d'identifier une suite logique. Peux-tu me dire quel est le motif suivant ? Dans une suite logique de nombres, les modèles nous aident à deviner quel sera le prochaine nombre. Par exemple 8-16-24-32-40. Devines-tu quel est le modèle ici ? Comment est on passé de 8 à 16 ? Est-il possible de passer de 16 à 24 de la même manière ? Et de 24 à 32 ? Est-il possible d'utiliser ce modèle pour continuer la suite ?...")
 • 11:07, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page es:OC Christmas Finding Patterns (content was: "Una actividad de secuencia de patrones para ayudar a niños a reconocer patrones. En un numero de secuencia, patrones nos ayudara a reconocer qué numero es siguiente. Por ejemplo, en la secuencia de 8 a 16 a 24 a 32 a 40. ¿Cuál será el siguiente patrón? En esta actividad se utilizaran colores y números. Será de gran ayuda para desarrollar habilidades tales como análisis y reconocimiento de patrones. ==Instrucciones== * Estudia el color de las figuras/números y...")
 • 11:07, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC Christmas Finding Patterns (content was: "Kinder müssen sich wiederholende Muster erkennen. Kennst du das nächste Objekt? In einem Zahlenmuster können wir erkennen die nächste passende Zahl in einer Reihe erkennen. Zum Beispiel nehmen wir jetzt die 8. Also: 8, 16, 24, 32, 40, ... Welches Muster können wir hier erkennen? Hier ist es ganz einfach, jedes Mal wir die Zahl 8 hinzuaddiert. In di...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 11:07, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC City 1 (content was: "Watch the video to have a virtual city tour. To know the buildings in the city. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/3dee6255-5565-4858-a007-b051b0f8efa5/city1-val.vboard |iwb=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/18eb6b89-dc9d-404a-8bf9-9c15e7595fae/city1.iwb }} ==Instructions== # Watch the video. # Follow the video and draw arrows in order. ==Related Media== {{#evt:service=youtube |urlargs=...")
 • 11:06, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC City 1 (content was: "Bekijk de video voor een virtuele rondleiding door de stad. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/3dee6255-5565-4858-a007-b051b0f8efa5/city1-val.vboard <span class="RedButtonInner" title=".vBoard Download">'''.vBoard Download'''</span>] </div><div class="RedButtonOuter"...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 11:06, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC City 1 (content was: "Regarde la vidéo et retrace le parcours au sein de la ville. {{frt:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/d54a4b22-5476-4080-b04b-02cf0519ce55/ville1.vboard |iwb= }} ==Instructions== # Regarde la vidéo. # Suis le parcours de la vidéo et trace des flèches dans l'ordre. ==Médias associés== {{#evt:service=youtube|id=XNHahRJIiQE}} <div id="rod-original-content">    </div> {{BR}} {{frt:OrCo-nav-footer}} {{DISPLAY...")
 • 11:06, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC City 1 (content was: "Schaue das Video an und lerne mehr über die verschiedenen Gebäude. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/a00889ad-69dd-4d10-8e59-e3d600b4d69b/083_Stadt_1.vboard |iwb= }} ==Anleitung== # Schaue das Video an. # Verbinde die Gebäude mit Pfeilen dem Video entsprechend. ==Verwandte Medien== {{#evt:ser...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 11:06, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Butterfly life cycle (content was: "This activity demonstrates how to integrate a KWL chart and a video to teach the life cycle of a butterfly. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/068f2cec-ac1b-49d4-b744-83ef6e495f25/butterfly_lifecycle.vboard |iwb= }} ==Instructions== Use a KWL board to introduce the lesson: # Drag and drop a KWL myViewBoard Original Content Background on the Canvas. # Ask students what they already know about the life cycle of a butterf...")
 • 11:06, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Butterfly life cycle (content was: "毛毛蟲是如何變成蝴蝶?這其中經歷了什麼過程呢?myViewBoard原創內容結合KWL圖表以及影片輔助教學,增進學生們在課堂上的互動與學習效果。 ==Instructions== KWL討論與初步講解: # 您可以將myViewBoard原創內容的KWL背景圖拖放到畫布上。 # 讓學生們討論對蝴蝶的生命週期已經了解的知識填寫到“ K”列。 # 向學生詢問他們想了解蝴蝶的生命週期的知識,並填寫“ W”...")
 • 11:06, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC Butterfly life cycle (content was: "Deze activiteit laat zien hoe je een KWL-diagram en een video kunt integreren om de levenscyclus van een vlinder te leren. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/068f2cec-ac1b-49d4-b744-83ef6e495f25/butterfly_lifecycle.vboard <span class="RedButtonInner" title=".vBoard Down...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 11:06, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC Butterfly life cycle (content was: "Cette activité permet de montrer comment un tableau KWL et une vidéo peuvent être utilisés pour apprendre à des élèves le cycle de la vie d'un papillon. {{Note-yellow|Un tableau KWL renvoie à la méthode d'apprentissage créée par Donna Ogle en 1986. Il invite les élèves à s'interroger sur ce qu'ils savent déjà (Know), ce qu'ils veulent apprendre (Want) et, finalement, sur ce qu'ils ont appris (Learn). Cette méthode permet à l'élève de construire son propre ry...")
 • 11:05, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC Butterfly life cycle (content was: "Dieser Original Content erklärt den Schülern die verschiedenen Lebenszyklen von Schmetterlingen. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/2c309671-04c8-4457-bf58-b9e343ba701b/065_Lebenszyklen_eines_Schmetterlings.vboard |iwb= }} ==Anleitung== # Fragen Sie Ihre Schüler was diese bereits über Schmetter...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 11:05, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Capillary Action (content was: "You accidentally knock over the glass and spill some water. You grab a paper towel and put it over the puddle. The water immediately soaks into the paper towel and the counter is dry. You've just used capillary action to clean up your mess! What is Capillary Action? A collection of myViewboard Originals Backgrounds- Experiment Worksheets...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 11:05, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC Capillary Action (content was: "Je stoot per ongeluk het glas om en morst wat water. Je pakt een papieren handdoek en legt deze over de plas. Het water trekt onmiddellijk in de papieren handdoek en het aanrecht is droog. Je hebt zojuist capillaire werking gebruikt om je troep op te ruimen! Wat is capillaire werking? Een verzameling myViewboard Originals Background- Experiment Worksheets...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 11:05, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Body Parts (content was: "Students will learn to identify common body parts. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/ddeae3fc-5124-4bc5-9910-562eab9eafd1/body_parts.vboard |iwb= }} ==Instructions== 💡 Activities in this exercise: * Play the video to help students review their body parts. . * Drag the words into the boxes to the matching body parts. *...", and the only contributor was "Admin" (talk))
 • 11:04, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Build A House (content was: "🏡 Stefano Dorata, a Rome-based architect and designer, believes that architecture is the container of human emotion! As people now tend to stay at home more often, while staying at home might be mandatory, it doesn’t have to be boring with kids. Let’s learn more about the house we stay in and practice the visual-spatial thinking sk...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 11:04, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Build A House (content was: "建築師姚仁喜認為建築是人類情感的容器。在疫情之下,雖然乖乖待在家可能是強制性的,但跟孩子的相處並不一定會很無聊。就從瞭解我們所居住的房子構造並來加以練習視覺空間的思維能力。 {{BR}} 我們設計了兩個myViewBoard 原創內容,讓國小低年級的學...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 11:04, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Blocks Puzzle (content was: "The old-school blocks puzzle is now available on your digital whiteboard in '''#myViewBoardEcosystem!''' <br>Make learning through play and have fun! This '''myViewBoard Originals – Blocks Puzzle''' 🧩 links art and mathematics to build children’s #STEAM skills. <br>Ideal to learn geometric terms,...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 11:04, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Blocks Puzzle (content was: "積木遊戲向來被認為是有益於兒童發展的教具,當孩子開始玩積木,代表孩子的遊戲發展已經從感官遊戲、功能性遊戲進階到建構性遊戲了。 <br>透過積木遊戲可以訓練邏輯思維能力、觀察力與洞察力。 <br>更進一步培養空間推理能力,發揮創造力與問題解決...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 11:04, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Architecture Puzzle (content was: "This content will help students identify shapes in famous architecture through a virtual tour found around the world. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/f793a0d3-7383-4f19-857e-fc67a1c12af4/architecture-puzzle.vboard |iwb= }} ==Instructions== * Work in groups to investigate and describe various shapes in famous architectural work around the world. * This puzzle helps students develop basic skills such as shape recognitio...")
 • 11:04, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Architecture Puzzle (content was: "你住在埃及?那在吉薩金字塔附近,你一定已經欣賞到了非常壯麗的風景! 所以,你能認出世界上各地著名的建築物嗎? 在世界地理的教學上,很多人可能不知道代表著世界許多國家文化和歷史的重要古蹟。這個myViewBoard原創內容-建築拼圖,透過拼圖的方式,幫助學生識別建築物的形狀和...", and the only contributor was "Admin" (talk))
 • 11:04, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC Architecture Puzzle (content was: "Deze inhoud helpt studenten vormen in beroemde architectuur te identificeren door middel van een virtuele rondleiding over de hele wereld. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/f793a0d3-7383-4f19-857e-fc67a1c12af4/architecture-puzzle.vboard <span class="RedButtonInner" ti...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 11:03, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC Architecture Puzzle (content was: "Les élèves peuvent s'amuser à identifier des monuments célèbres à partir de leur silhouette lors d'un tour du monde virtuel. {{frt:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/679fe533-2764-4585-b8a9-fd621eecb6cb/fr_architecture-puzzle.vboard |iwb= }} ==Instructions== Cette activité permet de : * Travailler en groupes pour chercher et décrire les différentes formes des monuments célèbres du monde entier. * Développer des co...")
 • 11:03, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page es:OC Architecture Puzzle (content was: "Este contenido ayudara a los estudiantes a identificar sitios históricos arquitectónicos mediante un tour virtual alrededor del mundo. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/f793a0d3-7383-4f19-857e-fc67a1c12af4/architecture-puzzle.vboard |iwb= }} ==Instrucciones== * Trabaja en grupos para investigar y describir las diferentes formas de lugares con arquitectura famosa alrededor del mundo. * Este rompecabezas ayudará a d...")
 • 11:03, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC Architecture Puzzle (content was: "In diesem Spiel lernen die Schüler einige der interessanten Architekturen der Welt kennen. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/29d88191-c493-45bd-80d9-54c1d7ef88f8/058_Bauwerke_raten.vboard |iwb= }} ==Anleitung== * Geeignet für Gruppenarbeiten. Die Schüler sollen gemeinsam des jeweilige Bauwerk er...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 11:02, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Acidity index-pH (content was: "This activity teaches students about the pH values of common household items. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/d8fb84f1-4db8-407e-9b6f-6d4e0e81042e/pH.vboard |iwb= }} ==Related Media== {{#evt:service=youtube |urlargs=cc_load_policy=1&cc_lang_pref=en&rel=0 |id=spkZW8eakxQ}} {{BR}} {{ent:Blue_note |1=''You also may be interested in other Original Content:'' : Capillary Action : OC_Static_Electri...")
 • 11:02, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Acidity index-pH (content was: " 我們藉由簡單分辨日常生活溶液之pH值的課程,製作一個myViewBoard原創內容,分享如何透過myViewBoard 的工具讓線上遠距教學更有互動性! myViewBoard原創內容結合均一教育平台的影片輔助教學,讓老師們在進行線上遠距教學的時候,可以先運用均一的影片輔助教學,再接著進行課堂活動,來看看學生們是否已經吸收授課的內容。而學生們在家中可以使用手機或平板...")
 • 11:02, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC Acidity index-pH (content was: "Deze activiteit leert studenten over de pH-waarden van gewone huishoudelijke artikelen. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/d8fb84f1-4db8-407e-9b6f-6d4e0e81042e/pH.vboard <span class="RedButtonInner" title=".vBoard Download">'''.vBoard Download'''</span>] </div> ==Ger...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 11:02, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC Acidity index-pH (content was: "Cette activité du Contenu Original apprend aux élèves à se familiariser avec les valeurs pH de solutions de la vie quotidienne. {{frt:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/7b05acd5-ed12-4806-a10b-6c8cc1420e2f/pH_FR.vboard |iwb= }} ==Instructions== * Regardez la vidéo et découvrez les notions d'acidité, pH, solution basique ... veulent dire. * Retrouvez la valeurs pH des solutions rencontrées au quotidien * Vérifiez vos r...")
 • 11:02, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC Acidity index-pH (content was: "Schüler können sich mit den pH-Werten gängiger Lösungen/Flüssigkeiten vertraut machen. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/a270e3cb-060e-4380-a96e-c4b7e74d839e/074_pH_Werte.vboard |iwb= }} ==Verwandte Medien== {{#evt:service=youtube|id=IWTdQ8W_3UI}} <div id="rod-original-content">  &nbsp...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 11:01, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC About the Moon (content was: "🌏 EVERYDAY MYSTERIES-TAKE LEARNING BEYOND THE CLASSROOM AND INTO THE REAL WORLD. <br>The Mid-Autumn Festival is coming, are you ready to go outside and admire the moon with your students, friends, family together? <br>Have you ever looked up at the sky and noticed how the Moon changes shape each night? 🌓🌒🌚🌘🌗🌖🌕🌝 <br>The Moon doesn’t emit light itself, the 'moonlight' we see is actually the Sun's light reflected off the lunar surface. <br>This Mid-Aut...")
 • 11:01, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC About the Moon (content was: "🌏 EVERYDAY MYSTERIES-TAKE LEARNING BEYOND THE CLASSROOM AND INTO THE REAL WORLD. <br>中秋節快到了,準備好帶學生(家人)一起賞月了嗎?你是否曾經抬頭仰望天空,而注意到月亮每晚的形狀變化?🌓🌒🌚🌘🌗🌖🌕🌝 {{ent:RedButton |olf=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/cf898525-ad77-461d-b719-2a9a1b651a73/Moon_2021_TC.olf }} ==說明== 今年中秋節就讓我們來了解月亮變化的規...")
 • 11:01, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC About the Moon (content was: "Heb je ooit naar de lucht omhoog gekeken en opgemerkt hoe de maan elke nacht van vorm verandert? Nou, het verandert helemaal niet van vorm! De maan zendt zelf geen licht uit, het ‘maanlicht’ dat we zien is eigenlijk het licht van de zon dat wordt weerkaatst door het maanoppervlak. * Maanfasen [https://en.wikipedia.org/wiki/Lunar_phase]: De maan draait...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 11:01, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC About the Moon (content was: "As-tu déjà regardé le ciel et remarqué comment la lune change de forme chaque nuit ? En vérté, elle ne change pas du tout de forme !<br> La lune n'est pas une source lumière en elle-même, le "clair de lune" est en fait la réflexion du soleil par la surface de la lune. * Phases de la lune [https://en.wikipedia.org/wiki/Lunar_phase]: La lune est en orbite autour de la Terre, le soleil éclaire différentes parties de sa surface. La forme de la lune ne change pas chaqu...")
 • 11:01, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page es:OC About the Moon (content was: "¿Alguna vez has visto hacia el cielo y notado la manera en que la luna cambia su forma a medida pasan los días? Realmente la luna no cambia su forma en absoluto. La luna no emite luz propia, la luz de la luna que experimentamos es en realidad la reflexión de la luz solar sobre la superficie lunar. * Fases de la Luna [https://en.wikipedia.org/wiki/Lun...", and the only contributor was "Adriana.Najera" (talk))
 • 11:01, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC About the Moon (content was: "Hast du schon einmal zum Himmel hoch geschaut und festgestellt, dass der Mond jede Nacht ein bisschen anders ausschaut? Tatsächlich ändert der Mond seine Form jedoch nie. Zudem leuchtet, bzw. scheint der Mond an sich auch gar nicht, sondern er reflektiert nur das Sonnenlicht. * Mondphase [https://de.wikipedia.org/wiki/Mondphase]: Als Mondphasen bezeichn...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 11:00, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC 3D Shapes Anchor Chart (content was: "3D Shapes are super exciting for students! They are always easy to take an interest in these shapes and think of examples of shapes in everyday real life. The anchor chart will be helpful in getting their minds started as they are reminded of everyday shapes and practicing the logical thinking ability and Visual-Spatial Intelligence. Let’s begin our 3D shapes in math by recalling what we have already known about 3D solids to help us fill into anchor chart on myViewBoard Ori...")
 • 11:00, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC 3D Shapes Anchor Chart (content was: "5歲開始兒童逐漸發展邏輯概念,已經可認識且學習3D形狀的概念。 以現實生活中的物品,讓兒童與3D形狀做連結,訓練兒童邏輯思維能力,提高孩子的抽象視覺能力。 <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/d3337ca4-651b...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 11:00, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC 3D Shapes Anchor Chart (content was: "3D-vormen zijn super spannend voor studenten! De ankerkaart kan nuttig zijn, omdat kinderen worden herinnerd aan alledaagse vormen en het logisch denkvermogen en visueel-ruimtelijke intelligentie te oefenen. Laten we beginnen met onze 3D-vormen in wiskunde door te herinneren aan wat we al wisten over 3D-volumen om ons te helpen bij het invullen van de an...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 11:00, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC 3D Shapes Anchor Chart (content was: "Les formes 3D c'est trop cool ! Les élèves sont souvent très intéressés par les formes et essayent des les associer avec des objets rencontrés au quotidien. Cette nouvelle activité les aidera à se remémorer les formes de tous les jours et à pratiquer leur capacité de penser logiquement ainsi que leur intelligence spatio-visuelle. C'est parti pour ce nouvel exercice qui fait suite à l'activité Solides 3D {{frt:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/m...")
 • 10:59, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC 3D Shapes Anchor Chart (content was: "Schüler müssen die Kanten und Flächen verschiedener Formen zählen. Mit der Bildsuche müssen Beispiele gefunden werden. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/3b3b812b-8b6c-457e-a5c9-5c1b76af41ac/093_3D_Formen_2.vboard |iwb= }} ==Anleitung== # Schau dir das Video an. # Zähle die Flächen und Katen...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 10:54, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs set 41761 as the approved revision for "Whiteboard for Windows"
 • 15:26, 14 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs set 41744 as the approved revision for "Welcome to myViewBoard Wiki"
 • 15:26, 14 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page File:Whats-new August-22-13-770x515.png
 • 15:26, 14 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs created page File:Whats-new September-22-770x515.png
 • 15:26, 14 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs uploaded File:Whats-new September-22-770x515.png
 • 13:38, 14 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs set 41740 as the approved revision for "Windows 版數位白板"
 • 13:15, 14 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs set 40627 as the approved revision for "myViewBoard Sens"
 • 13:15, 14 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs set 40466 as the approved revision for "myViewBoard Sens"
 • 13:14, 14 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs set 41738 as the approved revision for "myViewBoard Sens"
 • 13:14, 14 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs created page myViewBoard Sens (Created page with "{{Breadcrumb2 |1=tc:Welcome_to_myViewBoard |2=Sens }} <div class="DesktopOnly"><div style="width:250px;min-width:250px;min-height:300px; height:auto;b...")
 • 13:09, 14 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs changed group membership for Ruby.Chen from (none) to TaiwanOffice, Approvers and Upload Wizard campaign editor
 • 13:08, 14 September 2022 User account Ruby.Chen talk contribs was created by Marina.Maternovskaya talk contribs
 • 14:29, 12 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs set 41703 as the approved revision for "myViewBoard Manager"
(newest | oldest) View (newer 500 | ) (20 | 50 | 100 | 250 | 500)