All public logs

Jump to navigation Jump to search

Combined display of all available logs of myViewBoard. You can narrow down the view by selecting a log type, the username (case-sensitive), or the affected page (also case-sensitive).

Logs
(newest | oldest) View (newer 250 | ) (20 | 50 | 100 | 250 | 500)
 • 13:32, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:US Map Puzzle (content was: "#REDIRECT tr:OC US Map Puzzle", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 13:32, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Kanban board (content was: "在課堂上該如何管理學生的任務分配呢? ==說明== Kanban(看板管理) 運用在課堂上,老師們可以透過Kanban(看板管理) 來改善學生的學習和組織能力。影片中,老師可以先將要執行的任務寫在便利貼上,放在“待辦事項”(TO DO),接著將任務分配給學生。當學生開始進行任務時,將任務移到“正在處理”(DOING)。完成任務後,將其移至“完成”(DONE)。 您可以使用...")
 • 13:32, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC Kanban board (content was: "Deze activiteit is een voorbeeld van hoe leerkrachten gemakkelijk een Kanban-bord kunnen gebruiken Whiteboard for Windows. Als je hulp nodig hebt, heeft de tweede pagina een hyperlink naar de wikipagina, zodat je een korte handleiding hebt over het gebruik sticky notes. Je kunt ook de ingesloten Magic Box/YouTube video bekijken. <div cl...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 13:32, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC Kanban board (content was: "Cette activité vous propose de découvrir comment, en tant que professeur, vous pouvez facilement utiliser le tableau Kanban sur myViewBoard pour Windows. Le tableau Kanban (du japonais カンバン, "fiche cartonnée") est un système d’organisation de la production dont l'invention dans les années 60 est attribuée à l'ingénieur Taiichi Ōno. Les fiches cartonnées étaient accrochées au produit permettant un suivi de la ligne de productio...")
 • 13:32, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page es:OC Kanban board (content was: "Esta actividad es un ejemplo de como los maestros pueden utilizar facilmente una Kanban board en Whiteboard for Windows. Si de verdad necesitas ayuda, la segunda pagina contiene un hyperlink a la pagina de Wiki, asi que tienes una guia rapida de como utilizar sticky notes. Tambien puedes visualizar el video Magic Box/YouTube. ==Instruc...", and the only contributor was "Adriana.Najera" (talk))
 • 13:32, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC Kanban board (content was: "Dieser Original Content ist ein Beispiel wie Lehrer mit Hilfe eines Kanban Boards Aufgaben in myViewBoard für Windows verwalten können. Die Aufgaben werden als Haftnotizen auf dem Canvas erstellt. Falls Sie Hilfe zum Erstellen von Haftnotizen benötigen, klicken Sie hier. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/043d6030-fb2a-4820-92cd-c76b32d77f71/061_Aufgaben_verw...")
 • 13:32, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Kanban board (content was: "Bu Kanban panosundaki Yapışkan Notlar'ı kullanarak görevlerinizi düzenleyin. Yardıma ihtiyacınız varsa, gömülü YouTube videosunu kılavuz olarak izleyin. ==Instructions== * Tuvale yapışkan notlar ekleyin. * Her yapışkan notta, düzenlenmesi gereken bir görev yazın * Yapışkan notları 'Yapılacaklar' sütununa yerleştirerek başlayın...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:32, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC How are sounds made (content was: "Titreşimler seslere neden olabilir ve sesler de malzemelerin titreşmesine neden olabilir. Bu etkinlik, değişen titreşimlerin nasıl farklı sesler oluşturabileceğini gösterir. ==Instructions== Öğretmenler derse titreşimlerin seslere neden olabileceğini ve seslerin de malzemeleri titreştirebileceğini açıklayarak başlayabilirler. Öğren...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:31, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Greater than less than alligators (content was: "Büyüktür ve Küçüktür işaretlerini, daha büyük sayıya doğru açılan bir timsah ağzı olarak hayal ederek kullanmayı öğrenin. ==Instructions== # Öğretmenler verilen kutulara iki sayı yazar. Alternatif olarak, kutulara da nesne yerleştirebiliyorlar. # Öğrenciler doğru timsahı kutular arasında taşıyorlar. ==Related Media== {{#...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:31, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC French Numbers (content was: "myViewBoard Orijinal İçeriği olan video destekli myViewBoard Kliplerini kullanarak Fransızca rakam öğretmeyi her yaştan ve dilden öğrencilerin eğlenceli hale getirir! ==Instructions== # 1'den 10'a kadar olan Fransızca kelimeleri öğrenmek için videoyu oynatmaya başlayın. # Numaraya uyacak şekilde doğru Fransızca kelimeyi hareket ettirin...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:31, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Fractions and Circles (content was: "A fraction (from Latin fractus, "broken") represents a part of a whole or, more generally, any number of equal parts. ==Talimatlar== Aşağıdaki daireleri üç farklı şekilde tamamlamak için üstteki pasta dilimlerini kullanın. * Tam bir daire oluşturmak için aşağıdaki şekle bir 'dilim' sürükleyin. * Yalnızca varolan dilimleri kullanın. Yeni bir dilim kopyalamayın, çoğaltmayın veya oluşturmayın. * Etkinliğe birden fazla oyuncu katılabilir. ==İlgili M...")
 • 13:31, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Do You Want to Build a Snowman (content was: "Bu eğlenceli etkinlik, öğrencilerin Dört Adımlı Sıralama: İlk, Sonraki, Sonra, Son kullanarak bir kardan adam oluşturmalarını gerektirir. ==Instructions== * Doğru etiketleri boş karelere sürükleyin. * Sonunda kardan adam giydirin. ==Related media== {{#evt:service=youtube|id=zu4c4vGHs0Y}} <div id="rod-original-content">    </...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:30, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Difference of 2 sets (content was: "Bu içerik, öğrencileri iki veya daha fazla karmaşık kavram arasındaki bağlantılar hakkında derin düşünmeye teşvik eder. ==Instructions== Dijital dünyada, Venn ve Carroll diyagramları tarafından kullanılan kavramlar değişmeden kalıyor. '''Amaç:''' * Öğrenciler, bilgileri karşılaştırmak ve karşılaştırmak ve kavramlar aras...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:30, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Combination Correspondence (content was: "içerik, öğrencilerin görsel algısını geliştirmek için Carroll ve Venn diyagramlarını kullanır. ==Instructions== Dijital dünyada, Venn ve Carroll diyagramları tarafından kullanılan kavramlar değişmeden kalıyor. '''Amaç:''' * Öğrenciler, bilgileri karşılaştırmak ve karşılaştırmak ve kavramlar arasındaki ilişkileri tanı...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:30, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Color Quiz (content was: "Beyninin sağ mı sol tarafını mı kullanıyorsun? Bu basit renk testi alın ve kendiniz hakkında yeni bir şey öğrenme sona erebilir. ==Instructions== Bu etkinlik birkaç bölümden oluşmaktadır: * Kelimelere bakın ve her kelimenin rengini söyleyin. Gösterilen kelimeleri okumayın. * Zamanlayıcıyı başlatın, sonra kelimelere bakın ve her...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:30, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Color (VAL) (content was: "myViewBoard原創內容結合myViewBoardClips影片輔助教學,增進學生們在課堂上的互動與學習效果。 ==活動說明== # 播放myViewBoardClips影片(此功能帳號等級需為教育機構)。 # 依照影片上的提到的顏色,移動色塊到對位置上。 ==Related media== {{#evt:service=youtube|id=EoutVRDRwRI}} <div id="rod-original-content">    </div> {{BR}} {{tct:OrCo-nav-footer}} {{DISPLAYTITLE: 顏色1 (影片輔助教學)}} <...")
 • 13:30, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC Color (VAL) (content was: "Cette leçon intègre myViewBoard Clips avec des activités du Contenu original myViewBoard pour favoriser l'implication des étudiants en classe. ==Instructions== Utilisez la vidéo pour faire correspondre les cercles colorés aux étiquettes. Faites glisser les cercles colorés au bon endroit. ==Médias associés== {{#evt:service=youtube|id=ut9O...", and the only contributor was "Juliette.Forest" (talk))
 • 13:30, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC Color (VAL) (content was: "#REDIRECT de:OC Color 1", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:30, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page es:OC Color (VAL) (content was: "Esta lección integra myViewBoard Clips con actividades del Contenido Original de myViewBoard para incrementar la participacion de los estudiantes en el salon de clases. ==Instructions== Utiliza el video para hacer coincidir el color de los nombres presentados. Arrastra el color de los circulos a la caja de color correspondiente. ==Related media== {{#...", and the only contributor was "Adriana.Najera" (talk))
 • 13:30, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Color (VAL) (content was: "Renk (Video Destekli Öğrenme) \ Doğru renkli daireleri etiketlerle eşleştirmek için videoyu kullanın. ==Instructions== etiketlerle eşleştirmek için videoyu kullanın. Renkli daireleri doğru etiketlenmiş kutuya sürükleyin. ==Related media== {{#evt:service=youtube|id=EoutVRDRwRI}} <div id="rod-original-content">    </div> {{BR}}...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:30, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC About the Moon (content was: "Ay ışığın kendisini yaymaz, gördüğümüz 'ay ışığı' aslında Güneş'in ay yüzeyinden yansıyan ışığıdır. ==Instructions== Bu etkinlik, öğrencilerin aşağıdaki etkinlikleri tamamlamalarını gerektirir: * Ay evrelerini doğru yerlere koyun * Sözcükleri doğru ay evrelerine taşıyın. * Gelgit nasıl olacak? * Güneş tutulmas...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:29, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Coding Ambulance (content was: "Bu içerik, hastaların hastaneye taşınmasına ve öğrencilere gerçek dünyadaki bir sorunu çözmeleri için bir meydan okuma verilmesine dayanmaktadır. ==Instructions== Kodu "Bloklar", talimatları takip ederek ambulansı hastaneye doğru hareket ettirecek şekilde düzenleyin. ==Related Media== {{#evt:service=youtube|id=7a9iOrhuLrE}} <div id="...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:29, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Christmas Finding Patterns (content was: "Çocukların yinelenen desenleri tanımlamasını gerektiren bir desen sırası etkinliği. Sırada hangi nesne nin var olduğunu söyleyebilir misin? ==Instructions== Geyikli Ağacı süslemeye yardımcı olalım: * Renkli şekilleri/sayıları incele ve eksik "ampullere" hangi renk/sayı nın yerleştirileceğini tahmin edin. * Renkli şekli/sayıyı...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:29, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Butterfly life cycle (content was: "Bu etkinlik, öğrencilere bir kelebeğin yaşam döngüsünü öğretmek için bir KWL grafiği ve bir videonun nasıl entegre edilebildiğini göstermektedir. (KWL=Know/Bildiği-WantToKnow/Öğrenmek İstediği-Learn/Öğrendiği) ==Instructions== Dersi tanıtmak için bir (KWL=Know/Bildiği-WantToKnow/Öğrenmek İstediği-Learn/Öğrendiği) panosu...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:29, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Architecture Puzzle (content was: "Öğrenciler, dünya çapında bulunan sanal bir tur ile şöhretli mimari şekilleri tanımlarlar. ==Instructions== * Dünyanın dört bir yanındaki ünlü mimari eserdeki çeşitli şekilleri araştırmak ve tanımlamak için gruplar halinde çalışın. * Bu bulmaca öğrencilerin şekil tanıma, konsantrasyon, hedef belirleme ve sabır gibi temel b...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:27, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Learning numbers in German (content was: "Bu myViewBoard Orijinal İçeriği, Almanca'da nasıl sayılacağını öğretmek için myViewBoard Klipleri video destekli öğrenmeyi kullanır. ==Instructions== # 1 - 10 arasındaki Almanca kelimeleri öğrenmek için videoyu oynatmaya başlayın. # Sayıya uyacak şekilde doğru Almanca kelimeyi hareket ettirin. # Öğrencilere meyve ve hayvanları s...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:27, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Learning colors in German (content was: "This activity aims to develop the students' writing skills. Use the "myViewBoard Original Content Background - Germany Primary Schools Lines" as a background. ==Instructions== Bu etkinlik öğrencilerin yazma becerilerini geliştirmeyi amaçlamaktadır." "MyViewBoard Orijinal İçerik Arkaplanı - Almanya İlköğretim Okulları Hatları" "nı arka plan...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:27, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page Paste from clipboard (content was: "When you copy a text or image from a website or another program, you can paste it onto your canvas. There are two ways to paste into myViewboard: * Use a keyboard shortcut <code>Ctrl</code> + <code>V</code>. * When you’re at the board (when a keyboard isn’t connected) you can touch the Paste Icon. <br/> ==Related Media== {{YouTube-box|ziOOpTtZ0Ro|Adorning Menu - Copy & Paste}} {{BR}} <noinclude> {{ent:Mvbw-nav-footer}} {{ent:Get_more_information}} <seo metak="myviewboa...")
 • 13:27, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:Paste from clipboard (content was: "從Windows上的網站或其他程式複製文本或圖像時,可以將其粘貼到畫布上。 有兩種方法可以貼到myViewboard中 * 使用鍵盤快捷鍵 <code>Ctrl</code> + <code>V</code> * 當您在ViewBoard上時(未連接鍵盤時),您可以觸摸粘貼圖標。 <br/> <noinclude> {{tct:Mvbw-nav-footer}} </noinclude> {{DISPLAYTITLE:從剪貼板粘貼}}")
 • 13:27, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:Paste from clipboard (content was: "Wanneer u tekst of afbeeldingen van een website of een ander programma op Windows kopieert, kunt u deze op uw canvas plakken. Er zijn twee manieren om in myViewboard te plakken * Gebruik een sneltoets <code> Ctrl </code> + <code> V </code> * Als je bij het bord bent (als er geen toetsenbord is aangesloten), kun je het pictogram Plakken aanraken. <br/> ==Gerelateerde media== {{YouTube-box|ziOOpTtZ0Ro|Adorning Menu - Copy & Paste}} {{BR}} <noinclude> {{ent:Mvbw-nav-footer}}...")
 • 13:26, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:Paste from clipboard (content was: "Lorsque vous copiez un texte ou bien une image depuis un site Internet ou un autre programme sur Windows, vous pouvez le coller directement sur le canevas. Il y a deux façons de coller depuis le Presse-papier sur myViewboard : * Utilisez le raccourci clavier <code>Ctrl</code> + <code>V</code> * Lorsque vous utilisez un écran tactile où aucun clav...", and the only contributor was "Juliette.Forest" (talk))
 • 13:26, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page es:Paste from clipboard (content was: "Cuando copias texto o una imagen desde un sitio web u otro programa de Windows, puedes pegarlo en la pizarra. Existen dos formas de realizar esta acción en myViewboard: * Utilizar un atajo desde el teclado presionando la combinación <code>Ctrl</code> + <code>V</code> * Durante la interacción con la pizarra puedes presionar el icono de "Pegar". La imagen o elemento se pegara automáticamente. <br/> ==Multimedia Relacionada== {{YouTube-box|ziOOpTtZ0Ro|Adorning Menu - Co...")
 • 13:26, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:Paste from clipboard (content was: "Sie können sowohl Text als auch Bilder von der Zwischenablage in den Canvas einfügen. Sie haben dazu folgende zwei Möglichkeiten: * Tastenkombination <code>Ctrl</code> + <code>V</code> * Wenn Sie keine Tastatur zur Verfügung haben, klicken Sie auf das Einfügen Symbol in der Floating Bar. <br/> ==Verwandte Medien== {{YouTube-box|ziOOpTtZ0Ro|Verzie...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:26, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:Paste from clipboard (content was: "Bir web sitesinden veya Windows'taki başka bir programdan metin veya görüntü kopyaladığınızda, bunu tuvalinize yapıştırabilirsiniz. MyViewboard'a yapıştırmanın iki yolu vardır * Klavye kısayolu kullanın <code>Ctrl</code> + <code>V</code> * Tahtadayken (klavye bağlı değilken) Yapıştır Simgesine dokunabilirsiniz. <br/> ==İlgili M...", and the only contributor was "Hasan.Kocyigit" (talk))
 • 13:25, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Mixing Colors (content was: "Bu içerik, çocukların kırmızı, sarı ve mavinin birincil renkler olduğunu öğrenmelerini sağlayabilir. İki birincil rengi birleştirmek ikincil bir renk yapar. ==Instructions== Bu etkinliğin birkaç bölümü vardır: '''Etkinlik 1:''' # Soruyu okuyun ve istenen rengi not edin. # Üstteki iki renkli daireyi boş daireye sürükleyip bırak...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:25, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Matching Colors (content was: "The first step to learning colors is matching them. Most children can name one color and match different objects based on their color by the time they are 36 months. This content can help children learn colors by matching them in blocks of the same color. ==Instructions== Bu etkinlik birkaç bölümden oluşmaktadır: * Aynı renkteki şekilleri 'yanıt...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:25, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Magnetism (content was: "Manyetizma üzerine etkinlikler ve temel kavramlar. Öğretmen bu deneyleri sınıftaki öğrencilerle de yapabilir. ==Instructions== Bu orijinal içerikteki etkinlikler aşağıdaki temel kavramları keşfetmek için tasarlanmıştır: * '''Etkinlik 1''': Mıknatıslar hangi nesneleri çekebilir? : '''Anahtar kavramlar''': Mıknatıslar sadece metalde...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:25, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Lion goat and cabbage problem (content was: "Aslan, keçi ve lahana problemi bir nehir geçiş bulmacasıdır. ==Instructions== Adam hayvanları ve lahanayı diğer tarafa götürmek istiyor. Bu amaçla kullanabileceği bir teknesi var ama bir sorun var. Adam teknede üç kişiden sadece birini yanında taşıyabilir. * Eğer aslanı bir tarafta koyunlarla yalnız bırakırsa, aslan koyunları yer....", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:25, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Thankful Turkey Math (content was: "Bu içerik temel matematiği güçlendirmek için eğlenceli bir yoldur. ==Instructions== Bu etkinlik, öğrencilerin aşağıdakileri yapmasını gerektirir: * Hindi üzerine doğru sayıda tüy yerleştirin * Kaç tüy gerektiğini belirlemek için denklemleri çözün * Her tüy üzerine birşeyler yazabilirsiniz! ==Related Media== {{#evt:service=y...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:25, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Scrabble Hard (content was: "Scrabble - Zor, Scrabble'ın gerçek kurallarına dayanır. Öğrencinin kelime dağarcığını geliştirmek ve imla egzersizi için güzel bir oyun. ==Instructions== Scrabble, 15 x 15 karelere bölünmüş bir oyun tahtasındai tek bir harfi tahta üzerindeki bir kare üzerine taşıyarak puan kazanmayı hedefleyen bir oyundur. Öğretmeler, Scrabble...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:25, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Scrabble Easy (content was: "Scrabble - Kolay (3 yaş ve üstü), sözcükleri ezberleme ve kelime dağarcığı oluşturmaya motive etmek için kelime oluşturmak için tasarlanmıştır. ==Talimatlar== Bu etkinlik, öğrencileri kelimeleri ezberlemeye ve kelime dağarcığı oluşturmaya motive eden, kelime oluşturmaya renkli bir başlangıç olacak şekilde tasarlanmıştır. Nesnenin doğru adını hecelemek için sağdaki tablodan harfleri sürükleyin. ==İlgili İçerik== {{#evt:service=youtu...")
 • 13:25, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Play Bingo (content was: "Bingo deseni tamamlayan ilk oyuncu kazanır. ==Instructions== Bingo her zaman bir sınıf favorisidir. İstediğiniz sayıda öğrenciyle oynayabilirsiniz. # Her oyuncuya bir jeton rengi atayın. (mavi veya sarı). # Her oyuncu sırayla çarkı döndürür. #: a. Seçim aracına ve çark ikonuna tıklayın. #: b. Süsleme menüsünde, döndür altyazı simgesini tıklayın. #: c. Çarkın dönmesini bekleyin. Çarkın'ın her iki ucunun da bulunduğu yerleri not edin: * M...")
 • 13:25, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Nets of Solids (content was: "Bu etkinlik Görsel-Uzamsal Zekanın temellerini öğretir. Öğrenciler, sağlam bir 3B şekli kendi anından nasıl görselleştireceklerini öğrenirler. ==Instructions== # Verilen 2D görüntünün "katlanması" sonucu 3B şekli tahmin etme. # Doğru 3B şekli kutuya sürükleyin. Bu aktivite için Amaçlar: * Öğrenciler küp, küboid, üçgen...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:24, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Tangram (content was: "Tangrams, öğrencilere uzamsal ilişkileri öğretebilir, geometrik terimler öğrenebilir ve daha güçlü problem çözme yetenekleri geliştirebilir. ==Instructions== Bu etkinlik ayrı ayrı veya takımlar halinde oynanabilir. Ek zorluk için zamanlayıcıyı başlatarak önce hangi oyuncunun / takımın bittirdiğini görün. Tüm nesneleri çerçe...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:24, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Sudoku (content was: "Sudoku is a great teaching tool for building students' critical thinking skills ==Instructions== Sudoku mantık tabanlı, birleştirici bir sayı yerleştirme bulmacasıdır. Amaç 9 × 9 luk bloğu rakamlarla doldurmaktır, böylece her sütun, her satır ve dokuz 3 × 3 alt bloklardan her biri bloğu (ayrıca " kutular ", " ızgaralar " veya " bölgele...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:24, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Static Electricity (content was: "Statik elektrik, negatif ve pozitif yükler arasında bir dengesizliktir ve boşalana kadar yüzeylerde birikebilir. ==Instructions== Bu orijinal içerikteki etkinlikler aşağıdaki temel kavramları keşfetmek için tasarlanmıştır: * Statik elektrik, nesnelerdeki negatif ve pozitif yükler arasındaki dengesizliğin sonucudur. Bu yükler, serbest...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:24, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Spatial Intelligence (content was: "Mekansal (Uzamsal) Zeka üç boyutlu figürleri ve görüntüleri anlama yeteneğidir. ==Instructions== Dosya aşağıdaki etkinlikleri kullanır: ;* Sağlanan şekli oluşturmak için hangi seçenek katlanabilir / açılabilir? : Soruyu cevaplayan şekli seçin. ;* Verilen şekli oluşturmak için blokları yeniden düzenleyin. : Referans şeklini olu...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:24, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Sorting Rings (content was: "Öğrenciler, sıralamak, karşılaştırmak ve sınıflandırmak için Carroll ve Venn diyagramlarını kullanarak çeşitli veri kümelerini kategorilere ayırır. ==Instructions== Dijital dünyada, Venn ve Carroll diyagramları tarafından kullanılan kavramlar değişmeden kalıyor. '''Amaç:''' * Öğrenciler, bilgileri karşılaştırmak ve kar...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:24, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:Open Source Education Resources (content was: "myViewBoard ilgi çekici etkileşimli dersler oluşturmak için güçlü bir araçtır. Eğitimciler zaman zaman dijital beyaz tahtalar için içerik oluşturmayı genellikle zor bulmaktadır. MyViewBoard ile ders oluşturmayı biraz daha kolay hale getirmek için çeşitli kaynaklar topladık. == Ders Planları == Ders planı fikirleri için aşağıdak...", and the only contributor was "Hasan.Kocyigit" (talk))
 • 13:24, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:Open Source Education Resources (content was: "myViewBoard est un outil puissant pour créer des cours stimulants ! Il arrive que les membres de l'éducation prennent la création de contenu sur des tableaux blancs numériques comme un réel défi. Nous avons donc réuni sur cette page de nombreuses ressources pour concevoir plus facilement des leçons avec myViewBoard. ==Plans de cours== Pour de...", and the only contributor was "Juliette.Forest" (talk))
 • 13:23, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page es:Open Source Education Resources (content was: "{{Breadcrumb3 |1=Aprende con myViewBoard |2=Aprende con myViewBoard |3= Recursos educativos abiertos }} myViewBoard es una herramienta innovadora y poderosa para crear lecciones interactivas y enriquecer procesos de aprendizaje. Los siguientes recursos han sido diseñados para facilitar a los educadores el acceso a herramientas y contenido para pizarras digitales. ==Plan de Cla...")
 • 13:23, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:Open Source Education Resources (content was: "myViewBoard是創建引人入勝的互動式課程的強大工具。 教育人員通常不時地發現為數位白板創建內容具有挑戰性。 我們收集了一些資源,使使用myViewBoard創建課程更加容易。 ==課程計劃== 有關課程計劃的想法,請檢查以下開源資源。 請注意,其中大多數提供了範例課程,可以免費下載。 :* '''https://www.oercommons.org''' :: 開放作者可以幫助您(自己或與他人)構建開...")
 • 13:23, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:Open Source Education Resources (content was: "myViewBoard ist ein umfangreiches Werkzeug, zum Erstellen von interaktiven Aufgaben. Holen Sie sich Ideen und Inspiration von den folgenden Open Educational Resources Seiten. ==Open Educational Resources (OER)== Hier finden Sie eine Zusammenstellung von Suchdiensten, die verteilte Materialsammlungen zusammenführen, bzw. Plattformen einzelner Anbieter, a...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:23, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page Open Source Education Resources (content was: "myViewBoard is a powerful tool to create engaging interactive lessons. From time to time, educators usually find it challenging to create content for digital whiteboards. We've assembled several resources to make creating lessons with myViewBoard a bit easier. ==Lesson Plans== For lesson plan ideas, check the following open source resources. Note that most of these provide sample...", and the only contributor was "Admin" (talk))
 • 13:23, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Wash your hands (content was: "CDC tarafından önerilen bu beş el yıkama adımını izleyerek ellerinizi doğru şekilde yıkayın. ==Instructions== # Doğru el yıkama adımlarını öğrenmek için videoyu oynatmaya başlayın. # Etiketleri doğru el yıkama tekniğine uyacak şekilde sürükleyin. ==Related Media== {{#evt:service=youtube|id=a29GhpIL01o}} <div id="rod-origin...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:23, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Valentines Day (content was: "Bu etkinlik, Sevgililer Günü hakkında ilginç gerçekleri paylaşmak için video destekli öğrenme kullanımını göstermektedir?? ==Instructions== Dosya aşağıdaki etkinlikleri kullanır: * Sağlanan şekli oluşturmak için hangi seçenek katlanabilir / açılabilir? * Soruyu cevaplayan şekli seçin. Verilen şekli oluşturmak için blokları...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:22, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC US Map Puzzle (content was: "ABD eyaletlerinin her biri hakkında önemli gerçekleri hafızaya almayı ve hafızada tutmayı en üst düzeye çıkaran dinamik, etkileşimli video formatında tanıtın. ==Instructions== Bu içeriğe tam erişim için önce myViewBoard varlık hesabınızda oturum açın. Daha sonra, öğrencilerden aşağıdakileri yapmalarını isteyin: * myViewBoard Klipleri'ni kullanarak, her ABD eyaletiyle ilgili ilgili videoları tuvale ekleyin. Videolar, ABD eyaletlerinin her bir...")
 • 13:22, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Turkey Map Puzzle (content was: "Harita parçalarını doğru konuma taşıyarak bir Türkiye haritası oluşturun. ==Instructions== Harita parçalarını doğru yere sürükleyip bırakarak Türkiye haritasını bir araya getirin. ==Related Media== {{#evt:service=youtube|id=6c6Cao6JrbQ}} <div id="rod-original-content">    </div> {{BR}} {{ent:OrCo-nav-footer}} {{DISPLAY...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:22, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Towers of Hanoi (content was: "Hanoi Kuleleri de sık sık problem çözme ve beceri öğrenme psikolojisi uygulanan klasik bir matematiksel oyundur. ==Instructions== Amaç, tüm diskleri A sütünundan C sütununa taşımaktır. Diskler, belirli kurallara uyarak, peg C'de göründükleri gibi A mandalında aynı sırada olmalıdır. # Aynı anda yalnızca bir disk taşıyabilirsiniz. # Daha küçük bir diskin üzerine asla daha büyük bir disk yerleştiremezsiniz. ==Related Media== {{#evt:service=y...")
 • 13:22, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Time (VAL) (content was: "Zaman (Video Destekli Öğrenme) \ Saatin kollarını videoda gösterilen zamana uyacak şekilde hareket ettirin ==Instructions== * Oynatmaya başlamak için videoyu tıklatın. * Videoda gösterilen süreyle eşleşecek şekilde saatin kollarını hareket ettirin. * Öğrenciler videodaki nesneleri saysın. Öğrencilerin saymak için daha fazla zamana...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:22, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC Thankful Turkey Word Search (content was: "Eğlenceli bir kelime arama oyunu. Kelime pratiği yapın ve aynı zamanda Şükran Günü hakkında bilgi edinin. ==Instructions== Bu etkinlik, öğrencilerin aşağıdakileri yapmasını gerektirir: # Sağdaki "ipuçları" dayalı arama yaparak için kelimeleri tahmin edin. İpuçları, aranacak kelimelerin ilk ve son harflerini sağlar. # Ana araç...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:22, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tr:OC The 3 bears and the 3 chicks (content was: "3 ayı ve 3 civcivin nehri geçmesine yardımcı olur. ==Instructions== 3 ayı ve 3 civciv nehrin diğer tarafına taşınmalı. * Tekne bir seferde en fazla iki hayvan taşıyabilir. * Ayılar nehrin her iki yanındaki civcivlerden daha fazla olursa, ayılar civcivleri yiyecektir. ==Related Media== {{#evt:service=youtube|id=rD7aak2wBFM}} {{DISPLAYTIT...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:20, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page US Map Puzzle (content was: "#REDIRECT OC US Map Puzzle", and the only contributor was "Admin" (talk))
 • 13:20, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:US Map Puzzle (content was: "#REDIRECT de:OC US Map Puzzle", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:20, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:US Map Puzzle (content was: "#REDIRECT tc:OC US Map Puzzle", and the only contributor was "Admin" (talk))
 • 13:19, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC soccer (content was: "Students get a brief overview of soccer rules and learn how to correctly identify parts of the soccer court. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/0f0cf254-64ee-4062-b736-7d5a377aa901/soccer.vboard |iwb= }} ==Instructions== # Students get a brief overview of soccer rules. # Have the students identify parts of the soccer court by moving the correct term. # Use myViewBoard digital whiteboard as a coaching board by drawing a s...")
 • 13:19, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC soccer (content was: "Schüler lernen die wichtigsten Begriffe zu Fußball. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/4c68f91c-f559-40c7-b570-a7ae821c3f15/089_Fu%C3%9Fball.vboard |iwb= }} ==Anleitung== # Schüler bekommen eine kurze Einführung in Fußball. # Schüler müssen ein Fußballfeld beschriften. # Verwenden Sie myView...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:19, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC soccer (content was: "Les élèves apprennent les règles du football et peuvent ensuite déterminer les zones du terrain. {{frt:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/2696bbcf-e5f1-4cbd-8992-7fa3577f7a15/football.vboard |iwb= }} ==Instructions== # Les élèves apprennent les règles du football. # Ils apprennent à identifier les zones du terrain de football et déplacent les termes au bon endroit. # Ils doivent ensuite dessiner sur le canevas leur st...")
 • 13:19, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC soccer (content was: "Studenten krijgen een kort overzicht van voetbalregels en leren hoe ze delen van het voetbalveld correct kunnen identificeren. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/0f0cf254-64ee-4062-b736-7d5a377aa901/soccer.vboard <span class="RedButtonInner" title=".vBoard Download">''...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 13:19, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC sports (content was: "A quick review of our sports lessons. Move the players to the correct playing court. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/008f75ce-9815-42d9-a3fa-3f62e268e96c/sports.vboard |iwb= }} ==Instructions== # Move the players to the correct playing court. ==Related Media== {{#evt:service=youtube|id=H_Rx2EaJcPY}} <div id="rod-original-content">    </div> {{BR}} {{ent:OrCo-nav-footer}} {{DISPLAYTITLE: Sports}} Cate...")
 • 13:19, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC sports (content was: "Une révision rapide des sports. {{frt:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/0929936f-41e9-45c1-98cb-56ac68161ac7/sports-FR.vboard |iwb= }} ==Instructions== # Déplacez le joueur sur son terrain. ==Médias associés== {{#evt:service=youtube|id=H_Rx2EaJcPY}} <div id="rod-original-content">    </div> {{BR}} {{frt:OrCo-nav-footer}} {{DISPLAYTITLE: Sports}} Category:Original Content")
 • 13:19, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC sports (content was: "Een korte terugblik op onze sportlessen. Verplaats de spelers naar het juiste speelveld. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/008f75ce-9815-42d9-a3fa-3f62e268e96c/sports.vboard <span class="RedButtonInner" title=".vBoard Download">'''.vBoard Download'''</span>] </div>...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 13:18, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC tennis (content was: "Los estudiantes obtienen una breve explicacion de las reglas de juego y partes que componen una cancha de tenis. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/d104055f-db7b-4017-be27-28e8306dd8ec/tennis.vboard |iwb= }} ==Instrucciones== # Permite a los estudiantes obtener una breve explicación de las reglas de juego reproduciendo el video. # Los estudiantes podrán ubicar y organizar las etiquetas para identificar las partes de...")
 • 13:18, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC tennis (content was: "Schüler lernen die wichtigsten Begriffe zu Tennis. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/8e06f78b-a570-45ed-868c-1dec18c5467d/087_Tennis.vboard |iwb= }} ==Anleitung== # Schüler bekommen eine kurze Einführung in Tennis. # Lassen Sie Ihre Schüler das Spielfeld beschriften. # Spielen Sie das Wortsuchs...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:18, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page es:OC tennis (content was: "Los estudiantes obtienen una breve explicacion de las reglas de juego y partes que componen una cancha de tenis. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/d104055f-db7b-4017-be27-28e8306dd8ec/tennis.vboard |iwb= }} ==Instrucciones== # Permite a los estudiantes obtener una breve explicaci...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 13:18, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC tennis (content was: "Les élèves apprennent les règles du tennis et peuvent ensuite déterminer les zones du court. {{frt:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/af2bb5ca-3ac2-4587-b46e-d00a36fd9025/tennis-FR.vboard |iwb= }} ==Instructions== # Les élèves apprennent les règles du tennis. # Ils apprennent à identifier les zones d'un court de tennis et déplacent les termes au bon endroit. # Cherchez les mots cachés dans la grille. ==Médias assoc...")
 • 13:18, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC tennis (content was: "Studenten krijgen een kort overzicht van tennisregels en leren hoe ze delen van de tennisbaan correct kunnen identificeren. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/d104055f-db7b-4017-be27-28e8306dd8ec/tennis.vboard <span class="RedButtonInner" title=".vBoard Download">'''.v...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 13:18, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC volleyball (content was: "Schüler lernen die wichtigsten Begriffe zu Volleyball. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/9ce0c638-97c1-49ca-bd89-537895f60e28/086_Volleyball.vboard |iwb= }} ==Anleitung== # Schüler lernen die wichtigsten Begriffe zu Volleyball. # Schüler müssen ein Volleyballfeld beschriften. # Verwenden Sie m...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:18, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC volleyball (content was: "Les élèves apprennent les règles du volley et peuvent ensuite déterminer les zones du terrain. {{frt:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/e7a2d586-a2a4-4fbb-9e97-addef6b15560/volleyball-FR.vboard |iwb= }} ==Instructions== # Les élèves apprennent les règles du volley. # Ils apprennent à identifier les zones du terrain de football et déplacent les termes au bon endroit. # Ils doivent ensuite dessiner sur le canevas leur...")
 • 13:18, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC volleyball (content was: "Studenten krijgen een kort overzicht van volleybalregels en leren hoe ze delen van het volleybalveld correct kunnen identificeren. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/13c2fcfc-7dba-48b6-9f61-dbdddbe0056d/volleyball.vboard <span class="RedButtonInner" title=".vBoard Down...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 13:18, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC volleyball (content was: "Students get a brief overview of volleyball rules and learn how to correctly identify parts of the volleyball court. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/13c2fcfc-7dba-48b6-9f61-dbdddbe0056d/volleyball.vboard |iwb= }} ==Instructions== # Students get a brief overview of volleyball rules. # Have students move the labels to identify parts of the volleyball court. # Use myViewBoard digital whiteboard as a coaching board by d...")
 • 13:17, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Zhuyin Bopomofo (content was: "'''Bopomofo''' (''Zhuyin'') is the predominant phonetic system in teaching reading and writing in elementary school in Taiwan. Let’s learn how to pronounce and write Bopomofo in 15 minutes. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/dd677420-cd74-4073-b64d-aa1d98c8af37/Zhuyin_global.vboard...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 13:17, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC make a color wheel (content was: "要教學生認識三維色域嗎?色相環除了讓我們一目了然各個顏色的關聯性外,還讓藝術家知道要如何配色,並讓他們對色彩有不一樣的思考。 {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/a903a24e-35bd-4a96-920c-1613566f7131/make_a__colorwheel_TC.vboa...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 13:17, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC make a color wheel (content was: "Do you teach your students about color in three-dimensions? Color wheels show us how colors are related. They remind artists how to mix and think about colors. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/6463da8f-997f-45de-81a5-33d9c172b232/make_a_colorwheel.vboard |iwb= }} ==Instructions== Objectives: * Understand co...", and the only contributor was "Jenny.Chen" (talk))
 • 13:17, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC basketball (content was: "Schüler lernen die wichtigsten Begriffe zu Basketball. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/43d7bd30-ff39-4f8f-9d6b-7b9d4b26758a/090_Basketball.vboard |iwb= }} ==Anleitung== # Schüler bekommen die wichtigsten Basketballregeln erklärt. # Schüler müssen die Bestandteile eine Basketballfeldes beschr...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:17, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC basketball (content was: "Les élèves apprennent les règles du basket et peuvent ensuite déterminer les zones du terrain. {{frt:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/5814be4b-d490-4f38-b980-680c5e6bbe96/basketball-FR.vboard |iwb= }} ==Instructions== # Les élèves apprennent les règles du basket. # Ils apprennent à identifier les zones du terrain. # Ils doivent ensuite dessiner sur le canevas leur stratégie pour le match. ==Médias associés== {...")
 • 13:17, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC basketball (content was: "Studenten krijgen een kort overzicht van basketbalregels en leren hoe ze delen van het basketbalveld correct kunnen identificeren. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/958e8f68-5f03-4fa5-af7d-ff300f3e5e3e/basketball.vboard <span class="RedButtonInner" title=".vBoard Down...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 13:17, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC basketball (content was: "Students get a brief overview of basketball rules and learn how to correctly identify parts of the basketball court. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/958e8f68-5f03-4fa5-af7d-ff300f3e5e3e/basketball.vboard |iwb= }} ==Instructions== # Students get a brief overview of basketball rules. # Have the students identify parts of the basketball court. # Use myViewBoard digital whiteboard as a coaching board by drawing a basketb...")
 • 13:17, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Zhuyin Bopomofo (content was: "<big>讓我們一起來學ㄅㄆㄇ!</big> {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/67aa6ccb-a5c0-4e8e-9c8e-bc17cca4f8ec/Zhuyin_global.vboard |iwb= }} ==指導說明== 數位白板應用小技巧: : ✅ 您可以調整 myViewBoard數位白板的基本設定(點選標題列上的齒輪圖...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 13:16, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC badminton (content was: "Students get a brief overview of badminton rules and learn how to correctly identify parts of the badminton court. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/6da57db9-a89b-4496-bb05-834c39ac83db/badminton.vboard |iwb= }} ==Instructions== # Students get a brief overview of badminton rules. # Play the word search game. # Learn basic English vocabulary and spelling. ==Related Media== {{#evt:service=youtube|id=WKCW6QaS2LY}}...")
 • 13:16, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC baseball (content was: "Schüler lernen die wichtigsten Begriffe zu Baseball. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/90355d62-2d0b-4346-9a41-3b88d36815d4/091_Baseball.vboard |iwb= }} ==Anleitung== # Schüler bekommen eine kurze Übersicht über die Baseballregeln. # Spiele das Wortsuchspiel. # Lerne die wichtigsten Begriffe ü...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:16, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC baseball (content was: "Les élèves apprennent les règles du baseball et peuvent ensuite déterminer les zones du terrain. {{frt:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/d28e4489-85bd-4674-960d-fa2a629a1fdb/baseball.vboard |iwb= }} ==Instructions== # Les élèves apprennent les règles du baseball. # Retrouvez les mots de la grille. # Retrouvez les lettres manquantes pour former des mots. # Améliorez votre vocabulaire et votre orthographe. ==Médias...")
 • 13:16, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC baseball (content was: "Studenten krijgen een kort overzicht van honkbalregels en leren hoe ze delen van het honkbalveld correct kunnen identificeren. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/d28e4489-85bd-4674-960d-fa2a629a1fdb/baseball.vboard <span class="RedButtonInner" title=".vBoard Download">...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 13:16, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC baseball (content was: "Students get a brief overview of baseball rules and learn how to correctly identify parts of the baseball court. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/d28e4489-85bd-4674-960d-fa2a629a1fdb/baseball.vboard |iwb= }} ==Instructions== # Students get a brief overview of baseball rules. # Play the word search and missing vowels puzzle activities. # Learn basic English vocabulary and spelling. ==Related Media== {{#evt:service=y...")
 • 13:16, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC badminton (content was: "Schüler lernen die wichtigsten Begriffe zu Tennis. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/838ef75b-b3bb-41e5-8c08-2d3c8c7f0a94/092_Badminton.vboard |iwb= }} ==Anleitung== # Schüler bekommen eine kurze Einführung in Badminton. # Spiele das Wortsuchspiel. # Lerne die wichtigsten Begriffe zu Badminton....", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:16, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC badminton (content was: "Les élèves apprennent les règles du badminton et peuvent ensuite déterminer les zones du terrain. {{frt:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/af6ad1ca-c480-453a-aba8-1aeac2bc1159/badminton-FR.vboard |iwb= }} ==Instructions== # Les élèves apprennent les règles du badminton. # Trouvez les mots cachés. # Améliorez votre vocabulaire et l'orthographe. ==Médias associés== {{#evt:service=youtube|id=WKCW6QaS2LY}} <div id=...")
 • 13:16, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC badminton (content was: "Studenten krijgen een kort overzicht van de badmintonregels en leren hoe ze delen van het badmintonveld correct kunnen identificeren. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/6da57db9-a89b-4496-bb05-834c39ac83db/badminton.vboard <span class="RedButtonInner" title=".vBoard Do...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 13:15, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC What is supporting the building (content was: "建築師姚仁喜認為建築是人類情感的容器。在疫情之下,雖然乖乖待在家可能是強制性的,但跟孩子的相處並不一定會很無聊。就從瞭解我們所居住的房子構造並來加以練習視覺空間的思維能力。 {{BR}} 我們設計了兩個myViewBoard 原創內容,讓國小低年級的學...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 13:15, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC What is supporting the building (content was: "🏡 Stefano Dorata, a Rome-based architect and designer, believes that architecture is the container of human emotion! As people now tend to stay at home more often, while staying at home might be mandatory, it doesn’t have to be boring with kids. Let’s learn more about the house we stay in and practice the visual-spatial thinking sk...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 13:15, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Wolf goat and cabbage problem (content was: "#REDIRECT OC Lion goat and cabbage problem", and the only contributor was "Admin" (talk))
 • 13:14, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Waves (content was: "Why are we able to see? 👀 Because there is light. What is light? It is a wave. <br>Why are we able to hear? 👂 Because there is sound. What is sound? It is a wave. <br>Waves are all around us from the light we see to the sound we hear, to the earthquake that shakes the ground. <br>'''What are waves?''' 🔊👂👀 🌏🔦📺🧲...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 13:14, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Waves (content was: "在我們的日常生活中,如果沒有光波我們就看不見東西,如果沒有聲波我們就聽不到聲音,在台灣常常發生的地震也是一種波動。今天我們就藉由有趣的互動活動來瞭解波的特性並完成活動練習吧! {{BR}} {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 13:14, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC What are cells (content was: "Zellen sind das Grundgerüst aller Tiere und Zellen? Wie unterscheiden sich Planzen- von Tierzellen? {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/be6eb2b2-7903-4d52-9737-8bbc6eab0212/082_Was_sind_Zellen.vboard |iwb= }} ==Anleitung== Lernziele für diese Aktivität: * Lerne die Funktionen von verschiedenen Te...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:14, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC What are cells (content was: "Les cellules sont des éléments de base des animaux et des plantes. En quoi ces derniers sont-ils différents ? : "Ferme les yeux, et imagine un mur de briques. Quel est le bloc de base de ce mur ? C'est la brique bien sûr ! Comme une brique dans le mur, ton corps se compose de blocs basiques appelés cellules." : - ''Intro to cells, Khan Academy'' {{frt:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/28bd818a-5d86-4411-b41a-2a8f81c5a9...")
 • 13:14, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC What are cells (content was: "Cellen zijn de basisbouwstenen van alle dieren en planten. Hoe verschillen planten- en dierencellen? : "Sluit je ogen en stel je een bakstenen muur voor. Wat is de basisbouwsteen van die muur? Het is natuurlijk een enkele baksteen. Als een bakstenen muur is je lichaam samengesteld uit basisbouwstenen en de bouwstenen van je lichaam zijn cellen. " : - ''...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 13:14, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC What are cells (content was: "myViewBoard原創內容結合均一教育平台的影片輔助教學,讓老師們在進行教學的時候,可以先運用均一的影片輔助教學,再接著進行課堂活動,來看看學生們是否已經吸收授課的內容。 : "Close your eyes and picture a brick wall. What is the basic building block of that wall? It is a single brick, of course. Like a brick wall, your body is composed of basic building blocks, and the building blocks of your body are cells."...")
 • 13:14, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC What are cells (content was: "Cells are the basic building blocks of all animals and plants. How are plant and animal cells different? : "Close your eyes and picture a brick wall. What is the basic building block of that wall? It is a single brick, of course. Like a brick wall, your body is composed of basic building blocks, and the building blocks of your body are cells." : - ''Intro to cells, Khan Academy'' {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/14452...")
 • 13:14, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Wash your hands (content was: "Wash your hands the right way by following these five hand washing steps recommended by the CDC. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/b2ab945f-3b40-4ec7-a9a9-f014e89ea0f9/wash_hands.vboard |iwb=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/a59bbf79-5e89-43ab-acf4-e5e6b6d6e167/wash_hands.iwb }} ==Instructions== # Start playing the video to learn the correct hand washing steps. # Drag the labels to match...")
 • 13:14, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC Wash your hands (content was: "Lerne wie man sich die Hände in 5 Schritten korrekt wäscht. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/c2134ee1-522f-4035-823b-36cdf2392307/068_Wasch_dir_die_Haende.vboard |iwb= }} ==Anleitung== # Starte das Video. # Ziehe die Beschriftungen zur korrekten Technik. ==Verwandte Medien== {{#evt:service=you...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:14, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC Wash your hands (content was: "Lave-toi les mains de la bonne manière en suivant ces 5 étapes recommandées par les médecins. {{frt:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/471bdd30-8c98-4ab9-80a9-e27e827c627e/fr_wash_hands.vboard |iwb=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/a59bbf79-5e89-43ab-acf4-e5e6b6d6e167/wash_hands.iwb }} ==Instructions== # Commence par visionner la vidéo sur les étapes pour se laver les mains. # Fais glisser...")
 • 13:14, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC Wash your hands (content was: "Was uw handen op de juiste manier door deze vijf stappen voor het wassen van de handen te volgen die door de CDC worden aanbevolen. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/b2ab945f-3b40-4ec7-a9a9-f014e89ea0f9/wash_hands.vboard <span class="RedButtonInner" title=".vBoard Dow...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 13:13, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Wash your hands (content was: "隨著開學季的到來,勤洗手是保護自己和家人不生病的最佳方法之一。 透過myViewBoard Original Content原創內容,老師可以先進行“影片輔助教學”,運用輕快的歌曲來鼓勵孩子養成洗手的習慣並按照正確洗手的五個步驟:濕搓沖捧擦,以減少手部細菌數量,達到對抗流感病毒最佳效果。 ==Related Media== {{#evt:service=youtube|id=hNWGPunmA6k}} <div id="rod-original-content">  &nbs...")
 • 13:13, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Turkey Map Puzzle (content was: "Familiarize yourself with the geography of Turkey. Learn more about Turkey [https://en.wikipedia.org/wiki/Turkey here]. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/737aac1a-2d51-4150-a654-dc831a3c3a49/T%C3%BCrkiye_Haritas%C4%B1.vboard |iwb=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/09761f20-863f-4f2c-803d-0c88526d4db7/Turkey_map.iwb }} ==Instructions== Assemble a map of Turkey by dragging and dropping the m...")
 • 13:13, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC Turkey Map Puzzle (content was: "Lerne die Regionen der Türkei. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/720ec1f8-8656-4ed2-a971-685b2152424a/069_Tuerkei_Puzzle.vboard |iwb= }} ==Anleitung== Füge die Regionen der Türke zusammen und bilde eine vollständige Karte der Türkei. ==Verwandte Medien== {{#evt:service=youtube|id=53ga2kGUin...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:13, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC Turkey Map Puzzle (content was: "Familiarise-toi avec la géographie de la Turquie. Apprends-en plus sur la Turquie [https://fr.wikipedia.org/wiki/Turquie ici]. {{frt:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/737aac1a-2d51-4150-a654-dc831a3c3a49/T%C3%BCrkiye_Haritas%C4%B1.vboard |iwb=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/09761f20-863f-4f2c-803d-0c88526d4db7/Turkey_map.iwb }} ==Instructions== Assemble la carte de la Turquie en sélectionnan...")
 • 13:13, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC Turkey Map Puzzle (content was: "Maak uzelf vertrouwd met de geografie van Turkije. Lees meer over Turkije [https://en.wikipedia.org/wiki/Turkey here]. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/737aac1a-2d51-4150-a654-dc831a3c3a49/T%C3%BCrkiye_Haritas%C4%B1.vboard <span class="RedButtonInner" title=".vBoard...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 13:13, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Valentines Day (content was: "This activity demonstrates the use of video-assisted learning to share interesting facts about Valentine’s Day 💗. Let’s celebrate this day by showing love and appreciation to our parents, family, colleagues, and friends. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/58aa89be-29ca-4e99-b964-744be005a79a/valentine.vboard |iwb= }} ==Instructions== Guide questions in this lesson: * Who receives the most "Valentines" each year?...")
 • 13:13, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC Valentines Day (content was: "Dieser Original Content zeigt interessante Fakten über den den Valentinstag mit Hilfe von myViewBoard Clips 💗. Wir schenken am Valentinstag Eltern, Familienmitgliedern, Kollegen und Freunden Liebe und Wertschätzung. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/b83f77bb-2249-4036-a9ca-4120f7573bc8/066_Vale...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:13, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC Valentines Day (content was: "Cette activité illustre l'usage de l'apprentissage assisté par vidéo pour connaître des anecdotes sur la Saint-Valentin 💗. Célébrons la Saint-Valentin en partageant notre amour et notre reconnaissance avec nos parents, notre famille, nos collègues et nos amis. {{frt:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/2fd2d0ed-fdbc-4874-ba1e-0dec1e324db4/fr_valentine.vboard |iwb= }} ==Instructions== Questions-guides de cette leçon...")
 • 13:12, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC Valentines Day (content was: "Deze activiteit demonstreert het gebruik van video-ondersteund leren om interessante feiten over Valentijnsdag te delen 💗. Laten we deze dag vieren door liefde en waardering te tonen aan onze ouders, familie, collega's en vrienden. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Conten...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 13:12, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Valentines Day (content was: "您可以從myViewBoard原創內容裡的myViewBoard Clips影片輔助教學了解這些關於情人節的由來! 原創內容裡面另一部影片是一首英文歌,讓小朋友們在情人節時慶祝友誼的歌,以表達感情,增進友誼!💖 在2月14日這一天,讓我們向父母,家人,同事和朋友表達愛和感謝,來慶祝這一天吧! 情人節快樂! ==Instructions== 問題: * 猜一猜,是誰每年收到最多的情人節卡片呢...")
 • 13:12, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Towers of Hanoi (content was: " The Tower of Hanoi is a mathematical game or puzzle. It consists of three rods and a number of disks of different sizes, which can slide onto any rod. The puzzle starts with the disks in a neat stack in ascending order of size on one rod, the smallest at the top, thus making a conical shape. [https://en.wikipedia.org/wiki/Tower_of_Hanoi] <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/ef1f9b6a-c5ac-46f...")
 • 13:12, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC Towers of Hanoi (content was: "Die Türme von Hanoi sind ein mathematisches Knobel- und Geduldsspiel. Das Spiel besteht aus drei gleich großen Stäben A, B und C, auf die mehrere gelochte Scheiben gelegt werden, alle verschieden groß. Zu Beginn liegen alle Scheiben auf Stab A, der Größe nach geordnet, mit der größten Scheibe unten und der kleinsten oben. Ziel des Spiels ist es, den kompletten Scheiben-Stapel von A nach C zu versetzen. Bei jedem Zug darf die oberste Scheibe eines beliebigen Stabes unte...")
 • 13:12, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page es:OC Towers of Hanoi (content was: "La Torre de Hanoi es un juego matemático o rompecabezas. Se compone de tres barras y una cantidad de discos de diferentes tamaños, que pueden deslizarse sobre cualquier barra. El rompecabezas comienza con los discos en una pila ordenada en orden ascendente de tamaño en una varilla, la más pequeña en la parte superior, creando así una forma cónica. [https://en.wikipedia.org/wiki/Tower_of_Hanoi] ==Instrucciones== El objetivo es mover todos los discos de la clavija A a la...")
 • 13:12, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC Towers of Hanoi (content was: "Les tours de Hanoï sont une énigme mathématique. Vous avez devant vous 3 piquets et plusieurs disques de diamètres différents. Au départ, tous les disques sont empilés sur le piquet de gauche, du plus grand au plus petit formant un cône. [https://en.wikipedia.org/wiki/Tower_of_Hanoi] {{frt:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/f1341da0-7dcb-48b5-b81a-2ee0469ac156/fr_tower_of_hanoi.vboard |iwb= }} ==Instructions== Votre b...")
 • 13:12, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC Towers of Hanoi (content was: "De Toren van Hanoi is een wiskundig spel of puzzel. Het bestaat uit drie staven en een aantal schijven van verschillende afmetingen, die op elke stang kunnen schuiven. De puzzel begint met de schijven in een nette stapel in oplopende volgorde van grootte op één staaf, de kleinste bovenaan, waardoor een conische vorm ontstaat. [https://en.wikipedia.org/wiki/Tower_of_Hanoi] <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20...")
 • 13:12, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Towers of Hanoi (content was: "河內塔是一款數學的遊戲及謎題。它由三根桿子和多個不同尺寸的圓盤組成,且圓盤能移動到任何一個桿子上。在謎題一開始,圓盤會整齊堆疊在一根桿子上,並按照尺寸順序由小至大的排列,最小的會在頂端,因此會形成一個圓錐的形狀。 ==說明== 目標是將所有的圓盤從A柱移到C柱,在結束時C柱上的圓盤排列必須跟一開始在A柱上的順序相同,並遵守特定的規...")
 • 13:11, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Time (VAL) (content was: "#REDIRECT OC Time", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:11, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC Time (VAL) (content was: "#REDIRECT de:OC Time", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:11, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page es:OC Time (VAL) (content was: "Esta lección integra myViewBoard Clips con las actividades de myViewBoard Contenido Original para incrementar la atencion y la interaccion en el salon de clases. ==Instrucciones== * Clic el video para iniciar a reproducir. * Mover las manecillas del reloj para hacer coincidir el tiempo mostrado en el video. * Los estudiantes pueden contar los objetos...", and the only contributor was "Adriana.Najera" (talk))
 • 13:11, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC Time (VAL) (content was: "Cette leçon intègre myViewBoard Clips avec des activités du Contenu original myViewBoard pour favoriser l'implication des étudiants en classe. ==Instructions== * Cliquez sur la vidéo pour commencer l'activité. * Déplacez les aiguilles de l'horloge pour la régler à l'heure affichée dans la vidéo. * Laissez les élèves compter le nombres...", and the only contributor was "Juliette.Forest" (talk))
 • 13:11, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Time (VAL) (content was: "myViewBoard原創內容結合myViewBoardClips影片輔助教學,增進學生們在課堂上的互動與學習效果。 ==活動說明== # 播放myViewBoardClips影片(此功能帳號等級需為教育機構) # 依照影片上的時間去撥動時鐘的指針 ==Related media== {{#evt:service=youtube|id=Gr0Sv2flIXY}} <div id="rod-original-content">    </div> {{BR}} {{tct:OrCo-nav-footer}} Category:原創內容 {{DISPLAYTITLE: 時間(影片輔助教學)}...")
 • 13:10, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC The Name of Food (content was: "Kids will be reviewing how to say the names of food. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/a3077097-a450-4420-8219-86f18fdfe0c7/food2-name.vboard |iwb= }} ==Instructions== # Watch the video. # Drag the pictures into the the empty fields provided. ==Related Media== {{#evt:service=youtube|id=7rkkvKuamtw}} <div id="rod-original-content">    </div> {{BR}} {{ent:OrCo-nav-footer}} {{DISPLAYTITLE: The Name of Food}...")
 • 13:10, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC The Name of Food (content was: "Lerne die Namen verschiedener Lebensmittel. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/e5e1efe4-ff2a-44a8-904d-d11f477ddb1d/079_Essen_Name.vboard |iwb= }} ==Anleitung== # Sieh dir das Video an. # Ziehe die Bilder in die richtigen Felder. ==Related Media== {{#evt:service=youtube|id=ltyfg2X-fyg}} <div id...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:10, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC The Name of Food (content was: "Les élèves peuvent apprendre le nom des aliment en anglais ! {{frt:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/4b890d7d-659b-4f25-a5cf-9e99004b1530/aliment2-motanglais.vboard |iwb= }} ==Instructions== # Regardez la vidéo. # Faites glisser les images au bon endroit, dans les champs fournis. ==Médias associés== {{#evt:service=youtube|id=7rkkvKuamtw}} <div id="rod-original-content">    </div> {{BR}} {{frt:OrCo-nav-foote...")
 • 13:10, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC The Name of Food (content was: "In deze les kunnen kinderen de namen van voedsel leren gebruiken. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/a3077097-a450-4420-8219-86f18fdfe0c7/food2-name.vboard <span class="RedButtonInner" title=".vBoard Download">'''.vBoard Download'''</span>] </div> == Instructies == #...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 13:10, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC The Shape of Food (content was: "Use myViewBoard Clips and Video Assisted Learning to learn the shape of food. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/7b52b671-2886-4bc1-bd46-56f1b15f2cc2/food1-shape.vboard |iwb= }} ==Instructions== # Watch the video. # Drag the pictures and the corresponding description into the boxes provided. ==Related Media== {{#evt:service=youtube|id=AAIPTO_EIVI}} <div id="rod-original-content">    </div> {{BR}} {{ent:OrC...")
 • 13:10, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC The Shape of Food (content was: "Lerne mit Hilfe von myViewBoard Clips mehr über Essen! {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/e1113bb8-379d-42a5-bef2-e116b54bd756/080_Essen_Form.vboard |iwb= }} ==Anleitung== # Sieh dir das Video an. # Ziehe Bild und Beschriftung in die passenden Felder. ==Verwandte Medien== {{#evt:service=youtube|i...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:10, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC The Shape of Food (content was: "Utilisez myViewBoard Clips et l'apprentissage assisté par vidéo pour apprendre la forme des aliments. {{frt:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/138eb6e0-c13d-469f-acf3-120b9b9c63d9/aliment1-forme.vboard |iwb= }} </div> ==Instructions== # Regardez la vidéo. # Faites glisser les images dans la description correspondante dans les zones fournies. ==Médias associés== {{#evt:service=youtube|id=AAIPTO_EIVI}} <div id="rod-or...")
 • 13:10, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC The Shape of Food (content was: "Gebruik myViewBoard-clips en video-ondersteund leren om de vorm van voedsel te leren. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/7b52b671-2886-4bc1-bd46-56f1b15f2cc2/food1-shape.vboard <span class="RedButtonInner" title=".vBoard Download">'''.vBoard Download'''</span>] </div>...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 13:10, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC The Shape of Food (content was: "讓學生看著影片猜猜看,不同的剪影分別是什麼食物,填入正確的答案。接著找出他們喜歡吃的食物吧~ <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/599616b3-51a7-4ef3-9cec-ee6549644169/food-shape-TC.vboard <span class="RedButtonInner" title=".vBoard Download">'''下載 .vBoard'''</span>] </div> ==使用說明== # 看影片。 # 拖曳圖片與相應的敘述至...")
 • 13:09, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC Time (content was: "Diese Lektion integriert myViewBoard Clips in myViewBoard Original Content, um das Schülerengagement und die Mitarbeit im Klassenzimmer zu erhöhen. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/f2a874e0-88cf-415a-84c8-5d0a4c6ffaa0/063_Uhrzeit.vboard |iwb= }} ==Anleitung== * Klicken Sie zum Abspielen auf das...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:09, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC Time (content was: "Deze les integreert myViewBoard-clips met myViewBoard Original Content-activiteiten om de betrokkenheid en deelname van leerlingen in de klas te vergroten. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/51bca01b-b2a7-497e-b6d2-f6165e6b1537/Time-val.vboard <span class="RedButtonInne...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 13:09, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Time (content was: "This lesson integrates myViewBoard Clips with myViewBoard Original Content activities to increase students engagement and participation in the classroom. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/51bca01b-b2a7-497e-b6d2-f6165e6b1537/Time-val.vboard |iwb= }} ==Instructions== * Click the video to start playing. * Move the hands of the clock to match the time shown on the video. * Have the students count the objects on the video....")
 • 13:09, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page Test and Experiments (content was: "__NOTOC__ {{Landing_page |1=<big>'''myViewBoard Visual Learning Platform'''</big><br>Collaborate, communicate, and engage with myViewBoard - a purpose built ecosystem for visual spaces. |2='''Our services''' |3=MyViewBoard_Whiteboard <!--NOTE it's a page url from 4--> |4=<big>'''Whiteboard'''</big><br>A digital whiteboard for Windows/Android OS or online |5=myViewBoard.com <!--NOTE it's a page url from 6--> |6=<big>'''myViewBoard....")
 • 13:08, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC The Color of Food (content was: "Lerne die Farben verschiedener Früchte. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/1d7ae97c-f62e-4d73-b084-a8ccb947c13e/078_Essen_Farbe.vboard |iwb= }} ==Anleitung== Ziehe die Früchte ihrer Farbe entsprechend in die verschiedenen Farbfelder. ==Verwandte Medien== {{#evt:service=youtube|id=z_B9dHKSVeA}}...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:08, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC The Color of Food (content was: "Revoir les couleurs des aliments. {{frt:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/003c9fcd-052c-4a5f-b56c-d72a55765ca2/aliment2-couleur.vboard |iwb= }} ==Instructions== Faites glisser les fruits selon leur couleur, dans les bonnes catégories. ==Médias associés== {{#evt:service=youtube|id=Y7OvRXqLESs}} <div id="rod-original-content">    </div> {{BR}} {{frt:OrCo-nav-footer}} {{DISPLAYTITLE: La couleur des aliments}}")
 • 13:08, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC The Color of Food (content was: "Speel met de kleuren van ons voedsel. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/8a2f725f-e289-4dea-bbc3-b86910810d68/food3-color.vboard <span class="RedButtonInner" title=".vBoard Download">'''.vBoard Download'''</span>] </div> == Instructies == Sleep de vruchten volgens hu...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 13:08, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC The Color of Food (content was: "以顏色來分類,讓孩子將不同的水果填入正確的顏色框框。 <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/fb817e85-25d7-4f5f-afe7-3da173f04959/food3-color-TC.vboard <span class="RedButtonInner" title=".vBoard Download">'''下載 .vBoard'''</span>] </div> ==使用說明== 依顏色拖曳水果至正確的欄位。 ==相關媒體== {{#evt:service=youtube|id=aHuOj5PJtGU}} <div id...")
 • 13:08, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC The Color of Food (content was: "Reinforce the color of food. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/8a2f725f-e289-4dea-bbc3-b86910810d68/food3-color.vboard |iwb= }} ==Instructions== Drag the fruits according their color into the correct field. ==Related Media== {{#evt:service=youtube|id=z_B9dHKSVeA}} <div id="rod-original-content">    </div> {{BR}} {{ent:OrCo-nav-footer}} {{DISPLAYTITLE: The Color of Food}} Category:Original Content")
 • 13:08, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC The 3 bears and the 3 chicks (content was: "The 3 bears and the 3 chicks is a river crossing puzzle. River-crossing puzzles are older than a thousand years and were devised to help children develop logic and reasoning skills. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/1e844392-b8e1-4783-aeda-f8055cd63ac5/River_Crossing2.vboard <span class="RedButtonInner" title=".vBoard Download">'''.vBoard Download'''</span>] </div> ==Instructions== Th...")
 • 13:08, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC The 3 bears and the 3 chicks (content was: "Die hungrigen Bären und die Hühnchen Puzzlespiel. Dieses Spiel hält sich seit tausenden von Jahren. Im Grunde genommen ist es ein Puzzelspiel für jung und alt und hilft vor allem Kindern ihr logisches Denken zu verbessern. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/ff6b9ff3-ae48-49c9-b133-9f0729b5ca24/04...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:08, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page es:OC The 3 bears and the 3 chicks (content was: "The 3 bears and the 3 chicks is a river crossing puzzle. River-crossing puzzles are older than a thousand years and were devised to help children develop logic and reasoning skills. ==Instructions== The 3 bears and the 3 chicks need to move to the other side of the river. * The boat can carry up to two of animals at a time. * If the bears ever outnumbe...", and the only contributor was "Adriana.Najera" (talk))
 • 13:08, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC The 3 bears and the 3 chicks (content was: "Les 3 ours et les 3 poules sont un problème de passage de rivière. Les problèmes de passage de rivière sont des exercices de réflexion très anciens et permettent aux élèves de développer leur logique et leur capacité de raisonnement. {{frt:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/3581398f-d089-4ec3-b2c0-db7cf69f247f/fr_River_Crossing2.vboard |iwb= }} ==Instructions== Les 3 ours et les 3 poules doivent passer de l'autre c...")
 • 13:08, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC The 3 bears and the 3 chicks (content was: "De 3 beren en de 3 kuikens is een puzzel over de rivier. River-crossing puzzels zijn ouder dan duizend jaar en zijn bedacht om kinderen te helpen logische en redeneervaardigheden te ontwikkelen. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/1e844392-b8e1-4783-aeda-f8055cd63ac5/R...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 13:08, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC The 3 bears and the 3 chicks (content was: "三隻熊與三隻小雞為一個過河的謎題。 過河謎題為一個歷史悠久的遊戲,其目的為幫助兒童發展邏輯思考及推理能力。 ==說明== 3隻熊與3隻小雞需要渡河到另一側的森林。 * 小船每次只能乘載兩隻動物。 * 當河的任何一側熊的數量多於小雞,小雞將會被吃掉。 ==相關媒體== {{#evt:service=youtube|id=rD7aak2wBFM}} {{DISPLAYTITLE:3隻熊和3隻小雞}} <div id="rod-original-content"> ...")
 • 13:07, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC Thankful Turkey Math (content was: "Dies ist ein kleines Kopfrechenspiel für Zwischendurch. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/d958e9c3-211f-4d61-bdf2-585b9b8d4e6b/054_Das_Mathe_Moorhuhn.vboard |iwb= }} ==Anleitung== In diesem Spiel muss der Schüler folgendes tun: * Ziehe die korrekte Anzahl an Federn zum Truthahn. * Berechne die k...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:07, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page es:OC Thankful Turkey Math (content was: "This content is a fun way to reinforce basic math during the Thanksgiving holidays. Celebrating Thanksgiving while doing math will definitely add some seasoning to get students in the spirit of this special season of harvest and gratitude. ==Instructions== This activity requires students to do the following: * Place the correct number of feathers on th...", and the only contributor was "Adriana.Najera" (talk))
 • 13:07, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC Thankful Turkey Math (content was: "Ce contenu est un moyen amusant pour solidifier les connaissances mathématiques de bases pendant les vacances de la Toussaint. <br> Découvrez l'esprit bienveillant et reconnaissant de Thanksgiving en aidant la Dinde à retrouver son nombre exacte de plumes. ==Instructions== Les élèves peuvent suivre les instructions ci-dessous : * Place le nombre exacte de plumes sur la dinde * Résous les calculs pour déterminer le nombres de plumes dont la dinde a besoin * Écris s...")
 • 13:07, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC Thankful Turkey Math (content was: "Deze inhoud is een leuke manier om de basiswiskunde tijdens de Thanksgiving-feestdagen te versterken. Het vieren van Thanksgiving terwijl je wiskunde doet, zal zeker wat kruiden toevoegen om studenten in de geest van dit speciale seizoen van oogst en dankbaarheid te krijgen. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.co...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 13:07, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Thankful Turkey Math (content was: "藉由感恩節主題,加強學生數學基礎。 讓學生在感恩節歡樂的氣氛下,開心地遊戲學習,並以感恩的心感謝一切收穫及付出。 ==說明== 這個活動需要學生們依照下方說明操做: * 請幫助火雞獲得正確數量的羽毛。 * 請在每個羽毛上寫下你想要感謝的人事物。 ==相關媒體== {{#evt:service=youtube|id=f1Xm58JjtF4}} {{DISPLAYTITLE:感恩節-火雞陪你算數學}} <div id="rod-original-content">&...")
 • 13:07, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Thankful Turkey Math (content was: "This content is a fun way to reinforce basic math during the Thanksgiving holidays. Celebrating Thanksgiving while doing math will definitely add some seasoning to get students in the spirit of this special season of harvest and gratitude. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/df4a03b0-0216-4121-abbb-19a66fd05313/thankgsiving_turkey_math.vboard |iwb= }} ==Instructions== This activity requires students to do the following:...")
 • 13:07, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC Thankful Turkey Word Search (content was: "Versetze dich in Erntedankstimmung mit einem Suchspiel von myViewBoard Original Content. Schüler können ihr Vokabular erweitern und lernen zur gleichen Zeit etwas über Erntedank. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/23d70f4c-d935-45de-ba32-60cb606b812d/055_Moorhuhn_Woerterraten.vboard |iwb= }} ==Spi...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:06, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page es:OC Thankful Turkey Word Search (content was: "Celebra el Dia de Accion de Gracias y a la mismma vez aprende mas acerca de los datos curiosos de esta festividad. ==Instrucciones== Esta actividad requiere que los estudiantes: # Adivinen y encuentren las palabras correctas basadas en las pistas que se proveen a la derecha del canvas. # En la barra principal de herramientas, clic en la herramienta de L...", and the only contributor was "Adriana.Najera" (talk))
 • 13:06, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC Thankful Turkey Word Search (content was: "Découvrez l'esprit de Thanksgiving avec ces mots cachés amusants ! Les élèves peuvent développer leur vocabulaire en anglais tout en découvrant la tradition américaine de Thanksgiving. ==Instructions== Suivez les instructions ci-dessous pour résoudre cette grille de mots cachés : # Devinez les mots à chercher grâce aux indices de droite. Les indices vous donnent la première et la dernière lettre du mot. # Sur la barre d'outils principale, cliquez sur l'outil Sty...")
 • 13:06, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC Thankful Turkey Word Search (content was: "Kom in de stemming van Thanksgiving met een leuk woordzoekspel op myViewBoard Original Content. Kinderen kunnen hun woordenschat oefenen en tegelijkertijd meer te weten komen over Thanksgiving. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/7f1ca2b9-0fb2-4a28-b6c8-8c957057f431/Tha...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 13:06, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Thankful Turkey Word Search (content was: "透過文字搜尋的遊戲帶動感恩節歡樂的氣氛,並藉次學習感恩節相關單字。 ==說明== 這個活動需要學生依照以下說明操作: # 根據右側的“線索”猜測要搜索的字。 這些線索提供了要搜索的字的第一個和最後一個字母。 # 在主工具欄上,點擊“筆”工具,然後選擇“螢光筆”。 # 在表格上尋找與線索相符的單字,並使用螢光筆做標記。 # 找到所有字後,點擊問答...")
 • 13:06, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Thankful Turkey Word Search (content was: "Get into the spirit of Thanksgiving with a fun word search game on myViewBoard Original Content. Kids can practice their vocabulary and learn about Thanksgiving at the same time. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/7f1ca2b9-0fb2-4a28-b6c8-8c957057f431/Thanksgiving2%20%281%29.vboard |iwb= }} ==Instructions== This activity requires students to do the following: # Guess the words to search based on the "clues" on the right....")
 • 13:06, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Teeth Knowledge (content was: "Now that Halloween 👻 is over, how much candy 🍬🍭🍫 you accumulated by the end of Halloween night? <br>Remember that we ever practiced the activity to organize the best and worst foods for your teeth? <br> We should limit sugary drinks and sticky food on keeping oral health. 😉 <br> '''Why is it important to keep teeth health...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 13:06, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Thankful ABCs (content was: "<big>🦃 透過影片認識感恩節的由來,並透過感恩A-Z 學習單寫下要感謝的每個英文字母開頭的內容, 學習感恩與分享自己感謝的人事物。</big> {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/7bac5902-c137-4ecc-bcdc-ca34f3e72316/thanksgiving_TC.vboard |iw...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 13:06, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Teeth Knowledge (content was: "學習目標: 讓孩童對於認識牙齒有進一步的了解。🦷 {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/a104a80b-68c6-4337-87f8-31e7a17b1f50/teeth-TC.vboard |iwb= }} ==指導說明== # 為什麼我們需要牙齒? # 認識牙齒的類型名稱。 # 認識不同類型牙齒的...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 13:06, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Thankful ABCs (content was: "<big>LET’S KEEP SAFE AND HAPPY DURING THIS PANDEMIC THANKSGIVING.</big> <br>300px|link= 300px|link= <br>Tips: <br>🦃 Food Safety- washing hands before cooking/eating Thanksgiving meal. <br>🦃 A virtual dinner with family a...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 13:05, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Table Tennis (content was: "<blockquote>'''''The most important thing in the Olympic Games is not to win but to take part, just as the most important thing in life is not the triumph, but the struggle. The essential thing is not to have conquered, but to have fought well.''''' <br>''Olympic Creed''</blockquote> Did you know that [https://en.wikipedia.org/wiki/Table...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 13:05, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC Tangram (content was: "Tangram (auch Siebenbrett oder Siebenschlau bzw. chinesisch 七巧板, Pinyin qī qiǎo bǎn) ist ein altes chinesisches Legespiel, das vermutlich zwischen dem 8. und 4. Jahrhundert v. Chr. entstand. Der westliche Name des Geduldsspiels scheint ein Kunstwort zu sein, das möglicherweise Anklang an die chinesische Tang-Dynastie hat. [https://de.wikipedia.or...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:05, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page es:OC Tangram (content was: "El tangram es un rompecabezas de disección que consta de siete formas planas, llamadas tans, que se unen creando formas geométricas. El objetivo del rompecabezas es la creación de una forma especifica (dada solo un contorno o silueta) usando las siete piezas, que no pueden superponerse. [https://en.wikipedia.org/wiki/Tangram?oldformat=true] ==Instrucciones== Esta actividad se puede jugar individualmente o en equipo. Para un desafío adicional, inicie el temporizador y vea...")
 • 13:05, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC Tangram (content was: "Les tangrams sont des puzzles chinois. Ces dissections sont composées de 7 pièces de puzzles qui, rassemblées selon un ordre précis, correspondent à une forme (un animal, un objet, une figure...). Le but de cette activité est de reconstruire la forme selon la cadre affiché. Toutes les pièces doivent être utilisées et la forme doit correspondre parfaitement au cadre (rien ne doit dépasser). [https://en.wikipedia.org/wiki/Tangram?oldformat=true] {{frt:RedButton |vboa...")
 • 13:05, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC Tangram (content was: "De tangram is een dissectiepuzzel die bestaat uit zeven platte vormen, tans genaamd, die tot vormen worden samengevoegd. Het doel van de puzzel is om een specifieke vorm te vormen (alleen een omtrek of silhouet gegeven) met gebruik van alle zeven stukken, die elkaar niet mogen overlappen.[https://en.wikipedia.org/wiki/Tangram?oldformat=true] <div class="...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 13:05, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Tangram (content was: "七巧板是由七個平面圖形組成的分割拼圖,被用來組成形狀。目標是使用每一塊七巧板且不能重疊,來拼出特殊的形狀(僅提供輪廓)。 [https://en.wikipedia.org/wiki/Tangram?oldformat=true] ==說明== 此myViewBoard原創內容可以個人進行或小組進行,若想要更多的挑戰,可以打開計時器與別人/別組比賽速度,看誰先完成。 ●操作方式:將所有七巧板移入框線內,只能移動和...")
 • 13:05, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Tangram (content was: "The tangram is a dissection puzzle consisting of seven flat shapes, called tans, which are put together to form shapes. The objective of the puzzle is to form a specific shape (given only an outline or silhouette) using all seven pieces, which can not overlap. [https://en.wikipedia.org/wiki/Tangram?oldformat=true] <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/c933cd25-842c-41e3-87b6-393b13032875/tangr...")
 • 13:05, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Table Tennis (content was: "<blockquote>「奧林匹克運動會最主要的意義在於參加,而非獲勝;如同人生的要務,不在於征服,而在於自我的努力及奮鬥有方。」<br> (原文:”The most important thing in the Olympic Games is not to win but to take part, just as the most important thing in life is not the triumph but the str...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 13:04, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Static Electricity (content was: "Have you ever taken your hat off on a dry winter day and had a "hair raising" experience? Why do these things happen? <br>Is it magic? No, it's not magic; <big>'''it's static electricity!'''</big> Static electricity is the result of an imbalance between negative and positive charges in objects. These charges can build up on the surface of an object until they find a way to be released or discharged. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Origin...")
 • 13:04, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC Static Electricity (content was: "Hast du auch schon mal an einem kalten Wintertag deine Mütze abgenommen und danach hat es dir die Haare aufgestellt? Wieso passiert das eigentlich? Ist das Magie? Nein, es ist keine Magie. Das ist statische Ladung! Elektrostatische Ladung ist der Ergebnis von einem Ungleichgewicht an positiven und negativen Objekten, den sogenannten Elektronen. Diese Lad...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:04, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page es:OC Static Electricity (content was: "Have you ever taken your hat off on a dry winter day and had a "hair raising" experience? Why do these things happen? Is it magic? No, it's not magic; it's static electricity! Static electricity is the result of an imbalance between negative and positive charges in objects. These charges can build up on the surface of an object until they find a way to be...", and the only contributor was "Adriana.Najera" (talk))
 • 13:04, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC Static Electricity (content was: "Avez-vous déjà remarqué que parfois en hiver, vous enleviez votre bonnet pour faire apparaître des cheveux hérissés sur votre tête ? Pourquoi ? Est-ce de la magie ? Mais non .. c'est à cause de l'électricité statique ! L'électricité statique est un déséquilibre entre des charges positives et négatives. Ces charges s'accumulent sur des surfaces jusqu'à ce qu'elles trouvent un moyen de se libérer ou de se décharger. {{frt:RedButton |vboard=https://myviewboar...")
 • 13:04, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC Static Electricity (content was: "Heb je ooit je hoed afgezet op een droge winterdag en een "huiveringwekkende" ervaring gehad? Waarom gebeuren deze dingen? Is het magie? Nee, het is geen magie; het is statische elektriciteit! Statische elektriciteit is het gevolg van een onbalans tussen negatieve en positieve ladingen in objecten. Deze ladingen kunnen zich ophopen op het oppervlak van ee...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 13:04, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Static Electricity (content was: "你是否曾經在乾燥的冬天拿下帽子,然後發生“頭髮豎起”的現象嗎? 這是什麼奇妙的魔法嗎? 不是, 這不是魔法; 這是因為靜電的原故! 靜電是一個物體中負電荷與正電荷之間不平衡分布的結果。這些電荷會累積在物體表面,直到找到被釋放或放電的方式。 ==說明== 這個原創內容中的活動是依據以下四個主要概念來設計: * 靜電是物體中負電荷與正電荷之間...")
 • 13:04, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Sudoku (content was: "Sudoku is a great teaching tool for building students' critical thinking skills. Sudoku trains students to work together to solve problems and learn to differentiate between relevant and irrelevant information. These skills are necessary for rational problem-solving. This myViewBoard Original Content contains 4 Sudoku puzzles: Easy, Medium, Hard and Expert. It's not actually about math; it’s about number-placement puzzle. "Sudoku is a very friendly kind of puzzle," says Tho...")
 • 13:04, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC Sudoku (content was: "Sudoku ist das perfekte Spiel, um Kindern logisches/rationales Denken beizubringen. Sudoku fördert die Zusammenarbeit der Schüler und hilft ihnen wichtige von unwichtigen Informationen zu unterscheiden. Diese Fähigkeiten sind wichtig für eine rationale Problemlösung. Dieser myViewBoard Original Content enthält 4 Sudoku Spiele: Leicht, Mittel, Schwer...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:03, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page es:OC Sudoku (content was: "==Instrucciones== Sudoku (数独 sūdoku, digit-single) (/suːˈdoʊkuː/, /-ˈdɒk-/, /sə-/, originalmente llamado Número Lugar) un juego de lógica, combina un rompecabezas de número y lugar. El objetivo es rellenar cajillas de 9×9 con dígitos qué cada columna, cada fila y cada 9 de las sub rejillas 3×3 qué componen una rejilla (también llamad...", and the only contributor was "Adriana.Najera" (talk))
 • 13:03, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC Sudoku (content was: "Le Sudoku est un outil pédagogique très intéressant pour développer la pensée critique de chaque élève. Les sudokus apprennent aux élèves à travailler ensemble pour résoudre un problème et apprendre à différencier si une information est pertinente ou non. Ces compétences sont nécessaires pour résoudre des problèmes rationnels. Vous trouverez dans cette activité 4 Sudokus de 4 niveaux différents : Facile, Moyen, Difficile, Expert. Les Sudokus ne sont pas d...")
 • 13:03, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC Sudoku (content was: "Sudoku is een geweldig leermiddel om de kritische denkvaardigheden van studenten op te bouwen. Sudoku traint studenten om samen te werken om problemen op te lossen en te leren onderscheid te maken tussen relevante en irrelevante informatie. Deze vaardigheden zijn nodig voor het rationeel oplossen van problemen. Deze originele inhoud van myViewBoard bevat...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 13:03, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Sudoku (content was: "數獨是培養學生判斷思考的教學工具,訓練學生一起解決問題並學習區分有關或無關的資訊,而這些能力在解決問題時是十分必需的。 此myViewBoard原創內容包含4個數獨題目,分別為簡易版、中級版、困難版以及專家級。數獨只是將數字填進空格中,實際上與數學並無相關。 美國與世界數獨冠軍托馬斯.斯奈德博士曾說:「數獨是個非常友善的謎題,不像圈字遊...")
 • 13:03, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Swimming (content was: "When visiting swimming pools and beaches, making sure your children can swim competently and safely is a must for all families. We created a swimming version of the Monopoly Game. We designed this as a swimming warm-up and stretching card that could be used in lessons or as a extracurricular training resource to make it more fun. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/u...", and the only contributor was "Admin" (talk))
 • 13:03, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC Swimming (content was: "Bij het bezoeken van zwembaden en stranden is het een must voor alle gezinnen om ervoor te zorgen dat uw kinderen competent en veilig kunnen zwemmen. We hebben een zwemversie van het Monopoly-spel gemaakt. We hebben dit ontworpen als een warming-up- en stretchkaart voor zwemmen die kan worden gebruikt in lessen of als een extracurriculair trainingsmiddel...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 13:03, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Swimming (content was: "每到夏天,全家人都會去游泳池或海灘玩耍,但是,家長的首要義務就是確保隨行小孩的安全和快樂。 曾經玩過游泳版的大富翁嗎?myViewBoard原創內容設計了專門為游泳熱身和伸展運動大富翁遊戲卡,可以用在游泳課程中,讓學習變得更有趣。為了確保孩子們能夠安全地游泳,此內容的目的也是要教導小朋友游泳時需要注意的事項,以及游泳池安全規範。 {{ent:Re...")
 • 13:03, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC States of Matter 2 (content was: "🌎 科學無所不在,世界任你探索!我們所能夠看得見摸得著的這個世界是由物質所構成的,一花一樹是物質、一桌一椅是物質,就連我們喝的水,呼吸的空氣同樣也是物質。 在這個多采多姿的世界,我們生活中的物質基本上被分成三個狀態:氣體、液體...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 13:02, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC States of Matter 2 (content was: "🌎 '''Matter is Everywhere!''' {{BR}} Everything around you and making you are made up of matter- the trees, the smoke, even the water you drink. On Earth, the matter can be found under 3 different physical forms called states of matter. One of the first science concepts many children learn is the three states of matter: gas, liquid and...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 13:02, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC States of Matter 1 (content was: "🌎 科學無所不在,世界任你探索!我們所能夠看得見摸得著的這個世界是由物質所構成的,一花一樹是物質、一桌一椅是物質,就連我們喝的水,呼吸的空氣同樣也是物質。 在這個多采多姿的世界,我們生活中的物質基本上被分成三個狀態:氣體、液體...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 13:02, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC States of Matter 1 (content was: "🌎 '''Matter is Everywhere!''' {{BR}} Everything around you and making you are made up of matter- the trees, the smoke, even the water you drink. On Earth, the matter can be found under 3 different physical forms called states of matter. One of the first science concepts many children learn is the three states of matter: gas, liquid and...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 13:02, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Spatial Intelligence (content was: "Spatial Intelligence is the ability to understand three-dimensional figures and images. It involves understanding and remembering the relative locations of objects in the mind. It is the ability to perform visualization and spatial thinking. As Thomas Armstrong said "When I was a special education teacher, most of my students had difficulty with academic tasks involving either words or numbers (or both). However, many of these kids were gifted artists, cartoonists, Lego exper...")
 • 13:02, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Specific Heat Capacity (content was: "<big>小華與小明相約到沙崙海水浴場玩水,必須先走過熱燙的沙灘,才能擁抱清涼的海水。試問日晒的午後,造成沙熱水涼的主要原因為何?答案就是因為沙比熱比水小。 {{BR}} '''學習目標:''' * 認識''' [https://zh.wikipedia.org/wiki/%E6%AF%94%E7%86%B1%E5%AE%B9 比熱]''' * 記...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 13:02, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Specific Heat Capacity (content was: "If you have ever been to the beach, you know that while the sand has become quite hot, the water has stayed cool. <br>So that the sand can get too hot to walk on. But you can always cool your feet off in the cold water. <br>Why is the water so much colder than the sand when they are both getting heated by the Sun equally? <br>The answer h...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 13:02, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC Spatial Intelligence (content was: "Räumliches Vorstellungsvermögen (auch Raumvorstellung) kann generell als die Fähigkeit des Menschen und anderer Lebewesen beschrieben werden, in der Vorstellung räumlich zu sehen und zu denken. Diese Fähigkeit umfasst den Erwerb, die Organisation und den aktiven Umgang mit im Gedächtnis gespeicherten Vorstellungsbildern. Thomas Armstrong sagte seine...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:02, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page es:OC Spatial Intelligence (content was: "Inteligencia Espacial es la habilidad de entender figuras en tres dimensiones. Requiere la comprension y memoria de la locacion de los objetos en la mente. Es la habilidad de ejecutar visualizacion espacial del razonamiento. As Thomas Armstrong said "When I was a special education teacher, most of my students had difficulty with academic tasks involving...", and the only contributor was "Adriana.Najera" (talk))
 • 13:02, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC Spatial Intelligence (content was: "L'intelligence spatiale est la capacité à comprendre les formes et les images en 3 dimensions. Cela implique la compréhension et la mémorisation par l'esprit de la position relative d'un objet. C'est la capacité de pouvoir se représenter et visualiser l'espace par la pensée. Thomas Armstrong en parle lui-même : " Lorsque j'étais éducateur spécialisé, la plupart de mes étudiants rencontraient des difficultés lors de la réalisation de tâches académiques inclua...")
 • 13:02, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC Spatial Intelligence (content was: "Ruimtelijke intelligentie is het vermogen om driedimensionale figuren en afbeeldingen te begrijpen. Het gaat om het begrijpen en onthouden van de relatieve locaties van objecten in de geest. Het is het vermogen om visualisatie en ruimtelijk denken uit te voeren. Zoals Thomas Armstrong zei: "Toen ik een leraar speciaal onderwijs was, hadden de meeste van m...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 13:02, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Spatial Intelligence (content was: "空間智力是理解三維圖形和圖像的能力,它涉及心智中空間相對位置的理解和記憶,也是展現可視化及空間思維的能力。 正如Thomas Armstrong所說: “當我還是一名特殊教育老師時,我大多數的學生都難以完成文字或數字(或兩者)的學習功課,但這些孩子當中有許多人都是有天賦的藝術家,漫畫家,樂高專家,機械師,視覺設計師,而且都展現了空間視覺思維的能...")
 • 13:01, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Shape artist (content was: "Students draw inspirations from shapes learned in this lesson to build their own aquarium. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/3bbac8be-acbc-4d63-b7f8-4825dcbcd1de/shape_artist_animation.vboard |iwb= }} ==Instructions== Objectives: * Transform real-life objects into geometric shapes. * Create works of art using the shapes. 💡 Activities: : ✅ Identify: Use the shapes to create the sea animals. : ✅ Create: Create...")
 • 13:01, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC Sorting Rings (content was: "In deze activiteit categoriseren studenten verschillende datasets met behulp van Carroll- en Venn-diagrammen om objecten te sorteren, vergelijken en classificeren. De Venn- en Carroll-diagrammen zijn misschien meer dan honderd jaar oud, maar worden nog steeds veel gebruikt in de moderne lessen van wetenschap, wiskunde en informatica tot kunst en design. H...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 13:01, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC Sorting Rings (content was: "Les élèves utilisent les diagrammes de Carroll et Venn afin d'organiser, de comparer et de classer un ensemble de données. Même si les diagrammes de Venn et Carroll existent depuis plus d'une centaine d'années, ils sont, de nos jours, toujours très utilisés en sciences, en mathématiques et pour faire des calculs destinés aux arts et au design. Leur utilité a outrepassé l'enseignement de la pensée logique. * Un [https://en.wikipedia.org/wiki/Carroll_diagram diagram...")
 • 13:01, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page es:OC Sorting Rings (content was: "En esta actividad, estudiantes categorizan varios sets de datos utilizando los diagramas para mezclar, clasificar y comparar objetos. El diagrama de Venn son diagramas que contienen una historia de mas de 100 años, sin embargo son altamente efectivos para lecciones de ciencia, matemática, arte y diseño pues desarollan el sentido común y lógica de los...", and the only contributor was "Adriana.Najera" (talk))
 • 13:01, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Sorting Rings (content was: "鼓勵學生運用卡洛爾圖與文氏圖的概念來分析分類兩個或多個複雜物件之間的聯結。 卡洛爾圖與文氏圖已有百年的歷史,但在當今的課程中無論領域依然廣泛地被使用,它產生的影響遠超出教授邏輯思考的範圍。 * A [https://en.wikipedia.org/wiki/Carroll_diagram Carroll diagram]是用於以是/不是方式對事物進行分組的邏輯圖。 數字或物件分類為“ x”(具有屬性x)或“非x”(...")
 • 13:01, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC Sorting Rings (content was: "In diesem Spiel müssen Schüler mit Hilfe eines Mengendiagramms verschiedene Objekte sortieren, vergleichen und klassifizieren. Das Mengendiagramm mag schon einige Hundert Jahre alt sein, doch noch heute kommt es in allen möglichen Unterrichtsfächern zum Einsatz. * [https://de.wikipedia.org/wiki/Mengendiagramm Mengendiagramme] dienen der grafischen Ve...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 13:01, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Sorting Rings (content was: "In this activity, students categorize various data sets using Carroll and Venn diagrams to sort, compare, and classify objects. The Venn and Carroll diagrams may be over a hundred years old, but it's still highly used in today's modern lessons from science, math, and computing to arts and design. Its utility has gone beyond teaching logical thinking. * A [https://en.wikipedia.org/wiki/Carroll_diagram Carroll diagram] is a logic diagram used for grouping things in a yes/no fa...")
 • 13:01, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Shape artist (content was: "學生可以從課堂上所學的圖案中汲取靈感,打造水族箱。 {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/3bbac8be-acbc-4d63-b7f8-4825dcbcd1de/shape_artist_animation.vboard |iwb= }} ==活動指導== 目標: * 把課堂中所學的幾何形狀與生活中的物體聯結。 *...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 13:00, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Shape Lesson 1 (content was: "Form perception is the recognition of visual elements of objects, specifically those to do with shapes, patterns, and previously identified important characteristics. <br> By studying shapes, children learn so many skills that help them in other curriculum areas including reading, math, science, art, and visual-spatial thinking. <br>In...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 13:00, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Shape Lesson 4 (content was: "三歲以上的孩子在形狀知覺(Form Perception)上的發展很快,在生活中認識形狀,練習分類,從中建立起形狀概念,可以幫助他們在其他課程領域中學習,包括閱讀,數學,科學,藝術和視覺空間思維。我們設計了四個和形狀有關的myViewboard 原創內容,從學齡前...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 13:00, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Shape Lesson 4 (content was: "Form perception is the recognition of visual elements of objects, specifically those to do with shapes, patterns, and previously identified important characteristics. <br> By studying shapes, children learn so many skills that help them in other curriculum areas including reading, math, science, art, and visual-spatial thinking. <br>In...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 13:00, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Shape Lesson 3 (content was: "三歲以上的孩子在形狀知覺(Form Perception)上的發展很快,在生活中認識形狀,練習分類,從中建立起形狀概念,可以幫助他們在其他課程領域中學習,包括閱讀,數學,科學,藝術和視覺空間思維。我們設計了四個和形狀有關的myViewboard 原創內容,從學齡前...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 13:00, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Shape Lesson 3 (content was: "Form perception is the recognition of visual elements of objects, specifically those to do with shapes, patterns, and previously identified important characteristics. <br> By studying shapes, children learn so many skills that help them in other curriculum areas including reading, math, science, art, and visual-spatial thinking. <br>In...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 13:00, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Shape Lesson 2 (content was: "三歲以上的孩子在形狀知覺(Form Perception)上的發展很快,在生活中認識形狀,練習分類,從中建立起形狀概念,可以幫助他們在其他課程領域中學習,包括閱讀,數學,科學,藝術和視覺空間思維。我們設計了四個和形狀有關的myViewboard 原創內容,從學齡前...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 13:00, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Shape Lesson 2 (content was: "Form perception is the recognition of visual elements of objects, specifically those to do with shapes, patterns, and previously identified important characteristics. <br> By studying shapes, children learn so many skills that help them in other curriculum areas including reading, math, science, art, and visual-spatial thinking. <br>In...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 13:00, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Shape Lesson 1 (content was: "三歲以上的孩子在形狀知覺(Form Perception)上的發展很快,在生活中認識形狀,練習分類,從中建立起形狀概念,可以幫助他們在其他課程領域中學習,包括閱讀,數學,科學,藝術和視覺空間思維。我們設計了四個和形狀有關的myViewboard 原創內容,從學齡前...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:59, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Scrabble Easy (content was: "Scrabble is a word game in which players score points by placing tiles bearing a single letter onto a game board divided into a 15×15 grid of squares. Teachers introduced Scrabble in the classroom after being inspired by students' enthusiasm to play even after school hours. This activity comes in EASY and HARD mode: * Easy - https://youtu.be/dJqbT_olDTI : Easy (for ages 3+) is designed to be a colorful start to word-making, motivating students to memorize words and build...")
 • 12:59, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC Scrabble Easy (content was: "Scrabble is een woordspel waarbij spelers punten scoren door tegels met een enkele letter op een spelbord te plaatsen, verdeeld in een raster van 15 × 15. Docenten introduceerden Scrabble in de klas nadat ze waren geïnspireerd door het enthousiasme van studenten om zelfs na schooltijd te spelen. Deze activiteit wordt geleverd in de MAKKELIJK- en MOEILI...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 12:58, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC Scrabble Easy (content was: "Le Scrabble est un jeu avec des mots dans lequel les joueurs marquent des points en plaçant des lettres sur un plateau divisé par une grille composée de 15x15 carrés. Les professeurs ont introduit le Scrabble dans la salle de classe après avoir été inspirés par l'enthousiasme des élèves jouant après l'école. Cette activité comprend le mode FACILE et DIFFICILE : * Facile- https://youtu.be/dJqbT_olDTI : Scrabble - Facile (pour 3 ans et plus) est conçu pour début...")
 • 12:58, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Scrabble Easy (content was: "Scrabble是古老的英文拼字遊戲. 這個原創內容的設計適用於3歲以上的小朋友. 雖然還不太了解英文,但靠玩拼字與大人的協助,運用顏色與水果的外型,他們會自然而然的學會各種英文的寫法跟念法。 ==Related Media== {{#evt:service=youtube|id=dJqbT_olDTI}} <div id="rod-original-content">    </div> {{BR}} {{tct:OrCo-nav-footer}} Category:原創內容 {{DISPLAYTITLE: 拼字遊戲}}")
 • 12:58, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC Scrabble Easy (content was: "Scrabble ist ein Brettspiel für zwei bis vier Personen, bei dem die Spieler aus zufällig gezogenen Buchstaben Wörter legen und dabei die verschiedenen Bonusfelder auf dem Spielbrett nutzen können. Es wurden bisher über 100 Millionen Spiele in mehr als 30 Sprachen verkauft; jedes Jahr werden allein in Nordamerika mehr als eine Million Spiele verkauft....", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 12:58, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Scrabble Hard (content was: "Scrabble is a word game in which players score points by placing tiles bearing a single letter onto a game board divided into a 15×15 grid of squares. Teachers introduced Scrabble in the classroom after being inspired by students' enthusiasm to play even after school hours. This activity comes in EASY and HARD mode: * Easy - https://youtu.be/dJqbT_olDTI : Easy (for ages 3+) is designed to be a colorful start to word-making, motivating students to memorize words and build...")
 • 12:58, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC Scrabble Hard (content was: "Scrabble is een woordspel waarbij spelers punten scoren door tegels met een enkele letter op een spelbord te plaatsen, verdeeld in een raster van 15 × 15. Docenten introduceerden Scrabble in de klas nadat ze waren geïnspireerd door het enthousiasme van studenten om zelfs na schooltijd te spelen. Deze activiteit wordt geleverd in de MAKKELIJK- en MOEILI...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 12:58, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC Scrabble Hard (content was: "Le Scrabble est un jeu avec des mots dans lequel les joueurs marquent des points en plaçant des lettres sur un plateau divisé par une grille composée de 15x15 carrés. Les professeurs ont introduit le Scrabble dans la salle de classe après avoir été inspirés par l'enthousiasme des élèves jouant après l'école. Cette activité comprend le mode FACILE et DIFFICILE : * Facile- https://youtu.be/dJqbT_olDTI : Scrabble - Facile (pour 3 ans et plus) est conçu pour début...")
 • 12:58, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC Scrabble Hard (content was: "Scrabble ist ein Brettspiel für zwei bis vier Personen, bei dem die Spieler aus zufällig gezogenen Buchstaben Wörter legen und dabei die verschiedenen Bonusfelder auf dem Spielbrett nutzen können. Es wurden bisher über 100 Millionen Spiele in mehr als 30 Sprachen verkauft; jedes Jahr werden allein in Nordamerika mehr als eine Million Spiele verkauft....", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 12:57, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Rusting of Iron (content was: "In helping teachers and parents with distance or hybrid learning, we designed this '''myViewBoard Originals - Rusting of Iron''' by using video-assisted learning to help students learn the basics knowledge about rust. <br>We also designed animation-assisted learning to help teachers to show the experimental process and interactive activit...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:57, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Rusting of Iron (content was: "👨‍🔬👩‍🔬🔎📏⏳💧🧪🧲 因應各縣市教育局處提前部署,全面展開線上及實體複合式教學計畫,myViewBoard原創內容:認識鐵生鏽👨‍🔬👩‍🔬<br>運用均一的影片輔助教學關於鐵生鏽的課程內容,並設計動態圖像來展示實驗過程,透過線上實驗,...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:57, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Santa Where Are You (content was: "🎄透過聖誕節歌謠 - '''''Santa where are you?''''' 了解英文介系詞的正確用法與寫作練習。提供了兩種難易度的介系詞圖表,提供老師針對不同年級調整課程內容。 {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/55b5fd9f-afb9-4a1f-b25b-5a2a618c211b/ch...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:57, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Santa Where Are You (content was: "🎄'''''Holiday Ideas? What are you doing to make merry with your class this year?''''' <br>Let’s introduce your students to prepositions with Santa! <br>Students will love to learn all about prepositions with this interactive myViewBoard Originals – 🎅 '''Santa, Where Are You?''' – ''Prepositions of Place in English'' {{ent:Re...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:57, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Play the recorder (content was: "Make it fun for students to read music is what we wish for. Existing music educational content is packaged in traditional nondigital and engaging ways.<br> myViewBoard Originals - Music: Play the Recorder provides students and teachers engaging ways and ready-made digital activities to teach beginner recorder with colored recorder fingeri...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:57, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Principles of Art (content was: "💐💐 <big>'''母親節快樂!''' </big>💐💐 <br>今年的母親節,讓我們準備一份特別的禮物來表達對媽媽的體貼與感謝吧!將所學到的美的形式原理運用於創作中,來表達對母親心意滿滿的祝福吧! 💕 {{BR}} {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Origi...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:57, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Play the recorder (content was: "直笛一直是國中小學生的音樂課堂上的必修樂器。myViewBoard 原創內容:一起吹直笛,提供現成的數位互動活動來輔助教學,提升教室中的學習效率與互動,幫助孩子對直笛有初步認識,並提升學習動力。 <br>🎹🎶🎵🎼🎸🎺🎷🎻 {{ent:RedButton |vboard=https://my...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:57, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Principles of Art (content was: "💐💐'''HAPPY MOTHER’S DAY!''' 💐💐 {{BR}} ''Mother’s Day is coming!!! So it’s time to come up with a thoughtful gift for her.'' <br>LET’S LEARN THE PRINCIPLES OF ART TO DESIGN A VASE OF FLOWER GIFT THAT EXPRESSES YOUR LOVE AND APPRECIATION FOR THE BEST MOM.🌹 <br>No worries—it’s digital. You can send the love to long...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:56, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Pablo Picasso (content was: "''It took me four years to paint like Raphael, but a lifetime to paint like a child.'' — '''Pablo Ruiz Picasso'''. <br> Today, let’s learn about Pablo Picasso and draw like Pablo Picasso! {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/251c1c0a-1e9c-4ac8-870d-c6e92fb5a093/About_Pablo_Picasso....", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:56, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Pablo Picasso (content was: "'''畢卡索說過''':「我花了四年時間畫得像拉斐爾一樣,但用一生的時間,才能像孩子一樣畫畫。」 <br>今天讓我們來認識畢卡索,並且像畢卡索一樣畫畫! {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/805d6d27-df2d-4517-b859-8d1ddb7bea1e/About...", and the only contributor was "Marina.Maternovskaya" (talk))
 • 12:56, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Play Bingo (content was: "This myViewBoard Spinner game is based on the bingo concept, and uses multiplication and division. The player who completes a bingo pattern (a full row, column, or diagonal pattern of numbers across the board) first wins. * Age: 7+, 9-14 * Transition from printed cards to your digital whiteboard. <div class="RedButtonOuter" style="text-align:center"> [https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/9d80ecb9-6807-4947-8467-9eae2512aa63/Multispin%20%26%20Spin...")
 • 12:56, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Play Bingo (content was: "將數學乘除的概念融入遊戲,玩家可在遊戲的氛圍中,重複練習乘法以及除法,率先完成連線的玩家即獲勝。 * 適合的年齡層: 7+, 9-14 * 從印刷卡片轉換到數位白板。 ==說明== 賓果為課堂中熱門的遊戲,可以多人一起玩。 此myViewBoard原創內容遊戲方式: # 將玩家分配不同顏色的棋子 # 玩家輪流旋轉輪盤 # 輪盤停止時: #: a.藍色圓圈:指針停留於圓餅內的數字即為你...")
 • 12:56, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page nl:OC Play Bingo (content was: "Dit myViewBoard Spinner-spel is gebaseerd op het bingoconcept en maakt gebruik van vermenigvuldiging en deling. De speler die als eerste een bingopatroon (een volledige rij, kolom of diagonaal patroon over de hele linie) voltooit, wint. * Leeftijd: 7+, 9-14 * Overgang van gedrukte kaarten naar uw digitale whiteboard. <div class="RedButtonOuter" style="te...", and the only contributor was "Patrick.Pijper" (talk))
 • 12:56, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page fr:OC Play Bingo (content was: "Ce jeu myViewBoard reprend le concept du loto en utilisant les multiplications et les divisions. Le joueur qui finit en premier une ligne (horizontale, verticale ou diagonale) gagne. * Age : 7+, 9-14 * Transition de cartes imprimées vers votre tableau blanc digital. {{frt:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/2c194bd2-8c37-49ff-b20c-f412b955b70b/fr_MultispinSpindiv.vboard |iwb= }} ==Instructions== Qui n'aime pas le loto ? Vou...")
 • 12:56, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page es:OC Play Bingo (content was: "Este juego myViewBoard Spinner se basa en el concepto de bingo y utiliza multiplicación y división. El jugador que completa un patrón de bingo (una fila completa, columna o patrón diagonal de números en todos los ámbitos) primero gana. * Edad: 7+, 9-14 * Transición de tarjetas impresas a su pizarra digital. ==Instrucciones== El bingo es siempre un favorito de la clase. Puedes jugar con cualquier cantidad de estudiantes. # Asignar a cada jugador a un color de ficha. (...")
 • 12:56, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page de:OC Play Bingo (content was: "Das myViewBoard Spinner Spiel basiert auf der Idee von Bingo. Multiplizieren, oder dividieren Sie die Zahl, welche durch den blauen Kreis markiert wurde, mit der Zahl im grünen Bereich, welche durch den roten Pfeil markiert wurde. Ziehen Sie dann den Coin auf die jeweilige Zahl im Spielfeld, bis Sie eine Reihe komplett gefüllt haben. * Alter: ab 7 Jahre...", and the only contributor was "Martin.Sattler" (talk))
 • 12:55, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page OC Musical Instruments (content was: "Teachers show students pictures of instruments which students must identify and classify according to instrument family. {{ent:RedButton |vboard=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/21470e96-0d81-4b87-b6a4-e26641623e39/musical-instruments.vboard |iwb=https://myviewboard.com/uploads/myViewBoard%20Original%20Content/ad866dcc-ad06-48c9-b570-15c7f13c9539/musical-instruments.iwb }} ==Instructions== # Play the video to start the activity. # Guess the...")
 • 12:55, 15 September 2022 Marina.Maternovskaya talk contribs deleted page tc:OC Musical Instruments (content was: "利用連連看的方式,讓學生認識生活中常見的樂器;並且知道樂器的三大分類,和各分類的特色。 讓學生幫助樂器找到屬於他們的家。首先,用連連看遊戲知道他們的名字;再來,幫助它找到屬於自己的分類。 ==操作介紹== 讓學生幫助樂器找到屬於他們的家。首先,用連連看遊戲知道他們的名字;再來,幫助它找到屬於自己的分類。 ==Related Media== {{#evt:servic...")
(newest | oldest) View (newer 250 | ) (20 | 50 | 100 | 250 | 500)